Türkiye’de Vaşak Popülasyonu

Türkiye’de Vaşak Popülasyonu
23.11.2011
772
A+
A-

SAÜ Biyoloji Bölümü’nün düzenlediği “Görünmeyeni Gözlemek: Batı Toroslarda Vaşak Popülasyon Yoğunluğunun İzlenmesi” isimli etkinliğe Biyolog Batur Avgan konuşmacı olarak katıldı.

Biyolog Batur Avgan Vaşakların sayısının yabani tavşanlara göre azalıp çoğaldığını söyledi. Avgan, vaşakların yaşamlarını sürdürmeleri için kaçak avın durdurulması gerektiğini vurguladı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nün organize ettiği “Görünmeyeni Gözlemek: Batı Toroslarda Vaşak Popülasyon Yoğunluğunun İzlenmesi” isimli etkinliğe, Vaşak ve Karakulaklar üzerine çalışmalar yapan Biyolog Batur Avgan konuşmacı olarak katıldı.

Avrasya Vaşağının En Yoğun Olduğu Bölge

Batur Avgan, genç biyologlara takibi zor olan hayvanları fotoğraflamada kullanılan fotokapan yöntemini anlattı.

Antalya’nın Elmalı ve Kaş ilçeleri sınırındaki, Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda, vaşak popülasyonunu vahşi doğanın fotoğraflanmasında kullanılan foto kapanlarla izleyen Batur Avgan, dünyanın en yoğun Avrasya vaşağının bu bölgede olduğunu söyledi.

Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda yapılan foto kapan çalışmasında, 17 vaşağın 320 kilometrekarelik bir alanda yaşadığını ortaya koyan Avgan, “Bu çalışma bir ilk niteliği taşıyor. Ayrıca dünyada kaydedilen en büyük yoğunluk bu çalışmada elde edildi” dedi.

Dünyadaki En Geçerli Yöntem

Çığlıkara’da yaptığı foto kapan çalışmalarında, günümüzde en güvenilir istatistiki yöntem olan CMR (Yakala- tekrar yakala) kullanıldığını belirten Avgan, “Vaşakların postlarındaki beneklerin şekillerini inceleyerek, CMR yöntemiyle de bu farklılıklara bakarak, vaşak popülasyonunun yoğunluğunu izledik” dedi.

Çığlıkara’da, çeşitli noktalara yerleştirilen karşılıklı foto kapanlarla, oradan geçen vaşakların sağından ve solundan aynı anda fotoğraflarının çekildiğini belirten Avgan,”Bazı vaşaklar bu foto kapanlara bile bile geliyor. Bazıları ise o noktada foto kapan olduğunu fark ettikten sonra orayı kullanmıyor. Bu nedenle, CMR yöntemi sayesinde foto kapana yakalanmayan bireylerin de sayısı hesaplanıyor. Yaptığımız çalışmalarda 15 farklı bireyin fotoğrafını çekildi fakat istatistikler sonunda alanda 17 bireyin yaşadığı ortaya çıktı” dedi.

Vaşakların avlanmayı tilkiden öğrendiğini ifade eden Avgan, “Vaşaklar temel avı, yabani tavşanlardır. Yabani tavşanların oranına göre vaşaklarda azalıp çoğalıyor” dedi.

Avgan, vaşakların yaşamını sürdürmesi için; ”Bölge koruma altına alınmalı. Vaşağın önemi anlatılmalı. Kaçak av durdurulmalı” önerilerinde bulundu.

23/11/2011 – Yunus Cam

 
772 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.