Yılbaşı Ağaçları Toprakla Buluştu

Yılbaşı Ağaçları Toprakla Buluştu
30.12.2013
383
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Topluluğu tarafından ‘Yılbaşı Ağaçları Karbondioksit Tüketimi İçin Toprakla Buluşuyor’ başlığı altında fidan dikimi etkinliği düzenledi.

Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Topluluğu tarafından düzenlenen etkinlikte, öğrenciler Esentepe Kampüsü’nde fidan diktiler. Küresel ısınmadan birinci derecede sorumlu olan karbondioksit salınımının – azaltımına yönelik uluslar arası antlaşmalar olmasına rağmen- durdurulmamakta olduğunu belirten Çevre Mühendisliği Topluluğu Başkanı Mehmet Kirtik; “Atmosfere her yıl artan miktarda karbondioksit emisyonu vermeye devam etmekteyiz. Fosil yakıtların yakılmasıyla küresel ölçekte yılda 35 milyar ton karbondioksit atmosfere verilirken bunun 350 milyon tonunu ekonomik gelişmesi büyük oranda fosil yakıtlara bağımlı olan ülkemizden olmaktadır” dedi.

Toprakla buluşturulan her ağacın yılda 12 kg karbondioksiti ve ömrü boyunca da 1 ton karbondioksiti emip bünyesine hapsettiğini ve yıllık atmosfere saldığımız karbondioksit miktarını karşılamak için yaklaşık 30 milyar ağaç gerekli olduğu söylenildi. Kirtik; “Yılbaşı ağaçlarını siz de toprakla buluşturarak temiz bir doğa için, gelecek kuşaklar için, mavi gezegenimizin devamı için destekte bulunabilirsiniz. Bu yılbaşı ağacının toprakla buluşması bizim için bir başlangıç olsun” dedi.

30-12-2013 / KS


383 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.