Sektörün Önde Gelen İsimleri SAÜ’de

Sektörün Önde Gelen İsimleri SAÜ’de
16.11.2022
999
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Makine Mühendisliği Kulübü (MMK) tarafından sektörün önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı “Enerji Zirvesi” isimli bir etkinlik gerçekleştirildi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe; Selnikel Satış Pazarlama Müdürü Seyit Ali Demirel, TÜPRAŞ Enerji Üretim Uzmanı Buket Saraç ve Akfen Satış Pazarlama Direktörü Sedat Arslan konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlik MMK Genel Başkanı Anıl Divaneoğlu’nun açılış konuşması ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan’ın bölümü anlatan “Mevcut ve Geleceğin Enerji Kaynakları” isimli sunumu ile başladı.

Selnikel Satış Pazarlama Müdürü Seyit Ali Demirel konuşmasında şirketin enerjiyi tüketen kısımda olduğunu ve enerjiyi dönüştürdüğünden bahsederek enerji sürecinin nasıl işlediğini anlattı. Fosil yakıtları alıp fabrikaların çalışması için gerekli olan sıcak su ve buhar gibi proseslere çevirdiklerini anlatan Demirel, materyalleri kendilerinin dizayn ettiklerini ve fabrikaların enerji tüketimine yardımcı olduklarını söyledi. Bünyelerinde birçok mühendis çalıştırdıklarını aktaran Demirel, önemli olanın iyi işler başarmak olduğunu vurguladı.

Enerji Üretim Uzmanı Buket Saraç TÜPRAŞ’ın Türkiye’deki en iyi sanayi kuruluşlarından biri olduğunu ve geçmişten bugüne çok fazla büyüdüğünü söyledi. Küresel piyasaların görünümünü anlatan Saraç, çeşitli kalkınma programları doğrultusunda küresel enerji piyasasında yeni bir yapılanmanın söz konusu olacağı bilgisini verdi. Sürdürülebilir kalkınma senaryosundan bahseden Saraç bu senaryonun, ülkelerin Paris Anlaşması gereğince taahhüt ettikleri emisyon limitlerine ulaşabilmeleri için izlemeleri gereken bir yol olduğunu belirtti. TÜPRAŞ’ın Kasım 2021 yılında açıklamış olduğu “Stratejik Dönüşüm Planı”’ hakkında konuşan Saraç şirketin bu süreçteki hedeflerini anlattı.

Akfen Satış Pazarlama Direktörü Sedat Arslan konuşmasına şirket bünyesinde yaptıkları işlerden bahsederek başladı. Akfen’in 2015 yılında yapısına dâhil ettiği yabancı ortaklarla beraber hidroelektrik güneş ve rüzgâr enerji şirketleri kurduğunu söyleyen Arslan,  bu alanda Türkiye’nin birçok yerinde hizmet verdiklerini anlattı. Türkiye’deki enerji sektörünün gelişimi hakkında bilgi veren Arslan şirketin gelecek planlarından bahsetti.

Soru-cevap bölümü ile devam eden etkinlik, konuşmacılara plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Buse Sıla Senemcan

Fotoğraf: Furkan Uslu

 
999 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.