SAÜ Öğretim Üyeleri Deprem Bölgesi ile İlişkili TÜBİTAK 1002-C Proje Çalışmalarına Yarın Başlayacak

SAÜ Öğretim Üyeleri Deprem Bölgesi ile İlişkili TÜBİTAK 1002-C Proje Çalışmalarına Yarın Başlayacak
15.02.2023
2.149
A+
A-

6 Şubat Pazartesi günü ülkemizin 10 ilinde meydana gelen depremler sonrasında veri toplamak ve saha çalışması yürütecek üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde görevli araştırmacıların kısa süreli çalışmalarına destek sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından 1002-C “Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Programı” çağrısına üniversitemizden kabul görülen 4 projeye 3 proje daha eklendi. Projeleri kabul edilen Öğretim Üyeleri ve Araştırma Ekipleri 16 Şubat 2023 (yarın) tarihinde afet bölgesine intikal edip çalışmalarına başlayacak.

Projeler, ülkemizde gerçekleşmiş olan elim deprem felaketinin ardından benzer felaketlere hazır olunmasını sağlamak amacıyla bilimsel verilerin toplanması, sismik, jeolojik, jeodezik, geoteknik, jeofizik ve morfolojik gibi gözlemlerin yapılması açısından önem arz ediyor.

TÜBİTAK Tarafından Kabul Görülen Projeler ve Ekipleri

1– İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Bol yürütücülüğünde “06.02.2023 Kahramanmaraş Depremleri İskenderun-Antakya Bölgesi Geoteknik Problemli Alanların Tespiti” Projesi:

Doç. Dr. Ertan Bol

Prof. Dr. Aşkın Özocak

Doç. Dr. Sedat Sert

Arş. Gör. Eylem Arslan

2– Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Akyiğit (Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Afet Sonrası İnsani Güvenliğin Yeniden İnşası İçin Çadır kentlerde Mevcut Durum Tespiti: Malatya Çadır kentleri Örneği” Projesi:

Doç. Dr. Handan Akyiğit

Prof. Dr. Sinem Yıldırımalp

Dr. Öğr. Üyesi Öznur Göçmen

Arş. Gör. Dr. Hatice Turut

Arş. Gör. Zehra Toçoğlu

3– Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Coşkun (Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Deprem Afeti Esnasında ve Sonrasında Meydana Gelebilecek Yangın Risklerinin ve Olaylarının Tespiti ve İrdelenmesi” Projesi:

Doç. Dr. Gökhan Coşkun

Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan

Dr. Öğr. Üyesi Üsame Demir (Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi)

Hv.İs.Asb.Kd.Bçvş. Cemil Özkalay

Hv.İs.Asb.Kd.Üçvş. Onur Mammacıoğlu

4– İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah İnce (Gençlik Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi) yürütücülüğünde “Doğal Afetlerde Gençlerde Dini İnanç ve Ruh Sağlığı İlişkisi” Projesi:

Doç. Dr. Abdullah İnce

Dr. Öğr. Üyesi Yunus Emre Temiz (İnönü Üniversitesi.)

Dr. Öğr. Üyesi Ziya Erdinç

5- İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Tuba Tatar yürütücülüğünde “Kahramanmaraş Depremleri ve Etkileri: Kamu Yapılarının Hasar Durumlarının İncelenmesi ve Deprem Sonrası Oluşan İkincil Tehlikelerden Kaynaklanan Hasarların Belirlenmesi” Projesi:

Dr. Tuba Tatar

Dr. Mehmet Emiroğlu

Dr. Aydın Demir Dr. Hakan Öztürk

Dr. Mehmet Emin Arslan (Düzce Üniversitesi)

6- Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Havva Sert yürütücülüğünde  “Depremzedelerin ve Arama-Kurtarma Ekiplerinin Afet Önleme ve Müdahalesine Yönelik Deneyimleri: Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Eylem Planına Hazırlık” Projesi:

Doç. Dr. Havva Sert

Prof. Dr. Mehmet Barış Horzum

Arş. Gör. Meryem Pelin

Arş. Gör. Merve Gülbahar Eren

Öğr. Gör. Kübra Üçgül

7- Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Genç yürütücülüğünde “Deprem Sonrası Kriz Aşamasında İlk ve Acil Müdahale Sürecindeki Yönetsel Aksaklıklar ve Depremzedelerin Yaşadığı Psiko-Sosyal Sorunların Saha Çalışması ile Yerinde İncelenmesi” Projesi:

Prof. Dr. Yusuf Genç

Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan

Dr. Öğr. Üyesi Sümeyye Derin

Dr. Öğr. Üyesi Özden Şahin Er

Arş. Gör. Cengizhan Aynacı
2.149 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.