SAÜ Öğrencileri Teknofest’ten Dereceyle Döndü

SAÜ Öğrencileri Teknofest’ten Dereceyle Döndü
17.08.2022
2.014
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İleri Mühendislik Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Öğrenci Topluluğu (İMARGE) bünyesinde faaliyet gösteren Kara Yonca Takımı Türkiye üçüncüsü oldu. Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması Sabit Kanat kategorisinde uçuş görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirerek Türkiye üçüncüsü olan Kara Yonca Takımı 20 bin TL’lik performans ödülüne layık görüldü.

Sakarya Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Türkiye üçüncüsü olan öğrencileri yarışma dönüşü makamında ağırladı. Çalışmalar ve yarışma hakkında bilgi alan Rektör Al, ”Sakarya’nın ve üniversitemizin gelişimine değer katan öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyorum ve başarılarının devamını bekliyorum.” dedi.

Bir yılı aşkın süredir bu yarışma için hazırlanan Kara Yonca Takımı bu alanda Sakarya Üniversitesinin ve takımlarının yetkinliğini tüm Türkiye’ye gösterdi.  Takım bünyesinde, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden takım kaptanı Oğuzhan İşbilir ve Caner Köse yer alırken Makine Mühendisliği Bölümünden Hacer Ece Yılmaz, Hikmet Coşkun, Eren Batın Çolak ve Furkan Cömert yer aldı. Takımın danışmanlığını İMARGE Topluluğu akademik danışmanı, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim üyesi ve aynı zamanda Bölüm Başkanı olan Doç. Dr. Muhammed Kürşad Uçar üstlendi.

Topluluğumuz Büyümeye Devam Ediyor

Yarışma ve süreç hakkında konuşan İMARGE akademik danışmanı Doç. Dr. Muhammed Kürşad Uçar, ”İMARGE öğrenci topluluğu Sakarya Üniversitesinin Ar-Ge kültürünü geliştirilmesine stratejik planına hizmet etmek için kurulmuş bir öğrenci topluluğudur. Topluluğumuz, Teknofest yarışmalarının başladığı yıldan bu yana her yıl farklı kategorilerde yarışmak üzere ekipler çıkarmaktadır. Topluluk bünyesinde bu yıl 300 öğrencimiz ile 9 farklı kategoride 28 Teknofest takımı çıkardık. Bunların 7’si finalist olarak yarışmaya hak kazandı. Bir takımımız Türkiye üçüncüsü oldu. 5 takımız final yarışmalarını tamamladı. SİHA kategorisinde Hüma ve Vega takımımızı yarışma için Samsun’a gönderdik. Onların da dereceye girmelerini bekliyoruz. Takımımızda sadece Sakarya Üniversitesi öğrencileri olmayıp Türkiye’nin farklı üniversitelerindeki öğrenciler de bulunmaktadır. Pandemi sürecinde uzaktan çalışmaya hızlıca adapte olup araştırma ekibi olarak pandemi döneminde dahi birçok proje ortaya çıkardık.” dedi.

Projelerimiz ile Öne Çıkıyoruz

İMARGE, ekibimizin görünen yüzlerinden sadece bir tanesi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Uçar, ”Arka planda öğrencilerimizin lisans eğitimleri boyunca ders dışı proje tabanlı kendilerini geliştirebilecekleri büyük bir yapı bulunmaktadır. Topluluğumuz bünyemizde milli savunma teknolojileri, yapay zekâ, elektronik, mekanik ve yazılım gibi pek çok alanda hizmet üretmektedir. Projelerimizi TÜBİTAK ve BAP gibi kurumsal desteklerle yürütmekteyiz. Hali hazırda da milli savunma teknolojileri üzerine bir TÜBİTAK, yapay zekâ ve milli savunma teknolojileri üzerine iki BAP projemiz devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Gelecek Yarışmalardaki Hedeflerimiz

Bu yıl Teknofest’te derece alan takımların çoğunun yerlilik sayesinde üst sıralara yükseldiğine değinen Uçar, ”Yerlilik olmayıp derece alan nadir takımlardanız. Önümüzdeki yıllarda derecelerimizi pekiştirmek için yerli milli teknolojiler geliştirmeye odaklanacağız. Bunun için özel ekipler kurup milli savunmada kullanılan yer istasyonlarına, kontrol kumanda mekanizmalarına, uçuş kontrol kartlarına odaklanmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Destekçilerimize Teşekkür Ederiz

Projelerin yürütülmesi sırasında destek olan Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Sakarya Üniversitesi Teknokent’i, Sakarya Üniversitesi Araştırma–Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (SARGEM), Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve sponsorlar Arges Lazer Sistemleri ve Başkurt Motor ve Kablo Sanayi’ye teşekkür eden Doç. Dr. Muhammed Kürşad Uçar,  “Araştırma ekibi olarak beş yıl içerisinde teknoloji üreten bir yapıya dönüşmeyi hedefliyoruz. Tüm Sakarya iş adamları halkının ülkemizin geleceğine hizmet edecek öğrencilerimizi canla başla yetiştirmeye çalıştığımız bu yapıya desteklerini bekleriz. Topluluğumuzda herkese göre bir yer bulunmaktadır. Kendini geliştirmek isteyen Türkiye’nin her yerinden öğrencilerimizi bekliyoruz.” diye konuştu.

Takım Üyeleri

Kara Yonca Takım kaptanı Oğuzhan İşbilir, geçtiğimiz yıl lise kategorisinde Türkiye birincisi olan takımın kuruculuğunu yapmıştır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi olup uçak tasarımı ve üretiminde deneyimlidir. Ayrıca 6 yıldır İHA pilotluğu yapmaktadır.

Ekip üyelerinden Caner Köse, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun çift diplomalı donanımlı bir mühendistir. Üniversite eğitimi boyunca; görüntü işleme, bilgisayarla görü, gömülü sistemler ve yapay zekâ alanlarında projeler hazırlamıştır. 2022 Teknofest Uluslararası IHA Yarışması’nda Kara Yonca takımında yazılım (görüntü işleme ve otonom sistem) sorumlusu olarak görev yapmıştır.

Kara Yonca takımından Hikmet Coşkun, Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisidir. Kendisi Darüşşafaka Lisesi eğitim kurumlarından mezun ve iyi seviyede İngilizce’ye sahiptir. Ayrıca başlangıç seviyesinde Fransızca bilmektedir. İyi seviyede Catia, orta seviyede AutoCAD ve Solidworks bilmektedir.  Hava aracının tasarımlarında bu donanımları sayesinde çok büyük katkı sağlamıştır. Kendisi Kara Yonca takımında imalat ve donanımdan sorumludur.

Kara Yonca takımından Hacer Ece Yılmaz Makine Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisidir. Sakarya Anadolu Lisesi’nden mezun ve orta seviye İngilizceye sahiptir. İyi seviyede Solidworks, orta seviyede Catia ve Ansys Workbench kullanabilmektedir. Projede itki-güç hesabında, tasarım ve gövde imalatında yer almıştır.

Eren Batın Çolak, makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisidir. İyi seviyede İngilizce, Flemenkçe ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Tasarım programlarından Catia’yı ve Solidworks’ü kullanmaktadır. Analiz programlarından Ansys Workbench bilmektedir ve kendini çeşitli modüllerde geliştirmektedir. Kara Yonca takımında mekanik kısmından sorumlu olup kararlılık ve aerodinamik analizlerde, itki hesaplamalarında yer almış ve imalat sürecinde katkıda bulunmuştur.

Ekip üyelerinden Furkan Cömert Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisidir. 2022 Teknofest Uluslararası IHA Yarışması’nda Kara Yonca takımında insansız hava aracımızın aerodinamik analizlerde, kararlılık analizlerinde ve imalat sürecinden sorumludur.  İyi seviyede İngilizce bilmektedir. Tasarım programlarından orta seviyede Catia ve Solidworks, analiz programlarından ise orta seviyede Ansys Workbench bilmektedir ve Ansys Fluent üzerinde kendini geliştirmektedir.

 
2.014 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.