Sakarya Üniversitesi’ne Tam Not

Sakarya Üniversitesi’ne Tam Not
25.07.2016
519
A+
A-

Sakarya Üniversitesi’nin gönüllü olarak başvurduğu Avrupa Üniversiteler Birliği’nin (EUA) Kurumsal Değerlendirme Programı (KDP) sonuçları belli oldu.

EUA’nın raporunda Sakarya Üniversitesi için “Ne yapmaya çalıştığı konusunda ve çalışanlarının, öğrencilerinin çabalarının sonuçları hakkında yüksek seviyede bilgiye sahip olan, kendini çok iyi şekilde tanıyan bir kurumdur. Ayrıca dışsal bağlantılara aşina olan; kurumun yönetimi ve yönetişimi için iyi gelişmiş mevcut sistemleri olan gayretli ve dışa dönük bir üniversitedir” değerlendirilmesinde bulunuldu.

Avrupa Üniversiteler Birliği’nin yürütmüş olduğu Kurumsal Değerlendirme Programı, yükseköğretim kurumlarının, yükseköğretim tecrübesi olan liderler tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir değerlendirme yoluyla en yüksek fayda elde etmelerini sağlamak üzere oluşturulmuş bir program. Üniversiteyi bütünüyle değerlendiren KDP, aynı zamanda üniversitelerin uluslararası bir bakış açısıyla akran değerlendirmesinden geçmesini ve gelişim odaklı bir sonuç elde etmesini sağlamakta.

KDP süreci, başvuru yapan üniversitenin özdeğerlendirme ekibini kurarak özdeğerlendirme raporunu hazırlamasıyla başlayıp, değerlendirme ekibinin üniversiteye farklı tarihlerde yaptıkları iki saha ziyareti ve sonrasında hazırladıkları geri bildirim raporuyla tamamlanmaktadır. Üniversiteye değerlendirme yapan değerlendirmeci ekip, yükseköğretim kurumlarında yönetici veya kalite uzmanı olarak tecrübesi bulunan gönüllü değerlendirmeciler arasından KDP yürütme ofisi tarafından oluşturuluyor.

Başvurusunu Şubat 2016 yılında yapan Sakarya Üniversitesi’nin değerlendirmeci ekibi, Danimarka’dan Prof. Dr. Henrik Toft Jensen başkanlığında, Fransa’dan Prof. Dr. Jean-Pierre Gesson, Romanya’dan  Prof.Dr. Lache Simona, Ukrayna’dan Olena Rusnak ile İngiltere’den Dr.Raymond Smith’dan oluştu. Ekip ilk saha ziyaretini 13-16 Mart tarihleri arasında, ikinci saha ziyareti ise 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdi. Sonrasında değerlendirmelerinin sonucunu Geri Bildirim Raporu ile üniversite yönetime sunuldu.

Raporda, Sakarya Üniversitesi’nin geleceğini dikkatli olarak planlayan, oldukça iyi şekilde yönlendirilen ve yönetilen bir kurum olduğu izlenimi güçlü şekilde kazanılmış; üniversitede gayretli çalışan ve öğrenci grupları yanında vizyoner liderliğin olduğu, üniversitenin hem kurumsal hem de program seviyesindeki standartlarının harici onayını kazanmaya çalıştığı belirtildi.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, EUA’nın iki aşamadan oluşan saha ziyareti sürecinde Sakarya Üniversitesi hakkındaki tespitlerini paylaşarak, olumlu değerlendirmelerini ve önerilerini sunduğunu ifade etti.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girme hedeflerinin bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Elmas, bu konudaki tüm göstergelerin de üzerinde durduklarını söyledi. Rektör Elmas konu ile ilgili olarak, “EUA ekibi bu süreçte üniversitemiz hakkındaki pozitif değerlendirmede bulundu. Böylece evrensel kriterlere uygun  başarılı bir üniversite olduğumuz farklı bir kurum tarafından daha tescillendi. EUA ekibi, öğrencilerimizin memnuniyet düzeyinin yüksek olduğunu, personelimizin misyona bağlı, çalışkan ve pozitif çalışanlar olduğunu, hem eğitim hem de araştırma kalitesini artırma isteğimizin bulunduğunu, dolayısıyla üniversitenin birimlerinin iyi yönetildiği sonucuna vardılar. Bu süreçte biz de yaptığımız çalışmalarımızın sonuçlarını görmüş olduk” dedi.

Değerlendiriciler Sakarya Üniversitesi hakkında kısaca şu sonuçlara vardı;

  • SAÜ, ne yapmaya çalıştığı konusunda, çalışan ve öğrenci çabalarının sonuçları hakkında yüksek seviyede bilgiyle kendini oldukça iyi şekilde tanıyan bir kurumdur.
  • Görüşülen öğrencilerin memnuniyeti yüksek seviyededir.
  • Kendini görevlerine adamış çok çalışkan ve pozitif çalışan grubuyla görüşülmüştür.
  • Delil temelli sistemlerle desteklenen, bilgili liderlerle görüşülmüştür.
  • Yüksek düzeyde iç iletişim ve bilişim gözlemlenmiştir (çok az duvarlar ve sınırları olan bir üniversite).
  • Hem eğitim hem de araştırmada kalite kültürünü geliştirmeye yönelik geniş çaplı bir gayret görülmüştür.
  • Üniversite ve fakülte/meslek yüksekokullarının iyi şekilde yönetildiği tespit edilmiştir.
  • Etkileyici bir kampüs bulunmaktadır.
  • Gayretli çalışan grubu ve öğrencileri ile vizyoner bir liderlik bulunmaktadır.

 

25/07/2016 – ST
519 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.