Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 41°C
Sıcak

İşletme Fakültesi Uluslararası Akreditasyon Ziyaretine Hazırlanıyor

Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde, İşletme Okulları Geliştirme Derneği (AACSB) akreditasyonu için saha ziyareti heyecanı yaşanıyor.

İşletme Fakültesi Uluslararası Akreditasyon Ziyaretine Hazırlanıyor
20.07.2020
969
A+
A-

AACSB Amsterdam Ofisinden yapılan açıklamada, İşletme Fakültesinin saha ziyareti için önkoşul olan özdeğerlendirme ve ilerleme raporlarının uluslararası değerlendirme komitesince kabul edilerek, saha ziyareti için başvuru izninin onaylandığı belirtildi.

“İşletme Fakültesi Türkiye’de ikinci”

İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2015’te eğitim kalitesini dünya standartlarına ulaştırmak amacıyla akreditasyon faaliyetlerine yoğunlaşma kararı aldıklarını ifade ederek, fakülteyi bu süreçlere uyumlu hale getirmeye çalıştıklarını aktardı. Son 5 yılda yaptıkları İş Dünyası Fakülte Danışma Kurulu, İş Yatırım Borsa Simülasyon Laboratuvarı, Casper SAP ERP Laboratuvarı, Birleşmiş Milletler Sorumlu İşletmecilik Eğitimi İlkelerinin kabulü çalışmalarının, art arda iki yıl aldıkları uluslararası inovasyon ödüllerinin ve 1981’den sonra fakülteye bağlı olarak ilk kez kurulan İşletme Enstitüsünün AACSB tarafından yakından takip edildiğini belirten Can, “Gelinen noktada, Türkiye’de biri devlet, ikisi vakıf olmak üzere yalnızca 3 üniversitenin sahip olduğu AACSB akreditasyonunda, saha ziyareti aşamasına geçen ikinci devlet üniversitesi olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Dekan Can, elde ettikleri uluslararası başarılar ve deneyimle birlikte ulusal ve uluslararası tanınırlıklarının arttığını belirterek, “Sakarya Business School (Sakarya İşletme Okulu) adıyla katıldığımız uluslararası toplantılarda adından söz edilen bir fakülte haline geldik. 2019 Aralık ayında Dubai’de gerçekleştirilen, başta Arap Dünyası olmak üzere 20 farklı ülkeden 110 katılımcının yer aldığı Orta Doğu Zirvesi’nde, Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Adem Akbıyık Türkiye’den tek konuşmacı olarak davet edildi. Zirvede Türk yükseköğretim sistemi, Türk yükseköğretiminde kalite kültürü, Sakarya Üniversitesi ve İşletme Fakültesinin Türkiye’deki İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için lider rolü üzerine konuşuldu. Yurtiçinde de akreditasyon ve kalite süreçleri konusunda 50’den fazla üniversiteye yönlendirmelerde bulunuyor, ziyaret ediliyor ya da bu konularda konuşmalar yapmak adına davet ediliyoruz’’ dedi.

Dekan Can, başta SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan olmak üzere, dönüşüm sürecinde kendilerini destekleyen tüm akademik ve idari personele teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

“AACSB akreditasyonu programlarımıza ciddi bir çekim katacak”

Akreditasyon ve Dış Paydaşlardan Sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adem Akbıyık ise AACSB’nin 1916 yılından beri işletme alanı ile ilgili dünyanın en önemli okullarının ve enstitülerinin gelişmelerine yönelik eğitim ve işbirliği ortamı sunduğunu dile getirdi. Amsterdam Ofisi’nin açıklamasına da değinen Doç. Dr. Akbıyık, AACSB akreditasyonuna Türkiye’de ikisi vakıf, biri devlet olmak üzere yalnızca 3 üniversitenin sahip olduğunu, fakülte olarak hazırladıkları öz değerlendirme ve ilerleme raporlarının uluslararası değerlendirme komitesince kabul edilerek ziyaret başvurusunun onaylandığını, böylece SAÜ’nün Türkiye’de bu aşamaya gelebilen ikinci devlet üniversitesi olduğunu aktardı.

Doç. Dr. Akbıyık, bundan sonraki süreç için 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı boyunca fakültede ‘şimdi sıra sizde’ sloganıyla tüm paydaşlarla farkındalığın ve motivasyonun artırılması adına faaliyetler planladıklarını belirterek, saha ziyareti için uluslararası akran değerlendirme komitesi başkanının atanması ve akran değerlendirme takımının belirlenmesi aşamasında uluslararası işbirliği ağı üzerinden gerçekleştirecekleri lobi faaliyetlerinin kritik öneme sahip olacağını söyledi. Doç. Dr. Akbıyık, “Süreç sonunda dünyanın en prestijli işletme eğitimi akreditasyonuna sahip olup, alanın en iyi üniversiteleri ile işbirlikleri, öğretim üyesi ve öğrenci değişimleri yapma imkanı elde edebileceğiz. AACSB akreditasyonun özellikle Orta Doğu yükseköğretim pazarında SAÜ İşletme Fakültesi ve fakülteye bağlı kurduğumuz İşletme Enstitüsü programlarına ciddi bir çekim katacağına inanıyoruz. Bu önemli başarı için, sürecin en başından bugüne kadar bize bu önemli vizyonu gösteren ve imkan veren yöneticilerimize teşekkür ederim” dedi.


969 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.