TÜRKMER Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin Gostivar’da

TÜRKMER Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin Gostivar’da
10.06.2022
1.597
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER) tarafından “Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasında Yükseköğretim Alanında Tecrübe Paylaşımı ve İşbirliği Arayışları” adlı uluslararası panel düzenlendi.

Uluslararası Vizyon Üniversitesinin ev sahipliğinde 9-10 Haziran tarihlerinde Gostivar’da gerçekleştirilen panele Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Kuzey Makedonya Yükseköğretim Kurulu Başkanı Agim Ruşiti, Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin, Vizyon Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Arafat Hüseyin ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Her iki ülke akademisyenlerinin sunum yaptığı ve iş birliği anlaşmalarının olduğu “Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasında Yükseköğretim Alanında Tecrübe Paylaşımı ve İşbirliği Arayışları” panelinde konuşan Prof. Şahin, “Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Merkezi (TÜRKMER) olarak uluslararası çalışmalar yapıyoruz. TÜBİTAK’la ve farklı kurumlarla birçok bilimsel çalışma içindeyiz. Ancak kurulduğumuz günden itibaren Balkanlar’dan Doğu Asya’ya kadar coğrafyadaki dost ve akraba toplulukların birlikte bilgi ve bilim üretmesini ve bilimsel anlamda bir potansiyel küreselleşme alanı oluşturmasını amaçlıyoruz. Bu konuda özellikle Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile önemli adımlar attık. Şimdi ise Kuzey Makedonya Vizyon Üniversitesiyle bu adımları atıyoruz. Bugün burada olmaktan mutluluk duyuyoruz. 1991’den beri Türkiye ile Kuzey Makedonya’nın küresel iş birliğini tecrübe ile bir senteze ulaştırmayı amaçlıyoruz. Son olarak Vizyon Üniversitesine yaptığımız iş birliğinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Panel, katılımcılara plaket takdiminin ardından fotoğraf çekimi ile sonlandı.


1.597 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.