Türkiye’nin Yazarları SAÜ’de Buluştu

Türkiye’nin Yazarları SAÜ’de Buluştu
04.11.2022
674
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Sakara Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından öğrencileri yazarlarla buluşturan ‘Edebiyat Söyleşisi’ düzenlendi.

Birçok insanı bir araya getiren Türkiye Yazarlar Birliği 14. Şubeler Toplantısının Edebiyat Söyleşisi üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşti. SUBÜ Dil Eğitim Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SADEM) Müdürü Doç. Dr. Serhat Küçük’ün moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye; SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Sanatçı Bekir Sıddık Soysal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin kuruluş tarihi ve serüvenini anlatan TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, gönüllülük esasına dayanan bir kurum olduklarını söyledi. Birliğin yaptığı faaliyetlerden bahseden Doğan Türk kültürünün bütünlüğünü ve devamlılığını sağlayan faaliyetler yaptıklarını belirtti. Yazarlar Birliği’nin kendi alanıyla ilgili doğru bildiklerini halka ulaştırmayı amaç edindiklerini ve millet çıkarlarını gözeterek faaliyet sürdürdüklerini aktaran Doğan, birliğin felsefi düşünce anlayışı hakkında bilgi verdi. Birlik olarak herhangi bir siyasi yapının içinde olmadıklarını söyleyen Doğan, herkese kapılarının açık olduğunu söyledi. Doğan yapılan çalışmalarından bahsederek ülkemizin kültürüne, sanatına ve edebiyatına değer katan çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Konuşmasına sanatçı kavramını anlatarak başlayan Sanatçı Bekir Sıddık Soysal Yazarlar Birliği’ni sanat anlayışıyla temellendirmeye çalıştıklarını ifade etti. Yazarlar Birliği’nin sanat anlayışına vurgu yapan Soysal, bir şeye sanat denilebilmesi için onun tek ve orijinal olması gerektiğini söyledi. Soysal yazarlığını yaptığı bütün faaliyetlerini, görüntü ve takdir unsurlarını değerlendirerek kültür gayeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“Gelin Tüm Farklılıkları Ortak Paydada Buluşturalım”

2023 vizyonu için Yazarlar Birliği’nin gençlere yönelik çalışmalarını arttırmayı hedeflediklerini söyleyen TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan genç kitlelerinin oldukça büyük olduğunu belirtti. Yazarlar Birliği olarak yüz yüze eğitimleri gelecek yıl çevrimiçi yaparak daha aktif olacaklarını aktaran Arıcan dijitali tanıyarak eserlerini dijitale uyarlamaya çalıştıklarını söyledi. Birliğin güncel çalışmalarına değinen Arıcan gençler için yeniden yazma projesi hazırlayarak temel eserleri günümüze uyarlamayı hedeflediklerini vurguladı. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Arıcan, “Diliniz, renginiz ve dünya görüşünüz ne olursa olsun gelin tüm bu farklılıkları ortak paydada buluşturalım.” dedi.

Söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından konuşmacılara hediye takdimiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 
674 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.