Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 29°C
Az Bulutlu

PESA, Araştırma Sonuçlarını Açıkladı

PESA, Araştırma Sonuçlarını Açıkladı
22.11.2013
325
A+
A-

Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından kurulan Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA), araştırma sonuçları açıkladı.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından yaklaşık bir yıl önce kurulan Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (PESA) yaptığı araştırmaya göre kendilerini muhafazakâr olarak tanımlayan iş adamları, katılım bankalarından daha çok ticari bankaları kullanıyor. Ayrıca yapılan diğer bir araştırma sonucuna göre ise, Alevilerin yüzde 60’ının devlet hizmetlerinden yeterince yararlanmadıkları belirtiliyor.

PESA’nın Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) ile Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) üyesi işadamları arasında yaptığı anket, ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Prof. Dr. Fatih Savaşan, Doç. Dr. Temel Gürdal ve Doç. Dr. Mehmet Saraç tarafından yapılan, Muhafazakâr işadamlarının katılım bankacılığının varlık sebebi ve temel müşteri kitlesi olduğu belirtilen araştırmada, bu işadamlarının yüzde 45’inin finansman ihtiyaçlarını faizle iş yapan geleneksel bankalardan karşıladığı bilgisine yer verildi. Türkiye’de dindar olduğu kabul edilen işadamlarının İslami ilke ve ölçülerine ticari hayatlarında tam anlamıyla uygulayıp uygulanmadığının sorgulanması gerektiği söylenen araştırmada, muhafazakâr işadamlarının faizi göz ardı ederek maliyet oranına göre banka tercihi yaptığı ifade edildi. Ankete katılan muhafazakâr iş adamlarının yüzde 35’inin, katılım bankalarının İslami ilkelere uygun olmadığı görüşünde olduğu kaydedilen açıklamada, banka seçiminin bunda etkili olduğu aktarıldı.

Prof. Dr. Fatih Savaşan, Doç. Dr. Temel Gürdal ve Yrd. Doç. Dr. Cahit Şanver tarafından yapılan “Alevilerde Devlet ve Vergi Algısı” isimli diğer araştırmada ise Aleviler içinde eğitim seviyesi yükseldikçe devletin sunduğu hizmetlerden yararlanmadığını düşünenlerin oranının arttığı ifade edildi. Aleviler yüzde 90’ının “Geçmişte Alevilere yönelik yanlış devlet politikaları uygulanmıştır” dediği kaydedilen araştırmada, ‘devletin personel alımında ayrımcılık olduğu’ görüşüne Alevi katılımcıların yüzde 80’inin katıldığı bilgisine yer verildi. Cemevlerinin ve dedelerin devlet tarafından desteklenmemesinin vergi konusunda Alevilerin yüzde 64’ünü tereddüde düşürdüğü belirtilen araştırmada, Alevi katılımcıların ise yüzde 75’inin vergi kaçırmanın kötü bir eylem olduğunu söylediği aktarıldı.

22-11-2013 / ST

 

 
325 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.