SAÜ’de Resmi Yazışmalar Tüm Yönleriyle Anlatıldı

SAÜ’de Resmi Yazışmalar Tüm Yönleriyle Anlatıldı
30.11.2022
1.029
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından hukuki yazışmalarda belgelerin özelliklerinin hazırlanma şeklinin anlatıldığı “Tüm Yönleriyle Resmi Yazışmalar” isimli bir eğitim verildi.

SAÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitime Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden Nida Kayalı ve Sena Akbulut eğitimci olarak katıldı.

Eğitimde bir sunum gerçekleştiren Nida Kayalı resmi yazışmalarda belgenin genel özellikleri, hazırlanması ve ilgili makama nasıl gönderileceği hakkında bilgi verdi. Resmi yazışmalarda belgenin önemine değinen Kayalı, elektronik belgenin, fiziksel belgeye tercih edilmesi gerektiğini söyleyerek bu durumun hem saklama kolaylığı hem de ağaç ve para tasarrufu sağlayacağını aktardı. Elektronik belgenin çıktı alınmamasını belirten Kayalı imzanın fiziksel şekilde atılması gerektiğine vurgu yaptı. Kayalı sadece olağan dışı ve zorunlu belgelerin fiziksel olarak hazırlanması ve saklanması gerektiğine değindi.

Resmi yazışmalarda gizlilik dereceli belgelerin önemini anlatan Sena Akbulut karşılaştırmalı ve resimli örneklerle bir sunum gerçekleştirdi. Osmanlı’nın son dönemleri, Cumhuriyet’in ilk yılları ve günümüz gizlilik belgeleri yönetmeliğinden bahseden Akbulut, yeni yönetmelikte gizlilik derecelerinin hizmete özel, gizli ve çok gizli şekilde hazırlanmış olduğunu belirtti. Yazışmalardaki yeni yönetmelikler hakkında konuşan Akbulut, “Yeni yönetmeliğin hazırlanması, eski yönetmeliğin günümüz koşullarını ve elektronik belgeyi kapsamaması nedeniyle oluşturuldu. ”dedi.

Katılımcılarla interaktif şeklinde devam eden eğitim, eğitimcilere teşekkür belgesi verilmesinin ardından sona erdi.

 

Haber: Furkan Demir

Fotoğraf: Furkan Uslu
1.029 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.