TDV İlahiyat Akademisinin Mezuniyet Programı Düzenlendi

TDV İlahiyat Akademisinin Mezuniyet Programı Düzenlendi
27.06.2022
1.118
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın müştereken yürüttüğü TDV Sakarya İlahiyat Akademi Programı’nın mezuniyet töreni 22 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, TDV İlahiyat Akademi Programı’nda yer alan hocalar ve öğrenciler ile veliler katıldı.

Program, İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Musa Öziş’in Kur’ân-ı Kerîm tilavetiyle başladı. Programın açılışında konuşan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Tonguç, TDV İlahiyat Akademi Programı’ndan mezun olan öğrencileri tebrik ederek birtakım tavsiyelerde bulundu. Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş ise yaptığı konuşmada mezun olan öğrencileri tebrik etti ve öğrenciler için güzel dilek ve temennilerini ifade etti.

Programın açılışında konuşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı ise sözlerine programdan mezun olan öğrencileri ve velilerini tebrik ederek başladı. TDV İlahiyat Akademi Programı’ndan bu yıl mezun olan öğrenci sayısının 22 olduğunu belirten Dekan Bostancı, çok sayıda öğrencinin programı bitirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlahiyat Akademi Programı mezunların önemli görevler üstlendiklerine değinen Prof. Dr. Bostancı, “Şu anda Doktor Öğretim Üyesi olanlar, öğretim görevlisi olanlar, araştırma görevlisi olanlar var. Öğretmen olanlar, Kur’ân Kursu öğreticisi gibi görevler yapanlar var. Görevlerindeki başarılarının haberlerini aldığımız zaman gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı. İlahiyat Akademi Programı’nın başarıyı artıran bir program olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bostancı, bu yıl fakülte birincisi Rümeysa Aydın’ın ve yine fakülte ikincisi Sena Üzer’ın akademi programı öğrencisi olduklarını söyledi. TDV İlahiyat Akademi Programı ile beraber hafızlık yapan ve hafız olan öğrencilerin de olduğunu kaydeden Prof. Dr. Bostancı, bu öğrencileri de ayrıca tebrik etti. Dekan Bostancı, programda yer alan öğrenciler ve ders veren hocalar ile başta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş olmak üzere Türkiye Diyanet Vakfı yetkililerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı ve TDV İlahiyat Akademi Programı Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Akkuş da yaptığı açılış konuşmasında program hakkında bilgilendirmede bulundu. Bu yılki mezuniyet programının sadece 2022 yılı mezunları için düzenlenmediğini, pandemi sebebiyle mezuniyet programları yapılamayan 2020 ve 2021 mezunlarının da bu programa dahil edildiğini belirten Prof. Dr. Süleyman Akkuş, programın en öne çıkan özelliğinin hasbîlik olduğunu ve bir karşılık beklemeksizin Allah rızası için ortaya konmuş olan bir program olduğunu kaydetti. Türkiye Diyanet Vakfı’nın program kapsamında öğrencilere lisans öğrenimi boyunca aylık burs ve barınma desteği sağlandığını, derslerin ise İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verildiğini söyleyen Prof. Dr. Akkuş, mezun olan öğrencileri ve ailelerini tebrik ettikten sonra sözlerini tamamladı.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından onur konuğu olarak programa iştirak eden SAÜ İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer bir konuşma gerçekleştirdi. Devamında Öğr. Gör. Dr. Seyfettin Harunî tarafından bir ilahi seslendirildi. Ardından İlahiyat Akademi Programı’nda derse giren hocalar söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler ve mezun olan öğrencilere muvaffakiyetler dilediler.

2021 ve 2022 yılı mezunlarının hazırlamış olduğu slayt gösterimiyle devam eden programda ayrıca mezuniyet programına gelen aileler ve mezun olan öğrenciler de söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. Program, mezun olan öğrencilere mezuniyet belgelerinin ve hediyelerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


1.118 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.