Yerel Basını Anlattı

Yerel Basını Anlattı
20.11.2013
397
A+
A-

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya Meslek Yüksekokulu’nda bir seminer verdi. 

Sakarya Üniversitesi Sakarya Meslek Yüksekokulu (SMYO) Gazetecilik ve Habercilik Bölüm Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yerel Basının Önemi ve Araştırmacı Gazetecilik” isimli seminere Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Sakarya Yenihaber Gazetesi’nin Genel Yayın Müdürü Sezai Matur konuşmacı olarak katıldı.

Sakarya Üniversitesi Sakarya MYO’da gerçekleştirilen seminere, SMYO Müdürü Yrd. Doç.Dr. Yılmaz Güney, Müdür Yardımcıları Yrd. Doç. Dr.Ezgi Tanrıverdi ve Öğr. Gör. Abdurrahman Çetin, Gazetecilik ve Habercilik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Zülfikar Özçelik ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Milli Mücadele dönemine ile ilgili açıklamalarda bulunan Sezai Matur, “Mustafa Kemal Atatürk, çetin savaşların sürdüğü bir atmosferde milli bilinci arttırmak ve mücadeleyi örgütlemek amacıyla yerel basından çok faydalanmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasında da yine gazetecilerle görüşlerini paylaşmış, yerel gazetelere büyük önem vermiştir. Günümüzde de yerel basının şehrin demokratik algısına, kentlilik bilincine, sorunların çözümüne katkısını görmekteyiz” diye konuştu.

Şehrin sorunlarının çözümünde, demokratikleşmesinde ve kentlilik bilincinin oluşmasında yerel basının önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Matur, “Tarafsızlık diye bir şey söz konusu değil, ancak hiçbir gazeteci kendi görüşlerinin aksine bir görüşü görmezden gelemez, yok sayamaz. Gazeteciler haklın tarafında olmalıdır. Özellikle yerel basın bu konuda çok etkin bir durumda. Bizim gazeteci büyüklerimizin şehirle ilgili gördüğü eksiklikleri sürekli dile getirmeleriyle bugün şehrimiz birçok hizmeti alabilmiştir. Bizler de yine aynı bakış açısıyla çalışıyoruz. Bugün eğer bir Tıp Fakültesi kurulmuşsa, bir Eğitim Araştırma Hastanesi kurulmuşsa, Sapanca Gölü kirlilikten kurtulmuşsa ve birçok şehrin sorunları ve eksikleri belli oranda giderildiyse yerel basının gayretleri inkar edilemez” dedi.

Sakarya Üniversitesi’nin tüm meslek yüksekokullarında başlattığı bir dönem işletmelerde eğitim modelinin önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Sezai Matur, kendisinin de İstanbul Üniversitesi Basın Yayın’dan bugünkü adıyla İletişim Fakültesi’nden mezun olduğunu hatırlatarak“ öğrencilerin eğitim gördükleri alanları iş hayatında pekiştirmesi önemli bir proje. Öğrenciler her ne kadar üniversite ortamında teorik ve pratik eğitim alsa da mutlaka kendi alanlarıyla ilgili bir işletmede bu bilgi ve becerilerini geliştirmelidir. Yerel Basında okulunuzun Basın ve Yayıncılık Programı öğrencileri bir dönem eğitim görüyor ve basına katkı sağlıyorlar. Bu bizim için de memnuniyet verici bir uygulama oldu.” dedi.

Üniversite öğrencilerinin araştırmaya açık olan iyi bir okuyucu olması gerektiğine de dikkat çeken Matur, gündemin ve teknolojinin takip edilmesi gerektiği söyledi. İnternet Gazeteciliği’nin de hızla yayıldığını belirten Matur, kendi gazetelerinin internet sitesini günün ihtiyaçlarına göre düzenlemeye başladıklarını da sözlerine ekledi.

Seminerin sonunda Sezai Matur’a, Gazetecilik ve Habercilik Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Zülfikar Özçelik tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

20/11/2013 – YC
397 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.