Murat Menteş ve Goku Sky ile “Fink” Üzerine Söyleşi

Murat Menteş ve Goku Sky ile “Fink” Üzerine Söyleşi
12.05.2022
2.006
A+
A-

Sakarya Üniversitesi 1’nci Kitap Festivali’nde Murat Menteş ve Göksenin Yıldız’la yazarın son kitabı “Fink” üzerine konuşuldu. Kitap üzerine konuşulurken Murat Menteş, “Sınırları aşmayı seven bir yazar değilim. İyi kitap kolay gelmez, insanı yorar.” dedi.

SAÜFEST kapsamında gerçekleştirilen birbirinden seçkin yazarların ağırlandığı 1’nci Kitap Festivali’ne Fink kitabının yazarı Murat Menteş ve kitabın başkahramanı Göksenin Yıldız konuk oldu. Erdem Demirci’nin moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin ardından kitap fuarında Menteş ve Yıldız, imza etkinliğinde kitapseverleriyle buluştu.

“Gerçek beşeridir”

“Bu kitapta anlatılanlar gerçek olmasaydı, onları uyduramazdım” diyerek söze başlanan söyleşide Murat Menteş kitabın hikâyesi ile söyleşiye başladı. Menteş, Göksenin Yıldız’la tanışmasını anlatırken, “Gerçek beşeridir ama hikâye başka bir şeydir. Her hikâyede pürüz, çatışma, anormallik, aksilik, problem, olması gerekir.” dedi.

“Sanırım bunu başardım”

Menteş, kitaplarında kullandığı üsluptan bahsederken, “Fink’in üç özelliği var. Birincisi gerçek hikâye, ikincisi seci sanatı yani düz yazı kullanarak kafiyeli yazdım. Okurlardan birisi okurken elimden bırakamıyorum değil, kitap insanın gözüne yapışıyor demişti. Ben de öyle olsun istedim çünkü Goku çok hızlı yaşayan bir adam. Bir de şunu yaptım üçüncü özellik ise bu hikâyeyi oradan oraya atlayarak anlattım. Bu normalde zihni karıştıran bir şeydir. Fakat şöyle yaptım ben, bir tür süreklilik sağlayacak şekilde duygu çeşitliliği sağlayacak şekilde anlatmaya çalıştım. Sanırım bunu başardım” ifadelerini kullandı.

“Beni ölümsüz yapan şey”

20’li yaşlarında Uzakdoğu ülkelerinde modellik yapan Yıldız, kendi hayatının anlatıldığı kitap hakkında “Fink, benim kullanma kılavuzum oldu. Beni ölümsüz yapan şey” diye konuştu. Murat Menteş ile yollarının kesişmesi üzerine konuşan başkahraman, “Kendisinin çok büyük hayranıyım, onun kitaplarıyla büyüdüm. Benim Türkiye’de tanışmak istediğim iki isimden birisi.” dedi.

“Maceranın içindeyim”

Kitapta maceralarının konu alındığı Göksenin yıldız, bulunduğu ortamın onu buraya ittiğini söylerken, “Macerayı yaşamayı seviyorum, spontane yaşamayı seviyorum. Öte yandan mesela Leonardo Di Caprio ve onun gibi birçok ünlü isim gibi benim ortamımda. Benim hayatımdaki insanlar bunlar o bakımdan zaten maceranın içindeyim.” diye ekledi.

Söyleşinin sonunda soru- cevap faslına geçildi. Ardından kitap fuarında yayınevi standında imza etkinliği yapıldı.

Göksenin Yıldız (Goku) da karşılaştığı sıcak ortamdan dolayı memnuniyetini belirterek, davetleri için Sakarya Üniversitesi’ne teşekkürlerini iletti. Ardından Menteş, “Bu kadar harika bir üniversite bünyesinde böyle güzel bir fuar düzenlenmiş ve böyle bir fuar düzenlenmesi bizi çok mutlu etti. Seyahatten de buradaki karşılamadan da pırıltılı gençlere vesile olmaktan da çok büyük sevinç duyduk aynı zamanda da çok mahcup olduk.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Haber-Fotoğraf: Selin Işık
2.006 kez görüntülendi.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.