İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarına Kınama

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarına Kınama
18.07.2014
1.193
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Senatosu, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin 8 Temmuz 2014’te Gazze Şeridi’ne yönelik başlatmış olduğu ve geçen kısa süre içinde üç yüze yaklaşan aralarında pek çok masum çocuk ve kadının da bulunduğu sivil Filistinlinin hayatını kaybettiği ve binlercesinin yaralandığı uluslararası hukuk ve temel insan haklarına aykırı saldırıları şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Senatomuz, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilemektedir.

Bu saldırı, uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Gerek Birleşmiş Milletler gerekse de uluslararası toplumun, bu süreçteki pasif tutumu İsrail’in daha saldırgan politikalarının temel nedenidir. Başta Arap yönetimleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri İsrail’e gereken tepkiyi göstermemekte, İsrail’in bir savaş ve insanlık suçu sayılabilecek politikalarına göz yummaktadır. Üniversitemiz Senatosu olarak bölgesel ve uluslararası aktörleri İsrail’e karşı baskı uygulamaya davet ediyoruz.

Öte yandan misyonu uluslararası nizamı korumak olan ancak bu konuda başarısızlığı birçok kereler teyit edilen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, bu saldırılardan dolayı İsrail’i kınayan ve yaptırımlar öngören bir kararı en kısa zamanda kabul etmesi uluslararası kamuoyunca beklenmektedir. İsrail’in menfur saldırılarının bütün boyutlarıyla araştırılması için bağımsız bir uluslararası soruşturma komisyonu kurulmalı ve savaş hukukunu çiğneyen İsrailli sorumlular cezalandırılmalıdır.

İsrail Hükümeti, Gazze’de hayatını kaybeden ve yaralananların mağdurlarına tazminat ödemeli ve ayrıca insani durumun gitgide kötüleşmesine neden olan Gazze’ye yönelik hukuksuz ablukayı ve işgali kaldırmalıdır.

Her zaman bölgesel ve küresel barıştan yana olan Sakarya Üniversitesi Senatosu, bu menfur saldırıların derhal sonlandırılmasını temenni etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SENATOSU

 
1.193 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.