Sakarya Üniversitesi’nin Yükselişi Sürüyor

06 Temmuz 2015

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2015 yılı sıralaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Sakarya Üniversitesi, TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı endekste 21’inci sırada yer aldı. 2013 yılında ilk 50 üniversitenin yer aldığı sıralamaya girmeyen Sakarya Üniversitesi, 2014 yılı endeksinde 45’inci sırada yer almıştı.2015 yılında ise Sakarya Üniversitesi 44,83 puanla 21’inci sıraya yükselerek büyük başarı gösterdi.

Türkiye'nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı endekste 24 sıra birden yükselen SAÜ, ülkenin önde gelen birçok üniversitesini geride bıraktı. SAÜ nün bu sıraya yükselmesinde , girişimcilik ve yenilikçilik konularında son yıllarda yaptığı güçlü atılımlar ve desteklerin yanı sıra , akademisyenlerin ,bilimsel yayınlar, projeler, patent ve girişimcilik alanında gayretli ve özverili çalışmalarının , Teknokent ve  ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisinin verdiği desteğin de katkısı olmuştur.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, üniversitelerin ‘Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği’, ‘Fikri Mülkiyet Havuzu’, ‘İşbirliği ve Etkileşim’, ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü’ ile ‘Ekonomik Katkı ve Ticarileşme’ gibi beş farklı alanda aldığı puanlar ile belirleniyor.

06/07/2015 – ST

 
634 kez görüntülendi.
06 Temmuz 2015 - 23:25