Ramazan Ayına Mahsus Türk Musiki Kültürü

Ramazan Ayına Mahsus Türk Musiki Kültürü
01.04.2022
1.520
A+
A-

Sakarya Üniversitesi(SAÜ) İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Seminerleri kapsamında Arş. Gör. Tahir Çağman tarafından “Ramazan Ayına Mahsus Musiki Kültürümüz” başlıklı bir seminer gerçekleştirildi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Şirin ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Numan Ünver, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Memiş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Seminerin açılışında konuşan Prof. Dr. Mehmet Memiş, Ramazan ayının Türk kültüründe özel bir yeri olduğunu belirterek, “Kur’ân’ı Kerîm’de Ramazan’ın ehemmiyeti vurgulanır hatta yine Ramazan Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği ay olarak bildirilir. Hem bu yönüyle hem de farz ibadetlerimizden orucun ifa edildiği bir ay olması sebebiyle toplumumuzda farklı bir coşkuyla karşılanır ve idrak edilir. Ramazan ayı, içerisinde oruç ve teravih gibi ibadetlerin yanında sosyal faaliyetler olarak yardımlaşmadan Ramazan eğlencelerine kadar çok yönlü faaliyetlerle daha coşkulu hale gelmektedir. Elbette bu hususta Ramazan’ın daha coşkulu ve manevi havasının daha da hissedilerek geçirilmesinde en önemli unsurlardan birisi de musikimiz malum. Dini yaşayışımızla musikimiz daima iç içe olmuştur bildiğiniz gibi ve bu iki unsur her zaman birbirine destektir, katkı sunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının başında musikinin ne olduğu, musikinin İslam’daki yeri ve İslam tarihinde musiki ile ilgili eser kaleme alan isimler hakkında bilgi veren Arş. Gör. Tahir Çağman, “Musiki bizim esasında doğumumuzdan ölümümüze kadar her anımızda var olan bir şey. Önemli bir vasıta ve bunu ne için kullanırsak ona hizmet etmiş olur. Ecdat da bunu iyi anlamış, gerek tıp alanında gerek camide gerekse savaşlarda bu musikiyi etkin biçimde kullanmışlar. Özellikle bizim en yoğun musiki icra ettiğimiz yer camiler. Dolayısıyla bizim okuduğumuz Kur’ân-ı Kerîmlerden, ezanlardan, salat-ü selamlardan, ilahilerden, mihrabiyelerden cami içinde yapılan uygulamalara dair aklınıza ne geliyorsa biz hepsini bir musiki formu olarak ele alıyoruz” şeklinde konuştu.

Teravih tertibi ve Ramazanlarda okunan temcîd formları hakkında bilgi veren Arş. Gör. Tahir Çağman, ayrıca bu formalara ait örnekler seslendirdi.

Program, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Memiş ile birlikte Arş. Gör. Tahir Çağman’a hediye takdimi ardından sona erdi.

Seminer İlahiyat Fakültesinin YouTube kanalından tekrar izlenebilir.


1.520 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.