Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 35°C
Sıcak

Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Sakarya Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER) tarafından düzenlenen “Ölümünün 100. Yıldönümünde Ömer Seyfettin Öykü Yarışması” ödül töreni, 24 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21:00’da çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi.

Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi
30.12.2020
29.155
A+
A-

Ödül töreninde dereceye giren öğrenciler, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, TÜRKMER Müdürü Doç. Dr. Köksal Şahin, Öykü Yarışması değerlendirme jürisi, öğretim üyeleri ve çok sayıda izleyiciyle buluştular. Törende öğrencilerle tanışıldı, konuşmaları dinlendi ve ödülleri takdim edildi.

“Böylesine idealist bir aydını anmadan geçemedik”

Törenin açılışında Rektör Savaşan ve TÜRKMER Müdürü Şahin birer açılış konuşması yaptılar. Doç. Dr. Şahin konuşmasında, Ömer Seyfettin’in Türk tarihinin çok sancılı bir döneminde hem milli edebiyat akımı öncüsü hem milli şuur inşacısı ve ayriyeten de bir siyasal analizci olarak yeni Türk devletinin öncüleri arasında yer aldığını söyledi. Araştırma merkezi olarak zorlu bir dönemde Türk milletine yol gösterebilen böylesine idealist bir aydını ölümünün 100. yılında anmadan geçemeyeceklerini belirten Şahin, Ömer Seyfettin’in hatırası dolayısıyla üniversite öğrencilerine yönelik bir öykü yarışması organize ettiklerini ifade etti.

“Ömer Seyfettin’in fikir adamlığı yönü de unutulmamalı”

Rektör Savaşan ise konuşmasında Ömer Seyfettin’in daha çok öyküleriyle bilindiğini ancak fikir adamlığı yönünün de unutulmaması gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin çok zorlu bir coğrafyada, çok önemli misyonlar üstlenen merkezi bir ülke olduğuna değinen Rektör Fatih Savaşan, gençliğin Ömer Seyfettin gibi idealist aydınları yakından tanımasını temin eden bu gibi bilimsel organizasyonların önemini vurguladı. Yarışmaya katılan tüm üniversite gençlerini geçmiş ile gelecek arasında birer köprü olarak gördüğünü ifade eden Savaşan, gençlerin nasıl yetiştiğinin ve ne söylediğinin bir milletin kaderi açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın ardından Yarışmanın Düzenleme Kurulu Başkanı Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Paki Küçüker, Ömer Seyfettin’in Türk edebiyatındaki yerini ve önemini ortaya koyan bir konuşma yaptı. Konuşmasına Türk milletinin geçmişine bakıldığında kriz ve felaket dönemlerinde büyük fikir adamları, mutasavvıflar ve askerler yetiştirdiğine yönelik örnekler vererek başlayan Küçüker, Ömer Seyfettin’i “Anadolu’da Türklüğün devletsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sıkıntılı bir dönemde ortaya çıkarak milli bir bilinç yaratabilen edebiyatçı” olarak nitelendirdi. Törene katılan diğer jüri üyeleri Doç. Dr. Gülsemin Hazer ve Dr. Öğr. Üyesi Hülya Ürkmez’in de yarışma sürecine yönelik tespitlerini dile getirmelerinin ardından, yarışmada dereceye giren öğrenciler de duygularını ifade eden birer konuşma yaptılar.

Birinciliği “Yedi Tohum” isimli eser aldı

Teması “Türk Kimliği ve Değerleri” olan yarışmanın birincisi “Yedi Tohum” isimli eseri ile SAÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Elif Yıldırım oldu. İkinciliği ise “Tarihin Dilsiz Tanıkları” adlı hikâyesi ile SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Bilge Berika Yavuz kazandı. Yarışmada üçüncülüğü “Ellerde Beliren Saadet” isimli öyküsü ile SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Kenan Yanık elde etti. Derece alan tüm yarışmacılar, Ömer Seyfettin gibi Türk tarihine mal olmuş büyük bir aydının ismi ile düzenlenen böyle bir yarışmada ödüle layık görülmenin onur verici olduğunu dile getirdiler.


29.155 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.