SAÜ Covid-19 Tedbirlerini Artırıyor

SAÜ Covid-19 Tedbirlerini Artırıyor
05.10.2021
1.418
A+
A-

Sakarya Üniversitesinde yeni öğretim yılı için alınan ilave Covid-19 tedbirleri kapsamında, kampüs giriş kapılarına kimliklere yüklenen HES kodunu sorgulayan turnikeler yerleştirildi.

Üniversitemizde yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte, koronavirüs ile mücadele çerçevesinde yapılan düzenlemelerden biri olarak giriş kapılarında turnikeli geçiş dönemi başladı. Turnikeli geçiş kapsamında, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) ekibi tarafından geliştirilen özel bir yazılımla öğrenci kartlarına HES kodları entegre edildi. Böylece üniversite ile Sağlık Bakanlığı arasındaki erişim izninin sağlanmasıyla birlikte turnikelerde otomatik olarak HES kodu sorgulama işlemi gerçekleştirilmeye başlandı. Bu uygulama sayesinde pozitif vakaların yanı sıra temaslı veya risk grubunda olanlar tespit edilerek bu kişiler kampüse giriş yapamıyorlar.

Buna ilave olarak, üniversite günlük olarak yaptığı toplu sorgulamalarla öğrencilerin günlük vaka ve risk taramasını sistem üzerinden gerçekleştiriyor. Günlük sorgulamalar sonucunda risk grubunda olduğu belirlenen öğrencilerin yüz yüze gerçekleşen derslere girmelerine izin verilmiyor.


1.418 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.