Prof. Dr. Altındiş’den Termal Turizm Kitabı

Prof. Dr. Altındiş’den Termal Turizm Kitabı
17.08.2015
1.433
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Termal Su Güvenliği Platformu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Altındiş’in, Türkiye’deki termal turizm sürecini ortaya koyan ve bu kapsamda kalite ve hijyenin de artırılmasını amaçlayan “Termal Turizm” adlı kitabı, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından basıldı.

Türkiye’de alanında bir ilk olan kitapta, yıl boyunca süren ve turizm, karlılık, katma değer ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan termal turizm tüm yönleriyle inceleniyor. Türkiye’nin zengin jeotermal kaynaklara ve kaplıcalara sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Altındiş, ülkemizde 300’e yakın jeotermal saha, binin üzerinde de doğal çıkışlı değişik sıcaklık ve debide kaynak bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin değişik şifalı jeotermal sular ve kaplıcalar bakımından Avrupa’nın önde gelen ülkesi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Altındiş, termal turizm sayesinde bölgelerarası gelişim, istihdam, 12 ay süren turizm, karlılık ve katma değer ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlandığını kaydetti.

Termal turizmin termal kompleksler ve kaplıca ortamı, alt-üst yapı, çevre uygunluğu ve düzeni, tedavi yöntemleri, personel, ekipman, teknoloji, işletme, tanıtım, pazarlama ve diğer turizm aktivite çeşitlilikleri ile istihdam açısı büyük olanaklar sunduğunu belirten Prof. Dr. Altındiş, kitabın bu süreci tüm yönleriyle incelediğini, termal turizm içinde kalite ve hijyenin de artırılmasını amaçladığını söyledi.

Prof. Dr. Altındiş, kitabın konusunda uzman bir grup öğretim üyesi tarafından okuyucuya en güncel bilgileri sunma hedefi ile kaleme alındığını dile getirerek, “Kitabın hedef kitlesi sağlık yüksek okulları ve sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının fizyoterapi/hidroterapi bölümü öğrencileri ve çalışanları; turizm otelcilik yüksek okulu ve turizm-konaklama ile ilgili öğrencilerimiz ve çalışanları, termal ve diğer otellerin çalışanları, teknik yöneticiler, SPA sorumluları ve otel çalışanları, havuz ve SPA teknik personeli ile diğer ilgililerdir. Kitapta bölüm-konu seçimi ve ders içerikleri müfredata uygun olarak tasarlanmış, termal otelleri ve çalışanları da göz önüne alınarak çalışma hayatında gereksinim duyulan pratik konulara da yer verilmesine çalışılmıştır. Bölümler metnin yanı sıra grafik, resim ve tablolar ile olabildiğince anlaşılır hale getirilmiş, görsel açıdan zenginleştirilmiştir” ifadelerini kullandı. 

14/08/2015 – ST


1.433 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.