Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 9°C
Yağışlı

2019’da SAÜ’de Neler Oldu?

2019’da SAÜ’de Neler Oldu?
31.12.2019
955
A+
A-

2019 yılında çeşitli etkinliklerden konserlere, konferanslardan tiyatrolara, spor etkinliklerine, sempozyumlara ve kongrelere kadar Sakarya Üniversitesinde yaşanan önemli olayları derledik. 2020’ye yeni bir yılın heyecanı ile başlarken, 2019 yılında Sakarya Üniversitesinde yaşanan gelişmeleri tekrar hatırlamaya ne dersiniz? İşte 12 ay boyunca öne çıkan etkinlikler…

 

3 Temmuz – Öğrencilerin kampüste ders dışında da zaman geçirmelerine olanak sağlayacak “Yaşayan Kampüs Projesi” hayata geçti. Esentepe Kampüsü, yapımı büyük ölçüde tamamlanan ancak halen devam eden proje ile doğal güzelliğinin yanı sıra öğrencilerin ders çalışabileceği, kitap okuyabileceği ve boş vakitlerini değerlendirebileceği uygun alanlar ile yaşayan bir kampüs olma özelliğine sahip olacak.

22 Eylül – Yaşayan Kampüs projesinin ilk etabı olan yürüyüş yolunun yüzde 90’lık kısmı tamamlandı.

23 Eylül – Sakarya Üniversitesinde 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı başladı. 8 bin 676’sı yeni olmak üzere 56 bin 140 öğrenci, Güz Yarıyılında ilk ders heyecanını yaşadı.

6 Ekim – Sakarya Üniversitesi ile İnsan Kaynakları Profesyonelleri Derneği (PİKDER) arasında işbirliği protokolü imzalandı ve Sakarya Üniversitesi PİKDER İrtibat Ofisinin açılışı yapıldı.

23 Ekim – Sakarya Üniversitesi Senatosu tarafından Şenpiliç Kurucusu ve Onursal Başkanı Haşim Gürdamar’a eğitime verdiği destek dolayısıyla ‘Fahri Doktora’ ünvanı, düzenlenen törenle takdim edildi.

30 Ekim – Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi’yle Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) arasında “Kim Tutar Seni” adlı yatırım hamisi programının protokolü imzalandı.

31 Ekim – Sakarya Üniversitesi ile STM iş birliğiyle “Endüstriyel Kontrol Sistemleri Tabanlı Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi” kurulmasına yönelik imzalar, STM Genel Müdürü Murat İkinci ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan tarafından atıldı.

21 Kasım – Sakarya Üniversitesinin kurucu rektörü, eski rektörleri, rektör yardımcıları ile emekli personeli Vefa Buluşmasında bir araya geldi.

25 Kasım – Toyota Boshoku, Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümüne robot hediye etti.

28 Kasım – Sakarya Üniversitesinde bir grup akademisyen tarafından başlatılan “Hayr’ola” adlı sosyal sorumluluk projesi, yeni hali ile Merkez Kütüphanede açıldı.

21 Aralık – Batı Karadeniz Üniversiteleri Birliğine üye üniversitelerden gelen rektörler, Sakarya Üniversitesinin ev sahipliğinde 20 Aralık Cuma günü düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

22 Aralık – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni’nde Sakarya Teknokent yükselerek 14. sırada yerini aldı.

 

KÜLTÜR VE SANAT

19 Şubat – Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından “Yedi Renk Anadolu” temalı Türk halk müziği konseri düzenlendi.

20 Şubat – Sakarya Üniversitesi’nin katkıları ile Adabilim Okulları tarafından “Yedincioğul Şiir Akşamları” etkinliği düzenlendi.

6 Mart – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü öğretim elemanlarının eserlerinden oluşan karma sergi sanatseverlerle buluştu.

18 Mart – 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü dolayısıyla Sakarya Üniversitesi ve Serdivan Halk Eğitimi Merkezi ile ortaklaşa olarak “Bu Topraklar İçin” adlı bir etkinlik düzenlendi.

4 Nisan – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde yüksek lisans öğrencilerinin yer aldığı “Masal” başlıklı karma sergi açıldı.

7 Nisan – Devlet Konservatuvarı tarafından “Bedende Hayat Bulan Türküler-Aşk” isimli dans gösterisi düzenlendi.

17 Nisan – Türkiye’den Sakarya, Kocaeli ve Uludağ üniversiteleriyle, İspanya’dan Zaragoza Üniversitesi’nden öğrenci ve öğretim elemanlarının çalışmalarının yer aldığı “Uluslararası 30×30 Karma Sergisi”, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sanat Galerisi’nde açıldı.

26 Nisan – Genç Tema Topluluğu 2019 Bilim, Kültür Sanat ve Spor Günleri’nde “Doğadan Çalma Doğa İçin Çal” isimli bir konser düzenlendi.

28 Nisan – Devlet Konservatuvarı Fasıl Topluluğu tarafından ‘Hüzzam Faslı’ konseri düzenlendi.

29 Nisan – Akbank Sanat ana sponsorluğu, Digilogue ve BASE iş birliğiyle hayata geçen ve bu yıl ilki düzenlenen “Kampüste Dijital Sanat” projesi, Sakarya Üniversitesinde izleyicilerle buluştu.

2 Mayıs – Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından Dünya Dans Günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi.

8 Mayıs – Sakarya Üniversitesi Çok Sesli Korosu, 7. Sansev İstanbul Korolar Festivali’nden “Homojenlik” ödülüne layık görüldü.

22 Mayıs – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “2019 Yılı Mezuniyet Sergisi” açıldı.

3 Temmuz – Sakarya Üniversitesi Çoksesli Korusu, 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Anton Bruckner Koro Festivali ve Yarışması’ndan ödülle döndü.

30 Eylül – Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından geçen aylarda düzenlenen ‘Sanayi ve Ticaret Şehri Sakarya” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğraflar, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde sergilendi.

16 Ekim – 5. Golden Pumpkin Kısa Film Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

20 Kasım – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde “Temsili Fotoğraflar Yüksek Lisans Sergisi” açıldı.

2 Aralık – “Resim Bölümü Öğretim Elemanları Sergisi” Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde açıldı.

18 Aralık – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (STMF) yüksek lisans öğrencisi Büşra Özçelik’in “Toprağın Ateşle İmtihanı” adlı kişisel sergisi açıldı.

19 Aralık – Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Müziği Topluluğu tarafından “Suzidil Klasik Takım ve Nihavend Şarkılar” konseri düzenlendi.

EĞİTİM

19 Nisan – Eğitim Fakültesi tarafından “Erken Çocukluk Döneminde En Sık Karşılaşılan Nöro-Psikolojik Sorunlar ve Eğitimcilere Düşen Görevler” konulu eğitim konferansı düzenlendi.

30 Mayıs – Sosyal etkinliklere katılan öğrencilerin kazanımlarının tanınmasına yönelik olarak ‘Sosyal Transkript’ uygulaması başlatıldı.

17 Haziran – İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü akreditasyon sürecini başarıyla tamamladı.

19 Eylül – İlahiyat Fakültesi Dergisi, Web of Science tarafından taranan 100’e yakın İlahiyat alan dergisi içerisinde 6’ncı sırada yer aldı. Fakülte, yayın sayılarında ise birinci oldu.

4 Kasım – Devlet Konservatuarı ile Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ortak eğitim faaliyetleri konusunda iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

SAĞLIK

15 Şubat – Tıp Fakültesi öğrencileri, ACUGEN 2. Yaşam Bilimleri Kongresi’nde “Metastatik Prostat Kanserinde Nobiletinin Apoptotik Etkisinin TLR3 Sinyal Yolağı ile İlişkisinin İncelenmesi” başlıklı poster çalışması ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

7 Nisan – Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi öğretim üyeleri  Doç.Dr. Dilek Aygin ve Doç. Dr. Kerem Karaman tarafından “Obezite Cerrahisi Sempozyumu” düzenlendi.

20 Nisan – Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından organize edilen I. Uluslararası, IV. Ulusal Tıp Kongresi “Geleceğin Tıbbı IV” 20-22 Nisan 2019 tarihleri arasında yapıldı.

24 Nisan – Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Ebeliğin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu bir konferans düzenlendi.

18 Kasım – Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yurdanur Dikmen ve Arş. Gör. Fatma Tanrıkulu tarafından yürütülen doktora tez projesi kapsamında, Yenikent Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimine kayıtlı olan yatağa bağımlı hastalara bakım veren aile bireylerine yönelik ‘Aile Destek Programı’ başlatıldı.

12 Aralık – Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “3. Hemşirelikte İnovatif Ürün Geliştirme Sergisi” düzenlendi.

SPOR

28 Temmuz – Sakarya Üniversitesinin davetlisi olarak Sakarya’ya gelen Filistin Zeytindağı ve Beyt Hanina spor kulüpleri, Harmanlıkspor Kulübü ile dostluk maçı yaptı.

11 Kasım – Sakarya Üniversitesince her yıl düzenlenen “Cumhuriyet Kupası Spor Etkinlikleri”nde ödüller sahiplerini buldu.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER

12 Şubat – Sakarya Üniversitesinde doktora seviyesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler, kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

19 Şubat – Yüksek lisans seviyesinde öğrenim gören uluslararası öğrenciler, kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

20 Şubat – Üniversite-Sanayi İşbirliği Topluluğu tarafından “Sektör Zirvesi” başlıklı konferans düzenlendi.

25 Şubat – Endüstri Mühendisliği Topluluğu (EMK) tarafından düzenlenen “18. Endüstri Mühendisliği Günleri” düzenlendi.

25 Şubat – Hocalı Katliamı’nın Kurbanları anıldı.

27 Şubat – İnşaat Mühendisliği Topluluğu tarafından “4. İnşaat Mühendisleri Gelişim Etkinlikleri” düzenlendi.

27 Şubat – Kadın Araştırmaları Merkezi (SAÜKAM) tarafından “Toplumsal Cinsiyet Adaleti” isimli bir konferans düzenlendi.

28 Şubat – Sakarya Üniversitesinde eğitimlerini sürdüren Afrikalı öğrenciler, düzenlendikleri “Afrika Gecesi” etkinliğinde bir araya geldi.

4 Mart – Malzeme Bilimleri Topluluğunca bu yıl 11’inci olarak Ulusal Metalurji ve Malzeme Günleri (METAG 11) düzenlendi.

6 Mart – Afganistan Öğrenci Topluluğu tarafından “Afganistan-Türkiye Dostluk Günü ve Afganistan Kültür Şöleni” düzenlendi.

16 Mart – İlahiyat Fakültesi ile Uluslararası İslam Düşüncesi Enstitüsü’nce ortaklaşa olarak “Uluslararası Sünnetin Otoritesi Sempozyumu” düzenlendi.

18 Mart – 21 Gün 37 Derece Topluluğu tarafından “UTIC Uluslararası Öğrencilerin Kültür Tanıtım Etkinliği” düzenlendi.

18 Mart – Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Sakarya Üniversitesi Mizan Hukuk Topluluğunca düzenlenen “Meslekten Hikmete, Ombudsmanlık” adlı konferansta konuştu.

21 Mart – Baharın müjdecisi Nevruz Bayramı, Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen şenlikle kutlandı.

 

 

10 Nisan – Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, “Muhasebe-Denetim Mesleği Geçmişi, Bugünü, Geleceği, Kariyer Planlaması” isimli konferansta SAÜ’lü öğrencilerle buluştu.

17 Nisan – İlahiyat Fakültesinde “Dini, Siyasi ve Toplumsal Boyutu ile Şiddet, Radikalizm ve Terör” konulu uluslararası sempozyum düzenlendi.

18 Nisan – İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Görsel-İşitsel Medya ve RTÜK Vizyonu” konulu konferansa Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin konuşmacı olarak katıldı.

24 Nisan – Makine Mühendisliği Topluluğu tarafından “Havacılık Zirvesi’19”  düzenlendi.

24 Nisan – Sakarya Üniversitesi “2019 Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Günleri” renkli görüntülerle başladı.

6 Mayıs – İnsan Kaynakları ve Kariyer Topluluğu tarafından düzenlenen “9. Medya Günleri” söyleşisine komedyen ve oyuncu Cem Gelinoğlu konuk oldu.

9 Mayıs – Sakarya Üniversitesi Sinema Akşamları film gösterimleri başladı.

9 Mayıs – Gazeteci Abbas Güçlü, İletişim Fakültesince düzenlenen “Eğitimde Yeni Arayışlar” konferansına katıldı.

19 Mayıs – “100. Yılında 19 Mayıs Gençlik Şöleni” isimli bir etkinlik düzenlendi.

20 Mayıs – Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri, “Babam İçin Bir Fidan“ projesi kapsamında küçük yaşlarda babalarını kaybeden çocuklar ile birlikte fidan diktiler.

26 Haziran – Çeşitli dallarda başarı gösteren akademisyenlere başarı ödülleri verildi.

28 Haziran – 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri başladı.

9 Ekim – Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Şube Müdürlüğü, Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi (SASGEM) ve öğrenci toplulukları tarafından “Bağımlı Olma Özgür Ol” adlı konferans düzenlendi.

10 Ekim – Sağlık Yönetimi Bölümü tarafından “3. Uluslararası 13. Ulusal Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi” düzenlendi.

13 Ekim – Makine Mühendisliği Topluluğu tarafından düzenlenen “Be The Captain” seminerinde öğrencilere havacılık sektörü anlatıldı.

15 Ekim – Endüstri Mühendisliği Topluluğu tarafından ‘İnovatif Liderler’ isimli konferans düzenlendi. Konferansa Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) CEO’su Ömer Onan da katıldı.

17 Ekim – Star gazetesi yazarı televizyoncu Ardan Zentürk ‘Medya Söyleşisi’ne konuşmacı olarak katıldı.

21 Ekim – Otomotiv Fenomeni Sinan Koç SAÜ’deydi.

27 Ekim – Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencileri beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını attılar.

30 Ekim – Azerbaycan Bayrak Günü kutlandı.

11 Kasım – Türkiye genelinde başlatılan “Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla Sakarya’da 87 bin fidan toprakla buluştu. Kampanyaya SAÜ de katıldı.

17 Kasım – Diaspora Araştırmaları Merkezi (DİAM) tarafından “Barış Pınarı Harekâtı ve Geri Dönüş” adlı panel düzenlendi.

27 Kasım – Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜKAM) ve İlahiyat Fakültesi tarafından “Kadına Karşı Şiddeti Önlemede İşbirliği” paneli düzenlendi.

8 Aralık – Kazakistan’ın bağımsızlığının 28. Yılı, Sakarya Üniversitesi Kazakistan Öğrenci Topluluğunca düzenlenen etkinlikle kutlandı.

12 Aralık – İnşaat Mühendisliği Topluluğu tarafından “Adapazarı Zemin Çalıştayı” düzenlendi.

26 Aralık – Fikir ile Gelecek Öğrenci Topluluğu tarafından “İş’te Gelecek” adlı konferans düzenlendi.

// ST
955 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.