Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 34°C
Az Bulutlu

Akademik Yükselme ve Bilim İnsanı Ödülleri Töreni

Akademik Yükselme ve Bilim İnsanı Ödülleri Töreni
26.06.2019
1.833
A+
A-

Sakarya Üniversitesi tarafından çeşitli dallarda başarı gösteren akademisyenlere başarı ödülleri verildi.

Sakarya Üniversitesi Akademik Yükselme ve Bilim İnsanı Ödülleri Töreni 26 Haziran Çarşamba günü SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi  Prof. Dr. Nevzat Kor Salonu’nda gerçekleştirildi. Törene Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Prof. Dr. Nevzat Kor başta olmak üzere çok sayıda akademisyen ve ailelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Tören öncesinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Prof. Dr. Nevzat Kor Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi. Daha önce görev yaptığı Sakarya Üniversitesi’nde bir salona adının verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Nevzat Kor, “O günlerden bugünlere önemli gelişmeler oldu. O zamanlarda üniversitenin öğrenci sayısı 700 civarlarındaydı. Sakarya’da öğrenim gören öğrenci sayısı şuanda 80 bini aşmış durumda. Üniversitenin böylesine büyümesi, eğitim ve teknoloji alanlarındaki başarısı beni mutlu ediyor” diye konuştu.

Akademik Yükselme ve Bilim İnsanı Ödülleri Töreni’nin açılış konuşmasını yapan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Üniversitemizin başarıları sonucu düzenlenen bu ödül töreninde beraber olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemizi tebrik ediyorum. Bir vefa ve kadirşinas örneği olarak kıymetli bilim insanlarımızın isimlerinin bu salonlarda yaşayacak olması güzel bir örnek teşkil ediyor. Ben buradan akademisyenliğe gönül vermiş hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Törenin açılışında bir konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Prof. Dr. Nevzat Kor hocamız Sakarya Üniversitesi’nin kurulmasında yoğun çaba gösterdi. O günün şartlarında bu fedakârlıklarda bulunan büyüklerimiz belli ki memlekete bir eser bırakmayı arzu etmişlerdir. Bize düşen ise onlara hürmetlerimizi sunmak, hayırla yad etmek ve isimlerini üniversitemizde yaşatmaktır. Bu vefa duygusunun asgari bir nişanesi olarak Kongre ve Kültür Merkezimizin salonlarından birine şu anda aramızda bulunan Nevzat Kor hocamızın ismini verdik. Kabul ettiği ve törenimizi teşrif ettiği için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Bir diğer salona Prof. Dr. Gültekin Yıldız adını verdiklerini belirten Prof. Dr. Savaşan, “1980’lerin başında üniversitemize intisab eden hocamız İşletme Fakültesi dekanı iken Şubat 2016’da rahmeti rahmana kavuşmuştur. Değerli mahdumları ve SUBÜ öğretim üyesi hocamıza da yine isim verilmesi önerimizi kabul ettiği için teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Akademisyenlik bir sevdadır

Akademik yükselmeler konusunun üniversite camiası içinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Rektör Savaşan, “Biliyoruz ki akademisyenlik her şeyden önce bir sevdadır. Sizin fedakârlığınızın ne bir maddi karşılığı bulunabilir ne de hakkıyla takdiri mümkündür. Alanında yıllarını harcayan, bilimsel makale başta olmak üzere yayınlar yapan, araştırma projelerinde ter döken, bir anne-baba şefkati ile öğrencisini hayata hazırlama gayreti ile fedakârlıklar yapan hocalarımıza teşekkür ederim” dedi.

Yaşayan Kampüs

Konuşmasının devamında Sakarya Üniversitesi’nde hayata geçirilen bazı projelerden bahseden Rektör Savaşan, “Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünü yaşayan kampüs haline getirmek istiyoruz. Biz istiyoruz ki hem öğrencimiz hem personelimiz kampüste daha çok zaman geçirsin. Doğal güzellik ile yetinmeyelim. Sosyal donatı alanları ile Esentepe Kampüsümüz başta olmak üzere tüm kampüslerimiz ‘Yaşayan Kampüs’ haline gelsin. Bunun için kütüphanelerin sürekli açık olması, spor alanlarının ve kongre merkezimizin salonlarının faal olması önemlidir ama yeterli değildir. Kantinlerimiz ve kafelerimiz donanımlı olmalı; ders çalışmaya, kitap okumaya, vakit geçirmeye uygun olmalıdırlar. Öğrencilerimiz ve personelimiz aileleri ile kampüste hoşça zaman geçirebilmelidirler. Kampüs dersten sonra hızla uzaklaşılacak bir mekân olmadan çıkarılmalıdır. Bu yönde çalışmalarımıza başladık. Personel lokalini personelimizin çocukları ile gelebilecekleri ortama kavuşturduk. Gelecek dönem başına kadar kampüsümüzün sosyal donatı alanları önemli ölçüde tamamlanmış olacaktır” diye konuştu.

Üç Alan: Eğitim, Araştırma, Sosyal Yarar

Üniversitelerin eğitim, araştırma ve toplumsal yarar üretme olmak üzere 3 temel fonksiyonu olduğuna dikkat çeken Rektör Savaşan sözlerini şöyle sürdürdü:

Biliyoruz ki iyi yönetim potansiyeli tespit etme, mevcudu iyi kullanmanın önündeki engelleri kaldırma ve gelişim alanlarına odaklanmayı gerektirir. Üniversite yönetimi olarak bizim en başta gelen görevimiz bir hocamızın veciz ifadesiyle ‘çalışan birimin ve çalışan akademisyenin önünü açmaktır’. Bunun en asgarisi ise gölge etmemektir.

Eğitim-Laboratuvar

Eğitim fonksiyonu taviz veremeyeceğimiz ama üniversitelerimizde dönem dönem geri plana atılan bir fonksiyon. Öncelikle her öğrencimiz puanı ne olursa olsun, alanı ne olursa olsun kıymetlidir ve SAÜ kapısından girdiği andan itibaren kendini değerli hissetmelidir. Bunun için biraz önce bahsettiğim gibi dönem başına kadar kampüsü yaşayan kampüs haline getireceğiz, ders ortamlarını iyileştirip, teknik birimlerimizin laboratuvarlarını modern teçhizatla donatacağız. Gelecek hafta başından itibaren kampüsün her tarafında hummalı çalışmalar başlayacak.

Sektör Dersleri

Ders planlarımızı yeniliyoruz. Bölümlerimiz revize önerilerini tamamladılar. Amacımız, öğrencilerimizin piyasaya daha iyi hazırlanması, iş hayatına önde başlamalarını temin etmektir. Kısa adı UMDE olan Uygulamalı Mühendislik Eğitimi Deneyimi ve +1 modeli, stajlar, işyeri fakültede modellerine ilave ettiğimiz bir yenilik sektör dersleri oldu. Bu modelle sektöre şunu söylüyoruz: ‘Eğitimde neyin eksik kaldığını düşünüyorsanız buyurun onu tamamlayın’.

Sektör Dersleri modeli iş dünyasını heyecanlandırdı. Toyota ve Doğuş Otomotiv dersleri ile sektör derslerine bu dönem başladık. Türksat, TEİ, Uzay Ajansı gibi ulusal kurumlar yanında şehrimizdeki firmalar tarafından önerilen 18 ders Güz döneminden itibaren başlayacak.  İçeriği üniversitemizle istişare halinde sektör tarafından oluşturulan, ders hocası sektör tarafından yine sektörden belirlenen bu modelin hem öğrencilerimize yeni ufuklar açacağını hem de üniversite-sanayi işbirliği için yeni zeminler oluşturacağını düşünüyoruz.

Sosyal Transkript

Sadece dersle ilgilenen bir üniversite öğrencisi ziyandadır diye düşünüyoruz. İyi öğrenci sosyal faaliyetlere ve toplumsal yarar oluşturmaya zaman ayıran öğrencidir. Zamanını bu faaliyetlerle en iyi şekilde değerlendiren öğrenci ikinci bir üniversiteyi de bitirmiş olur. Biz öğrencileri teşvik etmek ve sosyal faaliyetlerini belgelendirmelerini sağlamak üzere sosyal transkript uygulamasına geçiyoruz.

Sosyal transkriptte; kulüpler ve organizasyonlar, topluma hizmet faaliyetleri, kazanılan dereceler ve ödüller, bilimsel etkinlikler, kültür-sanat ve spor faaliyetleri yer alacak.

Aday Öğrenci Uygulaması

Bir diğer açılımımız ‘aday öğrenci’ uygulamamız. Bununla lise son sınıftan başarılı öğrenciler aday öğrenci olarak üniversitemizden ders alabilecek ve üniversiteyi kazandıklarında bu derslerden muaf olabilecekler. Bu uygulama ile Sakarya’nın başarılı lise son sınıf öğrencilerini üniversitemize kazanmak istiyoruz. SAÜ Vakfı okulları ile uygulamayı başlattık ve yaygınlaştıracağız.

Girişimci Öğrenci

Öğrencilerimizin proje yönetimi ve girişimcilikle ilgili donanım kazanması önemlidir. Girişimcilik ve Proje Yönetimi dersini fakültelere ve hatta bölümlere göre özelleştirdik. Dördüncü sınıftan üçüncü sınıfa alarak öğrencilerimizin son sınıfta proje sunmalarına imkân vermek ve böylece mezun olur olmaz teşvik ve hibelerden faydalanmalarını sağlamak istiyoruz.

Öğrencilerimizi tanıdıkça onlarla gurur duyuyorum. Daha hazırlıktayken teknik kulüplere giren, şahsen veya sosyal medya aracılığıyla proje fikirlerini bizimle paylaşan çok sayıda öğrencimiz aslında biz büyüklere lisan-ı hal ile ‘bize güvenin, bizim önümüzü açın’ diyorlar. Biz daha fazla proje etkinliği düzenleyeceğiz, projeci gençlere daha fazla imkan sunacağız, daha fazla gencimizi kuluçka merkezimizde göreceğiz.

Araştırma Alanı

Sakarya Üniversitesi savunma, otomotiv, siber güvenlik ve tarım gibi bir çok sektöre AR-GE desteği verecek donanıma sahiptir. Biz mukayeseli üstünlüğe sahip olduğumuz araştırma alanlarına odaklanarak ülkemizin politika önceliklerine en yüksek desteği verme çabasındayız.

Ar-Ge Stratejimizi belirledik. Araştırma merkezlerini gözden geçirdik, teknik ve sosyal alanlarda öne çıkan merkezleri daha fazla destekleyecek şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Teknokentimizle ve TTO ile daha sıkı işbirliği içinde çalışmaya başladık ve sanayi-üniversite işbirliğinde çıtayı yükselttik. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları başta olmak üzere işbirliğinin önüne çıkabilecek mevzuat düzenlemelerini dikkate alarak gerekli tüm alt yapıyı kurduk.

Patent sayısını artıracak daha da önemlisi ticarileşmeyi sağlayacak bir yapısal yol haritasının eksikliğini gördük ve eksikliği giderecek önlemleri aldık. Cihaz, malzeme ve altyapı envanterini çıkardık, dijital ortama taşıdık. Hem araştırma birimleri arasındaki koordinasyonu artıracak hem de sanayiye yeteneklerimizi gösterebilecek duruma geldik. Artık Türkiye’nin her yerinden sorunu olan sanayicimiz SAÜ ile işbirliği yaparak neleri çözebileceğini rahatlıkla görebilecek.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite

Sakarya Teknokent ile üniversitemiz artan oranda sanayi ile işbirliği imkânlarını yakalamaya başlamıştır. En son geçen hafta açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksindeki sıramız motivasyonumuzu daha da artırmıştır. TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan ‘2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ sonuçlarına göre SAÜ dört basamak birden ilerlemiştir. 2016 ve 2017’de 25. olan üniversitemiz 2018’de 21. sıraya yükselmiştir.

Üniversitemizin yayın, araştırma ve proje performansı oldukça iyidir. Akademisyenlerimize çok teşekkür ederim. Şüphesiz ki alacağımız mesafe de vardır ve motivasyonu diri tutacak bir ekosistemi oluşturmak bizim görevimizdir. Birazdan yayın ve proje performansı daha yüksek olan hocalarımıza vereceğimiz bilim ödülleri ve proje takdir belgeleri uyguladığımız teşvik mekanizmasının bir bileşenidir.

Uluslararasılaşma

Toplam 206 üniversitede yaklaşık 150 bim uluslararası öğrenci bulunmaktadır. SAÜ’de ise yaklaşık 4 bin misafir öğrencimiz vardır. Açıktır ki bu rakamlar ne Türkiye’ye ne de 206 üniversite arasında iyi bir sırası olsa bile bize yakışmamaktadır.

Biz Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünü Akademik İlişkiler ve Öğrenci Merkezi olarak yeniden yapılandırdık. Misafir öğrenci kabulünü artık rutin bir öğrenci işleri işi olarak görmüyoruz.  Yaptığımız anlaşmalarla başvuran öğrenciler arasından en iyiyi seçmek yerine nitelikli öğrenci başvurusunu ve nihayetinde kaydını artıracağız. Nitekim birinci devre başvuru dönemi Pazar günü sona ermiş, başvuruda %20lik bir artış sağlanmıştır. Hedefimiz yaklaşık 1000 olan yeni öğrenci kayıt kontenjanımızın tamamına yakınını doldurmak. Arkadaşlarımız Ocak ayından itibaren birçok ülkede kendi sınavımızı yapmak üzere hazırlıklarını yapıyorlar. İnanıyorum ki Sakarya gelecek üç yıl içinde sağlayacağımız yüzde 50’lik bir artışla daha renkli bir şehir haline gelecek.

Meselenin bir diğer boyutu lisansüstü misafir öğrenci ağırlığını ve niteliğini artırmaktır. Bu yönde adımlarımızı atıyor, İngilizce programlar ve ortak yüksek lisans programları ile araştırma kapasitemize de destek olacak yeni açılımları yapıyoruz.

Siber Güvenlik

Pek yakında savunma ve siber güvenlik alanlarında üniversite olarak katkımızın somut müjdelerini sizlerle ve kamuoyuyla paylaşacağız. Uluslararası ortaklarımızla başlayacak projelerimizi sizlere duyuracağız.

İnanıyorum ki, üniversitesi Sakarya ile daha fazla bütünleşecek, şehrin en önemli markası olarak Sakarya Üniversitesi yüz akı bir performans sergileyecektir.

Bilim-Sanat Ödülleri

Törende, “Bilim/Sanat Ödülleri”, “Genç Bilim İnsanı Ödülleri” ve “Dönemsel Başarı Ödülleri” Mühendislik-Fen, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Sanat Alanları olmak üzere farklı kategorilerdeki ödüller sahiplerini buldu. Törende ayrıca dış kaynakları projelerde başarı gösteren akademisyenlere de teşekkür belgesi takdim edildi.

Akademik Yükselme ödülleri ise, 2018 yılı itibari ile Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör unvanı alan akademisyenlere verildi

BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ ALANLAR

BAŞARILI DIŞ KAYNAKLI PROJELER

24.06.2019 – YC


1.833 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.