2020-2021 KYK Burs ve Kredi Başvuru Sonuçları Açıklandı

2020-2021 KYK Burs ve Kredi Başvuru Sonuçları Açıklandı
07.12.2020
36.780
A+
A-

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı yükseköğrenim burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Bakan Kasapoğlu Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Sevgili gençler, öğrenim kredisi ve burs başvuru sonuçları açıklandı. Bakanlık olarak tüm imkânlarımızla her bir gencimizin yanındayız. Sizlerin yol arkadaşı olmaktan gurur duyuyor, size inanıyoruz. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

Taahhütname onayı için son gün 11 Aralık

Burs/kredi başvurusunda bulunan öğrenciler sonuçları Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden (sonuc.gsb.gov.tr) öğrenebilecek. Burs/kredi hakkı kazanan öğrencilerin en geç 11 Aralık Cuma saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini okuyup onaylamaları gerekiyor. Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamıyor.

E-Devlet burs ve kredi taahhütname onayı nasıl yapılır?

-TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet’e giriş yapın.

-Ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait “Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” adresine gidin. E-Devlet “Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” linki için tıklayınız.

-Kendi adınıza mı yoksa velisi olduğunuz kişi adına mı işlem yapmak istediğinizi seçin, ardından ilgili yazıyı okuyarak “okudum, onaylıyorum” seçeneğini işaretleyin ve devam et’e tıklayın.

Ödemeler Ekim 2020 tarihinden itibaren yapılacak

2020 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 550 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1100 lira, doktora öğrencileri için ise 1650 lira olacak. 2021 yılı için geçerli olacak olan tutarlar ise Ocak ayında belirlenecek. Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere Ekim 2020 tarihinden itibaren ödeme yapılacak.

Yurt dışındaki öğrenciler için son gün 15 Ocak

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak 2021. Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin yurt içinde PTT’lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyükelçiliklerden e-Devlet şifresi temin etmesi gerekiyor. Daha sonra e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları ve kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye’deki noterlerden kefaletname hazırlatması gerekiyor.

Öğrenci adına düzenlenerek tanzim ve tasdik edilmiş kefaletnamenin en geç 30 Ocak 2021 tarihine kadar bir dilekçe ekinde Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.

Sık Sorulan Sorular

Kredi ve burslarla ilgili sık sorulan sorular ve cevapları için Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün Sıkça Sorulan Sorular sayfası için TIKLAYINIZ.
36.780 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.