Rektör Savaşan’ın 20 Temmuz Mesajı

19 Temmuz 2019

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtının yıldönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Rektör Savaşan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs Türk halkına yönelik sistematik ve uzun yıllara yayılan haksız uygulamalar ve katliamlar nedeniyle Türkiye garantör ülke olarak devreye girmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtını düzenlemiştir. Kıbrıs adasındaki yanlış gidişata dur denilen bu harekât sonrasında adaya huzur ve barış gelmiş, izleyen yıllarda Kıbrıs Türk halkının iradesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuştur.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutladığımız bugün, bir taraftan huzur ve barış arayışının diğer taraftan başta Doğu Akdeniz enerji sahaları olmak üzere Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetlerinin haklarının korunmasındaki irade ve kararlılığın yeniden ve güçlü şekilde ifade edilmesine bir vesiledir.

Her geçen gün daha da güçlenen ve haklarını korumada kararlılığı pekişen devletimiz ve KKTC birlikte hareket edecek ve oldubittilere müsaade etmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutluyorum. Kıbrıs şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

237 kez görüntülendi.
19 Temmuz 2019 - 21:50