Prof. Dr. Ahmet Taşağıl: “Tarih kaçınılmazdır”

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl: “Tarih kaçınılmazdır”
11.05.2022
989
A+
A-

Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) tertiplediği SAÜFEST’in alt kategorisi olan KitapFest’te Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile “Avrasya Bozkırında Esen Türk Kültürü Rüzgârı” konulu söyleşi düzenlendi.

SAÜFEST Konferans çadırında gerçekleşen söyleşide Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “İnsanlık tarihinin geçmişi bildiğimizde daha uzun. Bu geçmişinin her yerinde Türk kültürünün izlerine rastlamak mümkün.” dedi.

Türklerin tarihte hayatta kalmasının iki büyük nedeninin göç edebilme yeteneği ve Türklerin boylar halinde yaşaması olduğunu söyleyen Prof. Dr. Taşağıl, “Millet hayatında da özel hayatta da iyiysen ve zenginsen yaşamak kolay. Asıl zor olan kötü durumlarda hayatta kalmak. Türkler zoru başarmıştır. Kıtlık ve düşman saldırısında milletinin devamını getirmek için çok profesyonelce göç etmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Tarih kaçınılmazdır”

Türk modellerinin eskiye dayandığını ve Göktürk devletinin kaynaklarının en az yabancı kelime barındıran kaynaklar olduğuna dikkat çeken Taşağıl, “Türk Kağanlığı yani Göktürk devletinde gözlemlediğimiz hukuk kuralları, evlenme adetleri ve dünürlükleriyle yakın zamanda gördüğümüz geleneklere en yakın olanlarıdır.” diye konuştu.

Tarihin günümüz yaşantısı için önemine dikkat çeken Ahmet Taşağıl, “Araştırmacılık bir meslek değil yaşam tarzıdır. Tarih yapısı gereği kaçınılmazdır. Hiç sevmiyorum diyen insan bile hayatının bir bölümünde merak ettiği şeyler olduğunda tarihe başvurur.” şeklinde konuştu.

Söyleşi soru-cevap şeklinde devam etti. Söyleşinin sonunda Ahmet Taşağıl imza etkinliğinde sevenleriyle bir araya geldi.

Haber: Buse Sıla Senemcan
989 kez görüntülendi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.