SAÜ Öğrencilerine Kariyer Desteği

Sakarya Üniversitesi Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü pandemi döneminde SAÜ öğrencileri ve mezunları için başarılı bir kariyer yolculuğuna sahip olmaları konusunda faaliyetlerine devam ediyor.

SAÜ Öğrencilerine Kariyer Desteği
06.04.2021
28.805
A+
A-

Rektörlük bünyesinde 2015-2016 yılında kurulan SAÜ Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğü; öğrencilerin iş hayatının beklentilerine uygun olarak nitelikler kazanmalarına yönelik pek çok farklı çalışma yürütüyor. Birim Koordinatörü Prof. Dr. Yasemin Özdemir, öğrenciler ve mezunlar için kariyer yolculuklarında bilinçli tercihlerde bulunmalarını sağladıklarını ifade ederek, “Kariyer hedeflerini belirleyip gerçekleştirmeleri, staj ve iş imkânlarından haberdar olmaları konularında yardımcı oluyoruz” dedi. Prof. Dr. Özdemir, kariyer tanımının ve kapsamının zaman içinde değişen bir kavram olduğuna dikkat çekerek, “Bu yüzden öğrencilerimiz ve mezunlarımız için bu birimde kariyer anlamında onlara destek olmaya yönelik faaliyetler yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

“Kendi kişisel özelliklerini tanımalarını sağlıyoruz”

İlk kez Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğüne ziyaret eden öğrenciler ile kısa bir bilgilendirme görüşmesi yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Özdemir, “Kariyer danışmanlığı ile ilişkili olarak öğrencilerimizin koordinatörlüğe gelmeden öğrencisi oldukları bölüm ve kendi ilgi ve yeteneklerine uygun uzmanlaşma alanı hakkında araştırma yapmalarını bekliyoruz. Ayrıca bizim uygulayacağımız envanterlerle de kendilerini daha iyi tanımalarına ve güçlü, zayıf yönlerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz. Diğer tarafta yaptığımız raporlama ile öğrenciye ilişkin tespitlerimiz ve öğrenciden aldığımız bilgilerle bizim de iş yaşamını yakından takip ederek edindiğimiz bilgileri birlikte ele alarak bir planlama yapmalarına katkı sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

SAÜ Staj Seferberliğinde öğrencileri en çok staj yapan üniversite”

Salgın döneminde mevcut kariyer danışmanlığı sürecini elektronik ortama taşımakla ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Özdemir, “Pandemi döneminde bizde diğer çevrim içi etkinlikler düzenleyerek ve bize ulaşan fırsatları öğrencilerimizle paylaşarak onların yanında olmaya çalıştık. Ayrıca iyileştirmeler yapmayı sürdürdüğümüz Mezun Bilgi Sistemi ile mezunlarımızla olan iletişimimizi sürdürmeye, eğitim ve iş ilanı gibi fırsatları onlarla paylaşarak kariyerlerinin geri kalan döneminde de yanlarında olmaya çalışıyoruz. Zaman içinde mezunlarımızla öğrencilerimizi bir araya getirerek SAÜ ailesini daha güçlü bir şekilde bir arada tutmayı hedefliyoruz. Bunların yanında 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin (TCCBİKO) yürüttüğü “Staj Seferberliği” programının öğrencilerimize ulaşmasını sağladık ve stajları sürecinde onlara yardımcı olduk. Ayrıca Sakarya Üniversitesi, Staj Seferberliği kapsamında öğrencileri en çok staj yapan üniversitelerden biri oldu. Bu dönemde geçtiğimiz yılın yansıması olarak bu yıl yaklaşık 1500’den fazla öğrencimiz “Staj Seferberliği” programına başvurdu ”dedi.

“Kariyer mezuniyetten çok daha önce şekillenir”

Yeni mezunların özellikle bu dönemde kendilerini çok iyi tanımaları gerektiğine değinen Özdemir, “Mezunlarımız içinde yer aldıkları döneme kadar kariyerleri ile ilişkili olarak yaptıklarının mevcut iş yaşamı açısından ne anlama geldiğini çok iyi analiz etmelidir. Böylece hem kendileri hem de dış çevreyi karşılaştırmalı olarak ele alıp en fazla uyumun sağlanacağı alanla ilgili iş arayışında bulunmalıdır. Eğitim aldıkları alanla ilgili farklı kariyer fırsatlarını araştırmaları da bu süreçte oldukça önemlidir. Ayrıca iş arama kanallarını çok iyi araştırıp o kanallardan iş arayışlarını sürdürmelidirler. İş arayışları devam ederken iş ilanlarında belirtilen nitelikler ışığında bir yandan da kendilerini geliştirmeye devam etmelidirler ki iş arayışları başarı ile sonuçlansın. Esasen şunu belirtmek gerekir ki kariyer mezuniyetten çok daha erken bir dönemde şekillenmeye başladığı ve rekabet çok yoğun olduğu için bireyler mezuniyet öncesi iş yaşamı ile ilgili farkındalığa sahip olmalı ve bu kendilerini değişen iş koşulları ile uyumlu hâle getirmek için yetkinliklerini geliştirmeye çalışmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

“CV, adayı en iyi şekilde yansıtmalı”

Kariyer planı doğrultusunda iyi bir CV oluşturacak adımların önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, “İyi bir öz geçmişte bulunması gereken birçok farklı nitelikten söz etmek mümkün. Öz geçmişi hazırlayan kişi ve başvurulan pozisyon bu niteliklerin ele alınmasında fark oluşturmaktadır. Yeni mezun ile deneyimli bir birey açısından bir değerlendirme yapılabilir. Ancak bu tür ayrımlar olmaksızın genel anlamda iyi bir CV dürüstçe, şekil ve içerik açısından özenle hazırlanmış olup adayı en doğru şekilde yansıtmalıdır. Ayrıca mutlaka sürecin diğer tarafı olan işe alım ve İKY yönünü de dikkate alan bir CV hazırlanmalıdır” şeklinde ifade etti.

“Öğrencilerle iletişimimiz mezuniyet sonrası devam ediyor”

SAÜ mezunlarının üniversite ile bağını koparmaması gerektiğini dile getiren Özdemir, “Mezunlarımız özellikle koordinatörlüğümüzün temel unsurlarından biri olan Mezun Bilgi Sistemine kaydolmalarını tavsiye ediyoruz. Böylelikle bizlere ulaşan ya da bizim oluşturduğumuz eğitim ve iş ilanı gibi fırsatları onlarla paylaşmamız mümkün olacaktır. Bununla birlikte son dönemlerde aktif bir şekilde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin (TCCBİKO) yürüttüğü çalışmalar kapsamındaki iş ve staj imkanlarından faydalanmaları için Yetenek Kapısı’na (www.yetenekkapisi.org) kayıt olmalarını öneriyoruz. Öğrencilerimizle olan iletişimimizi mezuniyet sonrasında da sürdürmek, mümkün olduğunca onların yanında olmaya çalışmak ve onların başarılarından haberdar olmak, faaliyetlerimizde yanımızda olduklarını görmek bizleri oldukça mutlu ediyor” diye konuştu.

M.K

 

 
28.805 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.