Ramazan’da Ağız Sağlığını Koruma Rehberi

Ramazan’da Ağız Sağlığını Koruma Rehberi
07.04.2022
1.352
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Esra İncesu, ramazanda değişen yemek yeme aralıklarıyla ağızda biriken bakterilerin ağız ve diş sağlığına olan etkisi hakkında uyarılarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi İncesu, ağız kokusunu önlemek adına kafein ve baharattan uzak durmayı tavsiye etti.

Ramazanda değişen yemek yeme ve temizlik alışkanlıklarının doğrudan etkilediği ağız sağlığı hakkında bilgi almak için Dr. Öğr. Üyesi Esra İncesu’yla röportaj gerçekleştirdik. Dr. Öğr. Üyesi İncesu, ramazanda ağız kokusunu önlemek için kafein ve baharattan uzak durmayı önerdi.

‘Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir’

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalma nedeniyle yaşanan ağız kokusunu önleme yolunun ne olduğunu sorduğumuzda İncesu, “Günlük hayatta pek çok insanın sıkıntı duyduğu ağız kokusu, ramazan ayında da uzun süre aç ve susuz kalındığı için ağız kuruluğunun da etkisiyle artış gösteriyor. Ağız kokusunun sebepleri arasında diş eti rahatsızlıkları, diş çürükleri, mide rahatsızlıkları, burun ve boğaz bölgesindeki enfeksiyonlar, bazı sistemik hastalıklar ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçların yol açtığı ağız kuruluğu sıralanabilir. Kişilerin öncelikle bu şikayetleri varsa rahatsızlıklarına yönelik tedaviye yönelmeleri en doğru çözüm olacaktır” dedi.

‘Ağız kokusunu önlemek için kafeinden uzak durun’

Sahur ve iftarda alınan gıdaların ramazanda ağız kokusuna sebep olduğunu hatırlatan İncesu, “Örneğin baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, turp, işlenmiş şarküteri ürünleri, hatta peynir gibi süt ve süt ürünleri de ağız kokusuna sebep olabilecek gıdalar arasındadır. Kafein içerikli içeceklerin ağız kuruluğuna sebep olarak ağız kokusuna yol açtıkları da bilinmektedir. Bu yüzden ramazan ayında aşırı çay, kahve, kola tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Bol su, sebze, meyve, lifli gıdalar tüketilmesi bu ay içinde ağız kokusu yaşamamak için daha uygun bir beslenme şeklidir” ifadelerini kullandı.

‘Dil temizleme aparatı kullanın’

Sözlerine “Ağız hijyeni sağlanırken diş fırçalama süresinin 2 dakikanın altında olmamasına dikkat edilmesi, bununla da yetinmeyip mutlaka diş ipi yardımıyla diş fırçasının ulaşamadığı diş yan yüzlerinin detaylı temizliğinin yapılması, ağız çalkalama suları kullanılması, dilin üst ve arka bölgelerindeki bakterilerin sebep olduğu ağız kokusunu önlemek için de dil temizleme aparatlarının kullanılması gerekmektedir” diyerek devam eden Dr. İncesu, ağız bakımında temizliğin önemini vurguladı.

Tedavilerinizi geciktirmeyin

Ramazan nedeniyle diş fırçalama aralıklarının değişmesinin ağız sağlığına etkisine değinen Dr. Öğr. Üyesi İncesu, “Ramazan’da diş fırçalama aralıklarının değişmesi ağzında diş eti rahatsızlığı ya da çürüğü bulunmayan, reflü gibi mide rahatsızlığı olmayan bireyler için ağız sağlığı açısından sorun teşkil etmemektedir ancak uzun süren açlık ve susuzluk sonucu ağızda tükürüğün yıkayıcı etkisi azaldığı için mevcut bakterilerin üremesi için asidik ve uygun bir ortam oluşur. Bu yüzden kişilerin diş eti rahatsızlığı ve diş çürüğü için uygun olan tedavilerini hızlı bir şekilde tamamlamaları, mide rahatsızlıkları için önerilen ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları uygun olacaktır” diye konuştu.

 

Haber: Elif Efsun Kutlu
1.352 kez görüntülendi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.