Ali Şir Nevai ve Babür Şah Anıldı

Ali Şir Nevai ve Babür Şah Anıldı
23.12.2019
2.384
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu tarafından “Şiirin ve Hükmün Sultanları Ali Şir Nevai ve Babür Şah’ı Anma Günü” etkinliği düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Afganistan’ın Ukrayna ve Moldova Büyükelçisi Sardar Mohammad Rahmanoghli, SAÜ Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Köksal Şahin, SAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vahit Türk ve Prof. Dr. Mehmet Alpargu katıldı.

“Biz tek milletiz”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, etkinliğin açılış konuşmasında gençlerin tarihi iyi bilmesi ve bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirterek, Ali Şir Nevai, Babür Şah ve Osmanlı Devleti hakkında bilgiler aktardı. Yüce, “Biz tek milletiz, tek yüreğiz diyorum, devletlerimiz ayrı olsa da biz tek bir milletiz” dedi.

“Nevai Türk kültürü için çok önemlidir”

Afganistan’ın Ukrayna ve Moldova Büyükelçisi Sardar Mohammad Rahmanoghli, konuşmasına etkinliği düzenleyen kişilere teşekkür ederek başladı. Büyükelçi Rahmanoghli “Özellikle Türk dünyası için Afganistan Türklüğü büyük önem taşımaktadır. Afganistan’da Türklüğe büyük önem verilmektedir. İtalyanlar için Dante ne kadar önemliyse, Ali Şir Nevai de Türk edebiyatı için, hatta Fars edebiyatı için o kadar önemlidir. Dante, İtalya’yı ve İtalyan kültürüne yeniden can kazandırmıştır. Ali Şir Nevai ise Özbek edebiyatının Dantesi’dir. Türk edebiyatına, Türk kültürüne, Türk siyasetine çok büyük payı olan insandır. 32’den fazla eser yazmıştır. Kitapları da örnek olacak kitaplardır. Hiçbir zaman eski olmayacaktır” diye konuştu. Büyükelçi Rahmanoghli, “Nevai için Özbek edebiyatının kurucusu denmiştir. Hâlbuki Nevai hiçbir zaman ‘Özbek’im’ dememiş, ‘ben Türk’üm’ demiş, Türklük için yazmış, Türklük için siyaset yapmıştır. Nevai, Türk edebiyatının en önde olan kişilerindendir. Nevai’nin hakkında ne derseniz azdır” şeklinde konuştu.

Babür Şah hakkında da bilgi veren Rahmanoghli, “Babür öyle bir kişidir ki kendisi bir imparatorluk kurmuştur. Babür 11 yaşında hükümdar olmuştur. 20 yaşında bugünkü Afganistan’ı, Kâbe’yi ve Irak’ı fethetmiştir. Babür kendisine Özbek, Moğol dememiştir. Türkleri sevmedikleri için Babür’e Moğol demişler. Öğrencilere tavsiyem, Nevai’nin ve Babür’ün hayatını okumalarıdır” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Rahmanoghli’nin konuşmasının ardından düzenlenen panel ile devam etti. Panelde Prof. Dr. Vahit Türk, Prof. Dr. Mehmet Alpargu ve Doç. Dr. Köksal Şahin konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğe video ve tiyatro izletisi, şiir dinletisi, ezgiler ve Özbek pilavı ikramı ile devam edildi.

23.12.2019 / Neslihan Açıkgöz – Nurşen Şügür


2.384 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.