Toplumsal Duyarlılıklarımızı Kaybediyoruz

Toplumsal Duyarlılıklarımızı Kaybediyoruz
23.11.2017
780
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Sanal Cumhuriyetin Yalnız Vatandaşları” konulu konferans düzenlendi.

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak yazar Fatma Barbarosoğlu katıldı.

Barbarasoğlu’ndan önce bir açılış konuşması yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, konferansın, Esentepe Kampusü’ne taşınan İlahiyat Fakültesinin kampüste yaptığı ilk etkinlik olduğunu belirtti. Dekan Bostancı, konuk yazar Barbarosoğlu’na ve katılımcılara teşekkür etti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Fatma Barbarosoğlu, son çıkan kitabı ile ilgili bilgi vererek konuşmasına başladı. Barbarosoğlu, kitabını oluştururken birinci bölümden sonrasını öykü olarak yazdığını, devamını ise okuyuculara bıraktığını, kitabın kalan kısımlarını ise okuyucuların gönderdiği yazılarla tamamladığını anlattı.

Empati yoksunluğu

Empati kurmanın çok önemli olduğunu belirten Fatma Barbarosoğlu, “Bugün robotlaşan insanlar var. Bazı cinayetlerin sebebinin yalnızca cinnet olduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebinin bazı duyarlılıkların kayıp edilmesi olduğunu düşünüyorum. Medyada sürekli cinayet haberleri çıkıyor ve bir süre sonra empati duygumuzu kaybediyoruz” dedi.

Yabancılaşma başladı

Fatma Barbarosoğlu, “tarım toplumu”, “modern toplum” ve günümüzde içinde bulunulan “ağ toplumu” kavramları hakkında bilgiler vererek, bu toplum kavramlarını karşılaştırmalı olarak ele aldı. Ağ toplumunun dijital kültürü barındırdığını söyleyen Fatma Barbarosoğlu, “Tarım toplumu bittikten sonra sözlü kültür ve ardından yazılı kültür başladı. İnsanlar birbirinden uzaklaşmaya ve birbirlerine yabancılaşmaya başladı. Şu an içinde bulunduğumuz Ağ toplumunda ruhumuz ile yaptığımız bir alışveriş söz konusu hale geldi” şeklinde konuştu.

22/11/2017- GP


780 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.