Rektör Elmas 2015 Yılını Değerlendirdi

Rektör Elmas 2015 Yılını Değerlendirdi
08.01.2016
495
A+
A-

2015 Başarılı Bir Yıl Oldu

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, üniversite olarak 2015 yılında yaptıkları çalışmaları anlattı. Kalite süreçlerine ilişkin geliştirdikleri modelin son yıllarda üniversiteye sürekli olarak başarı sağladığını belirten Rektör Prof. Dr. Elmas, bu sayede başta ‘EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’ olmak üzere birçok ödül aldıklarını söyledi.

Türkiye’de model üniversiteyiz

Geliştirdikleri modelin, bir üniversitedeki bölümün akreditasyonunu, üniversite değerlendirme sistemini ve kalite sistemini de içinde barındırdığını aktaran Elmas, yaptıkları çalışmaların Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) tarafından yürütülen “2015 EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü” ile meyvesini verdiğini ifade etti. Bu ödülü alan Türkiye’deki tek üniversite olduklarını söyleyen Elmas, “Kurumların organizasyonlarını gözetleyen ve denetleyen bir kuruluş olan EFQM, 25 yıldır bu ödülü veriyor. Bu çerçevede üniversitemizi geçen yıl 7 farklı ülkeden bir uzman ekip ziyaret etti. Bir ay süren değerlendirme sonucunda da Avrupa’da ilk kez ödüle başvurmamıza karşın finalist olduk. Türkiye’deki kamu kuruluşlarının ve üniversitelerin bu ödülü alması çok önemli” dedi.

EFQM’in 9 ana ve 32 alt kriter ile yaptığı değerlendirmeleri sonucunda ‘Liderlik’ ve ’Kurumsal Mükemmellik’ başlıklarında ödül aldıklarını aktaran Elmas, iki yıl sonra en üst ödülü de almayı hedeflediklerini söyledi. Çalışmalarıyla Türkiye’deki kamu kuruluşları ve üniversitelere model olmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Elmas, bunun Türkiye’de yayılmasının, kurumların daha iyi yönetilmesini ve gelecek hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlayacağını kaydetti.

TSE’den belge

Sakarya Üniversitesi’nin 2015 yılı içinde Türk Standardları Enstitüsü tarafından verilen “TS-ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi”ne sahip olan ilk üniversite olduğunu belirten Rektör Elmas, bunun da üniversite olarak takım halinde çalışmalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Elmas, “Dünyada artık üniversite mezunları mezunu kolay iş bulabiliyor mu, mezunların iş bulma pozisyonu ne, eğitimin kalitesini ölçmedeki standartların bu iş bulmadaki pozisyonu nedir, buraya kolay adapte olabiliyor mu? gibi konulara bakılıyor. Yani sahadaki memnuniyet ölçülecek artık. Dünyada artık böyle takım olabilmek önemli bu işlerde. O yüzden takım oyunu çok önemli, bizim üniversitemizin de başarısı takım oyunu oynamaktan geliyor” diye konuştu.

KalDer Mükemmellik Elçisi

Rektör Elmas, yine bu çalışmalarının sonucu olarak da üniversite adına Türkiye Kalite Derneği tarafından “KalDer Mükemmellik Elçisi” ödülünü aldıklarını söyledi.

Sıralamalarda Sürekli Yükseliyoruz

Sakarya Üniversitesi’nin ODTÜ URAP 2015-2016 Türkiye sıralamasında 20 basamak birden yükseldiğini aktaran Elmas, bir önceki sıralamada 54’üncü sırada yer alan SAÜ’nün, Türkiye’deki 136 devlet ve vakıf üniversitesinin değerlendirildiği sıralamada 522 puanla 34’üncü sıraya yerleştiğini söyledi. SAÜ’nün aynı sıralamada 95 devlet üniversitesi arasından 26’ncı olduğunu belirten Elmas, sıralamada “makale sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen makale sayısı”, “atıf sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı”, “toplam bilimsel doküman sayısı”, “öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı”, “doktora öğrenci sayısı”, “doktora öğrenci oranı” ve “öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı” olmak üzere 9 gösterge dikkate alındığını anlattı. Elmas, şöyle devam etti: “URAP tarafından bu yıl yapılan ‘Alanlara Göre Dünya Sıralaması’nda Güzel Sanatlar, Müzik ve Basın-Yayın alanında en başarılı konumdayız. Buna göre global anlamda Güzel Sanatlar, Müzik ve Basın-Yayın alanında 421. sırada kendimize yer bulmuş durumdayız. Üniversitelerin 23 bilim alanı sıralamasında ilk 3’te yer alma sayısına göre bir başarı da Eğitim Fakültesi’nden geldi. Sakarya Üniversitesi, URAP tarafından yayınlanan ve üniversitelerin dünya sıralamalarında genel ve alan bazındaki durumunu ortaya koyan rapora göre ikinci sıraya yükseldi. 2013 yılındaki değerlendirmede Türkiye ‘deki 91 fakülte arasından 3’üncü olan Eğitim Fakültemiz, aynı kuruluş tarafından 2015’te yapılan sıralamada ikinciliğe yükseldi.”

SAÜ en girişimci üniversiteler arasında

Sakarya Üniversitesi’nin, TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı endekste 21’inci sırada yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Elmas, 2015 yılında 44,83 puanla 45’inci sıradan 21’inci sıraya yükselerek büyük başarı gösterdiğini ifade etti. Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı endekste 24 sıra birden yükselen Sakarya Üniversitesi’nin, Türkiye’nin önde gelen birçok üniversitesini geride bıraktığına vurgu yapan Elmas, “SAÜ nün bu sıraya yükselmesinde, girişimcilik ve yenilikçilik konularında son yıllarda yaptığı güçlü atılımlar ve desteklerin yanı sıra, akademisyenlerin, bilimsel yayınlar, projeler, patent ve girişimcilik alanında gayretli ve özverili çalışmalarının, Teknokent ve ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisinin verdiği desteğin de katkısı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Teknokent’e Ödül

Sakarya Üniversitesi Teknokent’in en çok gelişme gösteren Teknokentler arasında olduğunu hatırlatan Elmas “Ülkemizin Ar-Ge potansiyeline ve yenilikçi teknoloji üretebilme yeteneğine katkı sağlamak amacıyla 2010 yılında faliyete geçen Teknokentimiz istikrarlı bir şekilde büyümesini sürdürüyor. Teknokentimiz yaptığı başarılı çalışmalarla 17 sıra birden yükselerek Türkiye’deki Teknokentler arasında ikinci sıraya yerleşti. Sakarya Üniversitesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) Zirvesi’nde “Bir yılda en çok gelişme gösteren ikinci Teknokent’ ödülünü aldı” diye konuştu.

En çok proje alan 15’inci üniversiteyiz

Rektör Elmas, SAÜ’nün Mart 2015 döneminde TÜBİTAK’tan 9 adet 1001, 2 adet 3501 ve 1 adet 1005 projesi kazanarak büyük bir başarıya imza attığını söyledi. 2014’ün aynı döneminde TÜBİTAK’tan destek alan proje sayısının 5 olduğunu ifade eden Prof. Dr. Elmas, böylece alınan proje sayısında yüzde 140’lık bir artış kaydedildiğini belirtti. Bu başarısıyla SAÜ’nün ülkemizde en çok proje alan 15’nci üniversite olduğuna dikkati çeken Elmas, bundan sonraki hedeflerinin her dönem en az 20 proje alarak eğitim öğretimde olduğu gibi bilimsel araştırmalar konusunda da bölgenin en güçlü kamu üniversitelerinden biri olmayı istediklerini ifade etti.

Proje ve akreditasyon sayısı daha da artacak

Elmas, yılda 3-4 tane olan dış kaynaklı projelerde ise sayının 2015 yılı içinde 13’e çıktığını, 2015 yılsonu göstergesi olarak da 25-30 seviyelerinde çıkacağını kaydederek,  2012’de 235 olan İndeksli Dergilerdeki Toplam Yayın Sayısı’nın 2015’de 595’e yükselerek yaklaşık 3 kat arttığını aktardı.

Sakarya Üniversitesi’nde 36 bölümün akredite olduğunu, hedeflerinin ise tüm bölümlerin akreditasyonunun yapılması olduğunu dile getiren Elmas, 30 alanda da akreditasyon başvurusu yaptıklarını anlattı.

08/01/2016 – ST
495 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.