Acil Yardım, Yangın, Kurtarma ve Eğitim Vakfı ile Stratejik Toplantı

Acil Yardım, Yangın, Kurtarma ve Eğitim Vakfı ile Stratejik Toplantı
24.11.2016
607
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Torkul ve Yangın  Araştırma  ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hakan Soyhan Türkiye Acil Yardım, Yangın, Kurtarma ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Vakıf başkanı Sabri Yalın’ın, üniversite bünyesinde kurulan araştırma merkezi ve açılan yangın güvenliği ve yanma yüksek lisans programlarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı açılış konuşmasının ardından gündem maddeleri görüşülmesine başlandı.

Gündemin  ilk maddesi ülkemizde  mevcut itfaiye birimlerinin ve insan kaynağının envanterinin  çıkarılması çalışmalarının ivedilikle tamamlanması oldu. İtfaiye Daire Başkanlıkları ve Müdürlüklerinin personel ve donanım kapasitelerinin tespiti hedeflendiği görüşte, bu doğrultuda mevcut personelin eğitim durumlarına katkı sağlayacak tedbirlerin alınması konusu konuşuldu. Toplantıda ayrıca donanımların envanteri çıkarılarak, millileştirme ve yerlileştirme çalışmalarına hız verilmesi amaçlandı. Bilindiği üzere yangın ve itfaiyecilik alanında önemli çalışmalara imza atan yerli firmalar mevcut olmasına rağmen hala bu alanlarda kullanılan alet teçhizat ve hammadde, önemli oranda yurtdışından ithal edilmektedir.

Toplantıda, Psikolojik saha çalışmaları yapılması olarak belirlendi. Zor koşullarda hayatını hiçe sayarak yangına müdahale eden itfaiye personelinin yaşadığı ruhsal problemlerin ele alınacağı bu çalışma için pilot bölge olarak deprem bölgesindeki itfaiyeler seçildi.

Bir diğer çalışma ise Psikolojik saha çalışmaları yapılması olarak belirlendi. Zor koşullarda hayatını hiçe sayarak yangına müdahale eden itfaiye personelinin yaşadığı ruhsal problemlerin ele alınacağı bu çalışma için pilot bölge olarak deprem bölgesindeki itfaiyeler seçildi. Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Orhan Torkul tarafından kurulan uzman ekipte bulunan SAÜ öğretim üyeleri ve  yüksek lisans öğrencileri  konu ile ilgili çalışmalara başladı. Kurum yetkililerinden alınacak izinlere müteakiben bu çalışmanın önümüzdeki dönemde yapılması bekleniyor.

Yangın Güvenliği ve Yanma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Soyhan, önümüzdeki  dönem yüksek lisans öğrencisi alımı için ilan çıkacağını ve Aralık ayında duyurulacak ilana başvuruların www.fbe.sakarya.edu.tr adresinden takip edilebileceğini bildirdi.

24.11.2016 – YC
607 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.