Kritik Altyapılar Siber Güvenlik Staj Programı Sona Erdi

Kritik Altyapılar Siber Güvenlik Staj Programı Sona Erdi
16.08.2021
1.029
A+
A-

Sakarya Üniversitesinin iş birliğiyle düzenlediği Türkiye’nin ilk kritik altyapılar siber güvenlik staj programı başarıyla sona erdi.

Türkiye’de ilk defa bir Kritik Altyapılar Siber Güvenlik Staj Programı gerçekleştirildi. Program, Sakarya Üniversitesi Kritik Altyapılar Ulusal Test Yatağı Merkezi (CENTER SAU) koordinatörlüğünde Savunma Sanayi Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi desteği ve ülkemizde alanda lider kuruluşlar olan Cyberwise, SabancıDX, TÜBİTAK Bilgem SGE ve STM iş birliği ile çevrim içi kanallar üzerinden gerçekleştirildi.

Program, uzman insan kaynağı yetiştirme, alana ait farkındalığı artırma, üniversite-sanayi iş birliği modeli geliştirme ve üniversite öğrencilerinin zorunlu staj ihtiyacını karşılama amacıyla düzenlendi. iş birliği yapılan tüm kurumlardan alana özgü eğitimler alan stajyerler, 18 farklı konuda projeler gerçekleştirerek programı başarıyla tamamladılar.

Program sonunda stajyerler operasyonel teknolojiler alanı ve kritik altyapılar ve güvenliği ile alakalı önemli birikimler elde etmiş oldu.

Program hakkında açıklama yapan CENTER SAU Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Özçelik, “İş birliği içerisinde bulunan firma ve kurumlar hem öğrenci seçimine hem eğitimlerin verilmesine hem de projelerin yürütülmesine hem de açılış ve kapanış etkinliklerine katılım göstererek birlikte destek verdiler. CENTER SAU olarak iş birliği yaptığımız paydaşlarımızla birlikte çalışmaktan büyük keyif aldık ve onur duyduk” dedi.

Önümüzdeki yıllarda programın yüz yüze yapılmasını hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Özçelik, “Daha fazla kurum ya da firma ile iş birliği yapmak ve iş birliği modelini geliştirmek ve daha fazla öğrenci ya da gönüllüye bu imkânı sunmak, dolayısıyla kritik altyapıların siber güvenliği ile alakalı ekosistemin merkezinde kalarak alana katkı sunmak hedeflerimizin arasındadır” diye konuştu.

Türkiye’de bir ilke imza atılan projede rol alan herkesin büyük emeği olduğunun altını çizen Prof. Dr. Özçelik, “Tüm süreçleri yöneten CENTER SAU araştırmacıları araştırmacıları Dr. Öğr. Üyesi Murat İskefiyeli, Dr. Öğr. Üyesi Musa Balta ve Arş. Gör. Firdevs Sevde Toker’e üniversitemiz ve dekanlığımız adına ayrı ayrı teşekkür ederiz. Staj programındaki tüm çevrim içi süreçlerde SAÜ UZEP platformu kullanılmıştır. Platformun kullanımı noktasında gösterilen anlayıştan ve destekten dolayı UZEP yönetimi ve çalışanlarına ayrıca teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çevrim içi başvuru sürecinin 26 Mayıs ile 11 Haziran tarihleri arasında yapılan programa başvuruların çok olması, programın istenen amaca ulaşabilmesi ve sınırlı proje konularından dolayı stajyer kabulü için bir süreç icra edilmek zorunda kalındığı açıklandı. Yapılan yetkinlik sınavları neticesinde süreçleri başarı ile tamamlayan 23 stajyer programa katılmaya hak kazanmıştı.


1.029 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.