Sektörle Buluşma Günleri

Sektörle Buluşma Günleri
30.03.2015
736
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Teknoloji Fakültesi tarafından düzenlenen ‘Sektörle Buluşma Günleri’ devam ediyor.

Sakarya’da bulunan sanayici ve iş adamlarını, öğretim elemanları ve öğrencileriyle buluşturan ‘Sektörle Buluşma Günleri’ kapsamında bu haftaki etkinliğine, SAMİB Başkanı ve Kar Metal sahibi Metin Kar, Sakarya MÜSİAD Başkanı ve ASKARYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Genç, Akgün Seramik Genel Koordinatörü Necmettin Arman, Atalay Teknik Sahibi Levent Atalay ve AYSPAK Paketleme Makineleri Sahibi Hüsnü Ayas katıldı.

Sektör Temsilcileri, Teknoloji Fakültesi Dekanlığında gerçekleştirilen tanışma toplantısının ardından, öğrencilerle sınıflarda söyleşiler gerçekleştirdi. Mesleki tecrübelerini ve sektörün kendilerinden beklentilerini öğrencilerle paylaşan sektör temsilcileri, öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı. Söyleşi ardından Bölüm Başkanlıklarında öğretim elemanlarıyla buluşan iş adamları, ortaklaşa yapabilecek çalışmalar, işbirlikleri, projeler ve etkinlikler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

“Hedefe, iş dünyasıyla birlikte yürüyoruz”

Son üç ayda 40’a yakın sektör temsilcisi ve iş adamıyla bir araya geldiklerini belirten Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bu olumlu sinerjinin devam edeceğini belirtti. Üniversite ve iş dünyası hedeflerinin pek çok alanda kesiştiğinin altını çizen Prof. Dr. Sarıbıyık, bu hedefler doğrultusunda, iş dünyası ile birlikte yürüdüklerini söyledi.

 Kurulan bu birlikteliklerin somut çalışmalara dönüşmeye başladığını ve ileriki zamanlarda bu çalışmaların daha da artacağını ifade eden Prof. Dr. Sarıbıyık, “Gerek öğrencilerimizle gerekse öğretim elemanlarımızla birlikte, özellikle sanayi odaklı proje ve çalışmalara yöneldik. Bunun en yakın örneği, TÜBİTAK nezdinde kabul gören Ar-Ge ve sanayi odaklı projelerimizdir. Kabul gören bu projelerin yanı sıra, başvurusu yapılmış ve henüz değerlendirme aşamasında olan pek çok projemiz de bulunmaktadır” dedi.

“Uygulamalı Eğitim Modeli; “+1”i destekliyoruz”

Sektörün ve sanayinin alanında uzman bireylere ihtiyaç duyduğunu belirten Metin Kar, özellikle genç ve dinamik özelliğe sahip toplumumuzda nitelikli elemanların yetiştirilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, makine üretiminde dünya genelinde 12’nci, uzman eleman istihdamında yaklaşık 60’ıncı sırada olduğunu vurgulayan Kar, bu aranın yakınlaşması gerektiğini dile getirdi. Sektörün ihtiyacı olan nitelikli işgücünün sağlanmasında +1 Eğitim Modeli ile birlikte Sakarya Üniversitesi’nin önemli bir misyon üstlendiğini, bu bağlamda Teknoloji Fakültesi’nde uygulanan 7+1 Eğitim Modeli sayesinde daha mezun olmadan iş tecrübesine sahip olan, mesleğini ve sektörü tanıyan, uygulama becerisine sahip nitelikli mühendisler yetiştirildiğini belirtti. Sektörle Buluşma Günleri kapsamında Sakarya Üniversitesi’nde olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ve birlikte atılacak her türlü etkinlikte kendilerinin de yer almak istediklerini açıkladı.

“Teknoloji Fakültesi ve iş dünyası aynı kulvarda”

Günümüz gelişen ülkelerinde, üniversite ve sanayinin aynı kulvarda yer aldığını ve birlikte işler yaparak gelişmeyi sürdürdüklerini belirten Ayspak Paketleme Makineleri Sahibi Hüsnü Ayas, Sakarya Üniversitesi’nin bu süreci örnek alınacak bir biçimde yönettiğini ifade etti. Sektörle olan işbirliği bağının, gerçekleştirilen bu tür organizasyonlarla daha da güçlendiğini belirten Ayas, üniversite ve sanayinin birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğunu ve bu yakınlaşmanın ileriki zaman diliminde somut adımlara dönüşeceğini söyledi.

“Nitelikli işgünün sağlanmasında Sakarya Üniversitesi’nin rolü büyük”

Sakarya Üniversitesi’yle birlikte uzun zamandır işbirliği içerisinde olduklarını belirten Akgün Seramik Genel Koordinatörü Necmettin Arman, bu tür etkinliklerin üniversite ve sanayi bağını güçlendirdiğini ifade etti. Mühendislik eğitiminde uygulamanın ve tecrübenin son derece önemli olduğunun dikkatini çeken Arman, “Ülkemiz ve sanayimizin hedefleri doğrultusunda nitelikli iş gücünün sağlanması açısından 7+1 ve 3+1 Eğitim Modelleriyle Sakarya Üniversitesi önemli bir rol üstlenmiştir” dedi.

“Daha mezun olmadan tecrübe sahibi oluyorlar”

Sektörünün hızla geliştiğini ve büyüdüğünü belirten Sakarya MÜSİAD Başkanı ve ASKARYA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Genç, özellikle inşaat sektöründe çalışanların saha kabiliyetlerinin yüksek olması gerektiğine dikkat çekti. Bu açıdan Teknoloji Fakültesi tarafından uygulanan 7+1 Eğitim Modelinin son derece faydalı olduğunu ve öğrencilerin daha mezun olmadan sektörün ihtiyaç duyduğu tecrübeyi kazandıklarını belirtti.  Öğrencilerin, çalışma sahalarındaki verimliliğine de bağlı olarak, önemli kazanımlar elde ettiklerini ve teorik bilgilerini uygulama becerisine dönüştürerek nitelikli mühendisler olarak mezun olduklarını söyledi.

“Teknoloji’de İşbirliği katma değere dönüşüyor”

Gerçekleştirilen etkinlikten son derece memnun olduğunu ifade eden Atalay Teknik Sahibi Levent Atalay, Üniversite-Sanayi İşbirliğinde gelinen noktanın artık faydaya dönüşmeye başladığını belirtti. Gerek 7+1 Eğitim Modeli sayesinde gerekse düzenlenen Sektörle Buluşma Günleri kapsamında sağlanan sinerjinin güçlendiğini ve bu paylaşımın devam etmesi gerektiğini vurguladı. Sektörün beklentilerini ve hedeflerini paylaşan Atalay, Üniversite-Sanayi İşbirliğindeki her türlü ortak çalışmaya destek olacaklarını ifade etti.   

“Teknoloji’de artık proje konuşuluyor”

Teknoloji Fakültesi’nin sanayi, projeler ve işbirlikleri temalarında önemli farkındalıklar oluşturduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, düzenlenen ‘Sektörle Buluşma Günleri’ ve ‘7+1 Eğitim Modeli’ ile iş dünyasıyla yakın temas içerisinde bulunduklarını söyledi. Teknoloji Fakültesi’nde öğretim elemanından öğrencisine hedefin projeler olduğunu vurgulayan ve iş dünyası ile aynı dili konuştuklarını ifade eden Prof. Dr. Sarıbıyık, Teknoloji Fakültesi’nin “uygulama becerisine sahip nitelikli mühendisler yetiştirmek” misyonu doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini, kurulan işbirlikleriyle birlikte ülkeye katma değer sağlayacak çalışmalara yöneldiklerini açıkladı.

İlerleyen zamanlarda somut adımların daha da artacağını belirten Prof. Dr. Sarıbıyık, yapılan bu çalışmalara destek veren ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

30/03/2015 – MA
736 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.