Prof. Dr. Murat Utkucu Karadeniz Depremini Değerlendirdi

Prof. Dr. Murat Utkucu Karadeniz Depremini Değerlendirdi
18.04.2022
1.073
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu Karadeniz’de meydana gelen depremi değerlendirdi.

Geçen hafta Karadeniz açıklarında Afet ve Acil Durum Yönetiminden (AFAD) yapılan açıklamaya göre 4.4 büyüklüğünde orta şiddetli bir deprem meydana geldi. Üniversitemizin Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu Zonguldak açıklarında gerçekleşen ve Sakarya’da da hissedilen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Karadeniz’de yapılan depremsellik çalışmalarının Anadolu kara parçasına ve Kafkaslar bölgesine kıyasla daha az kaldığını ifade eden Prof. Dr. Utkucu, depremsellik çalışmalarının az kalmasına rağmen dikkate değer bir depremselliğe de işaret ettiğini belirtti. Prof. Dr. Utkucu bu bölgede meydana gelen depremlerin çoğunlukla 4’ten küçük, büyük depremlerin ise 6.0 büyüklüğünde kıyılara yakın kesimlerde olduğunu açıkladı.

Meydana gelen en etkili depremlerden biri: 1957-2016 Karadeniz Depremleri

Türkiye’nin Karadeniz kıyıları açıklarında meydana gelen en büyük depremin 3 Eylül 1968 Bartın (Büyüklük:6.6) depremi olduğuna değinen Prof. Dr. Murat Utkucu bu depremin yanı sıra aletsel dönemde (1900 yılı sonrası) meydana gelen en etkili depremlerden birinin 1957 yılı Kocaeli Açıkları (Sakarya)-Karadeniz (Büyüklük 5.3) depremi ve 15 Ekim 2016 Karadeniz 4.8 olduğunu bildirdi.

Karadeniz’in Zonguldak açıklarında 11 Nisan’da meydana gelen deprem sonrası basına yansıyan Karasu’da yeni bir boğaz açılması durumunu değerlendiren Murat Utkucu “Önümüzdeki 10-15 milyon içinde yeni bir boğaz oluşumu ile ilişkilendirilebilmesi için öncelikle faylanma mekanizmasının bilinmesi ve bu şekilde bir ilişkilendirme yapılması gerekmektedir. Depremin Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) tarafından yapılan faylanma çözümü KD-GB doğrultulu bir ters faylanmaya işaret etmektedir” dedi.

Prof. Dr. Murat Utkucu, “1968 Bartın ve 2016 Karadeniz depremleri de yaklaşık benzer faylanma mekanizmalarına sahiptirler. Yani bu depremlerin faylanma mekanizmaları kabaca Kuzeybatı-Güneydoğu doğrultusunda sıkışmaya işaret etmektedir. Nitekim 3 Eylül 1968 Bartın depreminde (Büyüklük: 6.6) Amasra İle Çakraz arasındaki dik yamaçlı kıyı bölgesi sıkışmaya bağlı olarak ortalama 35 – 40 cm yükselmiştir. Bununla birlikte basında yer aldığı haliyle Karasu-Pamukova hattında tektonik kökenli bir boğaz oluşumu belirtilen doğrultudaki sıkışma yerine genişlemeyi gerektirmektedir. Ayrıca 10-15 milyon yıllık bir süre diri tektonik açısından oldukça uzun bir süredir. Bir örnek olması açısından Türkiye’nin en önemli deprem tehlikesini üreten Kuzey Anadolu Fay Zonu yaklaşık olarak 11-13 milyon yıl önce doğuda şekillenmiş ve batıya doğru ilerlemiştir. Kuzey Anadolu Fay Zonu’ nun Marmara Denizi’ne 200 bin yıldan daha erken ulaşmadığı ileri sürülmüştür. Bir zamanlar Sakarya Nehri’nin Sapanca Gölü’nü de içeren İzmit Körfezi’ne döküldüğü, Kuzey Anadolu Fay Zonu kaynaklı tektonik süreçlere bağlı olarak Karadeniz’e dökülecek şekilde yatak değiştirdiği ileri sürülmüştür” şeklinde konuştu.

Haber: Melike Sarıkaya
1.073 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.