Neden Sakarya Üniversitesi?

Neden Sakarya Üniversitesi?
01.06.2017
4.034
A+
A-

Uzun bir sınav maratonu sona erdi. Üniversite yerleştirme sınavı sonuçları açıklandı. Üniversite tercihi yapacak adaylar için ‘Neden Sakarya Üniversitesi’ni tercih etmeleyim?’ sorusuna cevaplar:

AVRUPA MÜKEMMELLİK ÖDÜLÜ ALAN TEK ÜNİVERSİTE

Sakarya Üniversitesi, Avrupa ve Dünyada tanınan en saygın ödüllerden biri olan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan Türkiye’de tek üniversitedir. 2010 yılında “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nü alan Sakarya Üniversitesi, 2013 yılında da “Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”nü almış, en son Avrupa Mükemmellik Ödülü ile başarısının kalıcılığını belgelemiştir.

AKREDİTASYONDA LİDER

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite ünvanına sahip. Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin tüm bölümleri ile Teknoloji Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bazı bölümlerinin akreditasyonu tamamlanan Sakarya Üniversitesi, bu alandaki rekoru elinde tutuyor. Akreditasyon, dünya standartlarında eğitim verildiğinin belgesi niteliğinde. Sakarya Üniversitesi, kurduğu evrensel modelle dünyadaki değişime açık, kendini sürekli geliştiren öğrenciler yetiştiriyor.

GÜÇLÜ VE NİTELİKLİ AKADEMİK KADRO

233 profesör, 209 doçent, 517 yardımcı doçent ile toplamda 2 bin 900 kişilik nitelikli, yetkin akademik kadro.

Bütün öğrencilerine eşit ve kaliteli biçimde eğitim vermeyi sürdüren Sakarya Üniversitesi sürekli olarak akademik kadroyu hem kalite hem de sayı olarak artırmayı hedefliyor. 1992 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne sürekli gelişim içerisinde olan Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önemle biliniyor. Her öğretim üyesinin yurtdışı deneyimi kazanmasını zorunlu hale getiren SAÜ bu alanda yurtdışı desteklerini de arttırmış durumda.

ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE

GENİŞ ULUSLARASI ÖĞRENCİ YELPAZESİ

60 ülkeden 3 binin üzerinde öğrenciye eğitim veren Sakarya Üniversitesi, her geçen gün uluslararası bir üniversite olma yolunda hızla ilerliyor.

ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞE SAHİP DİPLOMA

Sakarya Üniversitesi mezunları, diplomalarının yanında aldıkları diploma eki ile uluslararası tanınırlık kazanıyor.

Diploma eki ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.disiliskiler.sakarya.edu.tr/tr/icerik/0/29515/DiplomaEki  adresinden ulaşabilirsiniz.

ÇİFTE DİPLOMA İMKÂNI

Çift anadal ve yandal uygulamalarının çokluğuyla dikkat çeken Sakarya Üniversitesi’nde birçok bölümde çift anadal ve yandal yapılmasına olanak sağlanıyor. Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrenciler Sakarya Üniversitesi’nde iki ayrı programdan eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilme imkânına sahip.

ÇAP Yapılabilecek bölümleri aşağıdaki linkten görebilirsiniz:

http://www.ebs.sakarya.edu.tr/ogrencidekanligi/cap.php

AKTİF ÜNİVERSİTE

100’ün Üzerinde Öğrenci Topluluğu

Sakarya Üniversitesi’nde yıl boyunca panel, seminer, konferans, kongre ve söyleşi hiç eksik olmuyor. Yıl boyu düzenlenen onlarca etkinlikle sosyal açıdan gelişen öğrenciler, kariyer toplulukları sayesinde iş hayatıyla mezun olmadan yakından tanışma fırsatı yakalıyorlar.

Öğrenci toplulukları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.kultur.sakarya.edu.tr/tr/icerik/12782/57626/topluluk-listeleri  adresinden öğrenebilirsiniz.


GÜÇLÜ BİLİŞİM ALTYAPISI

Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilere kimlik karşılığı ödünç dizüstü bilgisayar hizmeti sunulmaktadır.

Sakarya Üniversitesi öğrencileri SABİS (Sakarya Üniversitesi Bilgi Sistemi) sayesinde elektronik ortamda hızlı bir şekilde kayıt olmakta, kayıt yenileyebilmekte, notları görüntüleyebilmekte ve daha birçok hizmete çevrimiçi erişebilmektedir.

BİLGİYE SINIRSIZ ERİŞİM

7/24 AÇIK KÜTÜPHANE

Öğrencilerin ders dışı boş zamanlarını kütüphanede geçirmeleri, kitap ve çevrimiçi (online) kaynaklara zaman sınırlaması olmadan ulaşmalarını amaçlayan SAÜ, bu doğrultuda Merkez Kütüphanesini 7 gün 24 saat açık tutmakta.

Öğrencilerin özellikle sınav dönemlerinde geç saatlere kadar yoğun olarak kullandığı Merkez Kütüphane, bir ders çalışma ortamının yanında bilgisayar laboratuvarı, kablosuz internet erişimiyle sonsuz bilgiye ulaşım imkânı sağlıyor.

Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 10 bin metrekarelik alanda aynı anda bin 300 kişiye 7/24 hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanesi ile fakülte ve meslek yüksekokulu kütüphanelerinde; 220 bin adet basılı kitap, binlerce dergi ve tez bulunmaktadır. Elektronik veri tabanı abonelikleri ile 6 milyonun üzerinde esere elektronik ortamda tam metin erişim sağlanmaktadır.

Kütüphane ile ilgili ayrıntılı bilgiye:www.kutuphane.sakarya.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

MEZUNLARI EN KOLAY İŞ BULAN ÜNİVERSİTE

Yapılan çeşitli araştırmalarda Sakarya Üniversitesi mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında yer alıyor. İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com‘un verilerine göre Türkiye’de mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında Sakarya Üniversitesi öne çıkıyor. Açıklanan verilere göre Sakarya Üniversitesi, İstanbul, Marmara ve Kocaeli Üniversitesi’nin ardından 4. sırada yer alıyor. Türkiye’de mezunları en kolay iş bulan ilk 10 üniversite ise şöyle sıralanıyor: İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Ünidversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi.


HUZUR DOLU EŞSİZ BİR KAMPÜS

Sakarya Üniversitesi’nin Sapanca Gölü manzaralı yemyeşil kampüsünde öğrencilerin rahat bir eğitim alması için her türlü olanak düşünülmüştür. Öğrenciler posta ve banka hizmetleri için kampüste bulunan şubelerden yararlanabilmekteler. Beslenme ihtiyaçlarını ise, merkez yemekhane ile birlikte kampüs içerisinde bulunan birçok kafeden karşılayabilmekteler. Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Kütüphane hizmetleri ise merkez ve fakülte kütüphanelerinden verilmektedir. Öğrenciler, İstanbul’a yakın ama İstanbul’un karmaşasından uzak, rahat, huzurlu ve tam bir öğrenci atmosferinde eğitim görmektedirler.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM

Dünyaya açık, yüksek nitelikli mezunlar yetiştirme Sakarya Üniversitesi’nin temel misyonudur. Üniversitedeki tüm etkinlikler bu anlayış çerçevesinde tasarlanmaktadır. Çalışma ortamları, akademisyenler, altyapı, yönetim biçimi bu anlayış çerçevesinde şekillenmektedir.

170 BİNİ AŞAN MEZUN SAYISI İLE BÜYÜK BİR AİLE

Sakarya Üniversitesi kurulduğu 1992’den bugüne 170 binin üzerinde mezun verdi. Sakarya Üniversitesi’nin hür düşünceli, insan haklarını gözeten, insanlığa saygılı, milli ve manevi değerlerine bağlı, vizyon sahibi, demokrat, ekip ruhuna inanan, araştırmacı ve sorgulayıcı, rekabetçi, sosyal ilişkileri güçlü ve yüksek donanımlı öğrencileri mezun olduktan sonra Türkiye’nin geleceğini inşa etmektedirler.

UYGULAMALI EĞİTİM

İş Hayatına Bir Adım Önde Başlayın

Üniversite-Sanayi İşbirliği ile geliştirilen 3+1 ve 7+1 Uygulamalı Eğitim Modeli ile İş Yaşamına Bir Adım Önde Başlayın.

Türkiye’de ilk defa Sakarya Üniversitesi tarafından uygulanmaya başlanan 3+1 Eğitim Modeli ile öğrenciler teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirerek ezberci bilgi yerine uygulamalı bilgi ve beceriye sahip oluyorlar. 3+1 Modeli ile öğrenciler 3 dönemi okulda teorik ve pratik eğitim alıyor, 1 dönemi ise tamamen işletmelerde uygulamalı eğitim alarak geçiriyor. Sakarya Üniversitesi’ne bağlı tüm meslek yüksek okullarında uygulamaya başlanan sistemle okullarında yeterli teorik eğitimi alan öğrenciler, son dönem gittikleri kurumlarda uygulamalı eğitim alıyor ve iş hayatını yerinde görerek alanlarının gerektirdiği pratik beceriyi ediniyor.

3+1 Modeli ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.meyok.sakarya.edu.tr/tr/i/1807/3-1-uygulamali-egitim-modeli  adresinden öğrenebilirsiniz.

Meslek Yüksekokullarında başlayan uygulamalı eğitim modeli 7+1 UMDE (Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi) adıyla fakültelerde de hayata geçiriliyor.

AVRUPA’DAN ASYA’YA 40 ÜLKE 240 ÜNİVERSİTE İLE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Sakarya Üniversitesi’nin, Erasmus ve Mevlana öğrenci değişim programları çerçevesinde 40 ülkede, 240 üniversite ile anlaşması bulunuyor. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversite olmanın yanısıra, bu sayede yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ikinci üniversite durumunda.

Erasmus programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.erasmus.sakarya.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Mevlana Değişim Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiyehttp://www.mevlana.sakarya.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

YURTDIŞINA EN ÇOK ÖĞRENCİ GÖNDEREN ÜNİVERSİTE

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversitelerden birisi olmanın yanı sıra, bu sayede ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışına en fazla öğrenci gönderen üniversiteler arasında.

YURTİÇİNDE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, ‘Farabi Değişim Programı’ çerçevesinde Türkiye’nin 81 ilinde anlaşmalı üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etme imkânına sahiptir.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Farabi programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye: www.farabi.sakarya.edu.tr  adresinden ulaşabilirsiniz.

ZENGİN PROGRAM ÇEŞİTLİLİĞİ

16 Fakülte, 5 Enstitü, 3 Yüksekokul, 15 Meslek Yüksekokulu

207 Ön Lisans, 157 Lisans, 190 Lisansüstü Program

Temelleri 1970’li yıllarda atılan Sakarya Üniversitesi, hâlihazırda 16 fakülte, 3 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulunda 648 programda eğitim-öğretim faaliyeti sürdürüyor.

Fakülteler

Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi (Henüz öğrencisi yok)

Eğitim Fakültesi

Fen-Edebiyat Fakültesi

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Hukuk Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

İletişim Fakültesi

İşletme Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Spor Bilimleri Fakültesi

Teknoloji Fakültesi

Tıp Fakültesi

Turizm Fakültesi

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Orta Doğu Enstitüsü

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar

Devlet Konservatuvarı

Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Adapazarı Meslek Yüksekokulu

Akyazı Meslek Yüksekokulu

Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu

Arifiye Meslek Yüksekokulu

Ferizli Meslek Yüksekokulu

Geyve Meslek Yüksekokulu

Hendek Meslek Yüksekokulu

Karasu Meslek Yüksekokulu

Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu

Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu

Kocaali Meslek Yüksekokulu

Pamukova Meslek Yüksekokulu

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Sakarya Meslek Yüksekokulu

Sapanca Meslek Yüksekokulu
4.034 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.