Münazara Topluluğu’ndan Gururlandıran Başarı

Münazara Topluluğu’ndan Gururlandıran Başarı
05.04.2022
1.086
A+
A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği Sakarya İl Münazara Ligi’nde üniversitemizi temsil eden Uluslararası Münazara Topluluğu Başkanı Dilara Turfanda ve en iyi konuşmacı ödülünü alan Şeyma Dicle Diksin’in yer aldığı takım birinci oldu.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla kurulan tek aktif münazara kulübü olan Uluslararası Münazara Topluluğu, yakaladığı başarıyla üniversitemizi temsil etti.

Zorlu geçen maçların ardından galibiyeti göğüsleyen Dilara Turfanda ve Şeyma Dicle Diksin ikilisine yaşadıklarını öğrenmek için mikrofonu yönelttik.

Turfanda’ya katıldıkları münazara yarışmasının diğerlerinden farkını sorduğumuzda, “İngiliz parlamenter sistemine uygun şekilde münazara yapıyoruz. Bu münazara türünün lisede yapılan klasik münazara türlerinden farkı aslında İngiliz parlamentosunun bir simülasyonu olarak hükümet ve muhalefet kanatlarından oluşması ve bu kanatların da kendi içinde ikiye ayrılarak kurallara bağlı bir şekilde yapılan bir faaliyet. Bu kurallar; birinin dili, dini, ırkı gibi kişisel konularda konuşma yapamazsınız. Ayrıca 7 dakika 20 saniyeyi aşan bir süre kullanımında bulunamazsınız” ifadelerini kullandı.

“Maçlar sadece konuşarak kazanılmıyor”

Yapılan müsabakalar esnasında kazanmanın yalnızca genel kültür birikiminin genişliğinden geçmediğini vurgulayan Şeyma Dicle Diksin, “Maçlar sadece konuşarak kazanılmıyor. Kazanmanın diğer bir yolu da karşı tarafı manipüle etmek. Örneğin münazara esnasında karşı taraf sizi çürüttüğünde kendinizden emin bir gülümseyen yüzle karşı tarafa bakmanız onun özgüvenini düşürebiliyor.’’ ifadesini kullandı. Sözü devralan Başkan Turfanda, “Bizde tek elle masaya vurmak alkışlamak demek. Bir konuşmacı kendiyle çelişen ya da konuşmayı çarpıtan söylemde bulunduğunda alkışlamaya başlıyoruz. Bu durum kendisi üzerinde psikolojik baskı kuruyor “diyerek münazaraların kültürel bilgi birikiminin yanı sıra zihin oyunlarının da bulunduğu bir bütün olduğunu belirtti.

“Daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz”

Marmara Bölgesi Müsabaka Ligi finallerinin Mayıs ayında Sakarya’da yapılacağını belirten ekip, “Topluluğumuzun ve münazara heyecanın daha çok kişiye ulaşması en çok arzuladığımız şey. Maçlar insanlara sadece kazanma heyecanını öğretmiyor. Aynı zamanda kendi kendinin sınırlarını kırarak özgür düşünmeyi ve özgüveni yükseltmeyi de sağlıyor” diyerek tüm Sakarya Üniversite öğrencilerini Siyasal Bilgiler Fakültesi S1-103 numaralı sınıfta her hafta Salı ve Cuma günleri saat 17.00’da kulüp tarafından düzenlenen maçları izlemeye davet etti.


1.086 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.