Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 18°C
Çok Bulutlu

Yaşayan Kampüsün İlk Etabı Hayata Geçiyor

Yaşayan Kampüsün İlk Etabı Hayata Geçiyor
22.09.2019
435
A+
A-

Yaşayan Kampüs projesinin ilk etabı olan yürüyüş yolunun yüzde 90’lık kısmı tamamlandı.

Sakarya Üniversitesinde yeni eğitim-öğretim döneminin başlangıcı ile birlikte öğrenciler, yürüyüş yolu güzergâhında zaman geçirebilecekleri ve dinlenebilecekleri sosyal ortamlara kavuşacaklar. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Ekim’den itibaren tüm yürüyüş yolunun üzerindeki sosyal donatılarla birlikte öğrencilerin hizmetinde olacak” dedi.

“Kantinlerde yenilenme, dönüşüm başladı ve devam ediyor”

Üniversite iktisadi işletmesi tarafından işletilecek olan kantinlerde hem altyapı hem de üstyapı anlamında dönüşüm devam ediyor. İktisadi işletme tarafından işletilecek olan kantinlerde, başta bu kantinlerin mutfakları olmak üzere kullanılan tüm üstyapı araçlarının yenilenme çalışmalarında sona gelindiğini belirten Prof. Dr. Savaşan, “Ekim ayının başından itibaren kantinler yeni mutfaklarına ve mutfak ekipmanlarına kavuşacak” diye konuştu.

Ayrıca iktisadi işletme bünyesindeki tüm kantinlerdeki oturma gruplarında da konfor ve kaliteyi sağlayacak bir yapılanmaya gidildiğini ifade eden Prof. Dr. Savaşan, “Üniversitemizde kantinlerdeki konforu ve kaliteli mekânları oluşturmak amacıyla bin adet sandalye ve 250 adet masa, Ekim ayının başından itibaren kantinlerde öğrencilerin hizmetinde olacak” şeklinde konuştu.

“Tüm fakültelerde öğrencilerimizin hizmetine otomatları da sunacağız”

Yiyecek ve içecek otomatlarının öğrencilerin hizmetine sunulacağını kaydeden Prof. Dr. Savaşan, “Fakülteler sıcak içecek ve yiyecek otomatları ile zenginleştirilecek ve öğrencilerin 7/24 temel ihtiyaçlarını karşılayacak olan ürünlere kavuşmaları sağlanacak. Hâlihazırda 5 yiyecek içecek ve 5 sıcak içecek otomatı bulunan fakültelerin yanı sıra başta öğrencilerin yoğun zaman geçirdikleri kütüphane olmak üzere diğer fakültelere de otomatların konulma işlemi Ekim ayında tamamlanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

“İkinci etap ihale çalışmaları başladı, yıl sonunda öğrencilerimiz yeni mekânlarla buluşacak”

Yeni mekânları da kapsayan ikinci etap çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesinin planlandığını söyleyen Rektör Savaşan, “Başta yenilenen yürüyüş yolu güzergâhında oluşturulacak sosyal mekânlar olmak üzere, üniversitenin doğal güzelliğinin etkin kullanımını sağlayacak olan yeni mekânların hazırlık ve ihale süreçleri de başladı” dedi.

Eğitim, Siyasal Bilgiler ve Hukuk fakülteleri yeni kafeteryalarına kavuşuyor

Hendek Eğitim Fakültesinde lisans, lisans üstü ve formasyon eğitimi almakta olan 6 bin civarı öğrencinin zaman geçirebileceği bir sosyal alana ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Rektör Savaşan, bu ihtiyacın farkında olduklarını ve çalışmalara başladıklarını söyledi. Prof. Dr. Savaşan, “Hendek Eğitim Fakültemizin bahçesine öğrencilerimizin keyifle zaman geçirecekleri modern ve şık bir kafeterya yapılması için çalışmaya başladık. Planları çizildi ve projelendirildi. En kısa zamanda da ihale süreci başlatılarak yıl sonunda öğrencilerimizin hizmetine sunulacak” diye konuştu. Bu kafeteryanın yapımı bitene kadar Eğitim Fakültesindeki mevcut kafeteryanın hem altyapı hem de üst yapı anlamında yenilenerek öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirten Rektör Savaşan, “Yeni kafeteryanın yapım süreci bitene kadar öğrencilerin her ihtiyacını rahatlıkla karşılayacakları bir kantin hazırlandı” şeklinde konuştu.

Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi öğrencileri tarafından uzun zamandır istenen ve beklenen yeni bir kafeteryanın da hazırlık sürecinin bitmek üzere olduğunu söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Özellikle Hukuk Fakültesi öğrencilerimiz başta olmak üzere Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerimiz kendi fakültelerinde bir kafeteryanın yokluğunu sıklıkla Rektörlüğümüze bildiriyorlardı. Biz de bu istekleri dikkate alarak her iki fakülteye de ortak kullanabileceği ve iki fakülteye de hizmet sunabilecek yeni bir mekân oluşturduk. Bu mekânda 1 Ekim itibariyle öğrencilerimizin kullanımında olacak” dedi.

“Hem ürün kalitesi, hem standartlar hem de hijyen vazgeçilmezlerimiz”

Öğrencilere kaliteli ürünlerin sunulması ile ilgili olarak bir çok büyük firma ile özel anlaşmaların yapıldığını belirten Savaşan, “Öğrencilerimiz kaliteli ürünleri, hijyenik şartlarda mümkün olan en ucuz fiyatla yiyecekler” diye konuştu. Özellikle tost, sandviç, köfte, döner gibi bir çok ürünün el değmeden hazırlanmış ambalajlı ürünler olduğunu ve bu şekilde öğrencilerin kullanımına sunulacağını belirten Rektör Savaşan, “Öğrencilerimiz Türkiye’nin en büyük zincirlerine hizmet sunan profesyonel firmalarca hazırlanmış ambalajlı ürünlerin en yüksek hijyen standartlarında yiyebilecekler” dedi.

“İktisadi işletmenin bünyesine eski çalışanları da katarak yeni bir ekip oluşturduk”

İktisadi işletmenin bünyesinde yüzde 30’dan fazlası eski çalışanlardan oluşan yeni bir ekip kurduklarını belirten Rektör Savaşan, “İktisadi işletme bünyesinde çalışan kantinlerde ilk etapta 30’un üzerinde tam zamanlı çalışan ile hizmete devam edeceğiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi iktisadi işletme tarafından devir alınan kantinlerdeki eskiden çalışan birçok kişiyi de iktisadi işletme bünyesine kattı. Bunların sayısı şu an 9. Bunların yanı sıra yeni çalışanlar da kantinlerde hizmete devam edecekler. Bu çalışanlar asgari ücret üzerinden ücret alacaklar, mesai durumlarına göre çalışanlara mesai ücretleri ödenecek ve bir çalışanın eline mesai durumuna göre 2 bin 20 ila 3 bin lira arasında bir para geçebilecek. Tüm çalışanlarımızı kanun ve yönetmelikler çerçevesinde çalıştırıyoruz ve haklarını tam olarak almalarını sağlayacağız” diye konuştu.

“Öğrenciler için yarı zamanlı çalışma imkânı başlıyor”

Yaşayan Kampüs Projesi ile oluşturulacak yeni alanlarda, özellikle kantin ve kafeteryalarda üniversite öğrencilerinin istihdam edileceğini belirten Rektör Savaşan, ”İktisadi işletme tarafından işletilecek olan kantinlerde öğrencilerimiz istihdam edilecekler. Başlangıçta 30 öğrencinin istihdamı planlanıyor. Bu sayı süreç içerisinde artacak. Bu öğrencilerimiz hem okuyup hem de çalışma imkânları elde edecekler. İktisadi işletme bünyesinde yarı zamanlı çalışacak öğrencilere asgari ücretin brüt tutarı üzerinden saatlik ödeme yapılacak ve bu öğrencilerimiz çalıştıkları süre boyunca sigortalı olarak çalışacaklar. Öğrencilerimizden çalışmak istedikleri mekânlar ve zamanlar ile ilgili kayıt toplamaya başladık. Gerekli mülakat süreci sonrasında Ekim ayından itibaren öğrencilerimiz kantinlerde ve fakültelerde çalışmaya başlamış olacaklar” ifadelerini kullandı.

Yaşayan Kampüs Projesi kapsamında çalışmak isteyen öğrenciler başvurularını aşağıdaki linkten yapabilirler.

http://bit.ly/2m4WbOB

 
435 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.