Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 30°C
Az Bulutlu

İSEFAM’ın Projesi Kabul Edildi

İSEFAM’ın Projesi Kabul Edildi
02.04.2018
510
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İSEFAM) “18. Yüzyıl Üsküdar Para Vakıflarının Gelir ve Giderlerinin Analizi” isimli proje önerisi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

İSEFAM’ın “18. Yüzyıl Üsküdar Para Vakıflarının Gelir ve Giderlerinin Analizi” isimli proje önerisi 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Projede, İSEFAM Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kaya, Prof. Dr. Erol Özvar, Yrd. Doç. Dr. Kenan Göçer, Dr. İsmail Kurt, Arş. Gör. Muhammed Emin Durmuş, Arş. Gör. İsmail Bektaş, Arş. Gör. Rabia Salur, Saime Kavakçı ve Hülya Önder yer almaktadır.

Günümüzde İslami Finansın gelişmesiyle beraber “Osmanlı Para Vakıfları” İslam bankacılığı tartışmalarında alternatif bir finansal kurum olarak tekrar gündeme gelmeye başladı. Geçmişte para vakfının nasıl işlediği, finansal fonlarını nasıl idare ettiği ve iktisadi muhitin değişen şartları içinde varlığını ne kadar sürdürebildiği araştırmacıların karşısında önemli meseleler olarak durmaktadır.

Projenin sonunda Üsküdar’da faaliyet gösteren para vakıflarının yüzyıllık süreçte nasıl bir gelişim gösterdikleri, ne oranda varlıklarını devam ettirdikleri, gelir-giderleri, karlılıkları gibi pek çok meseleye ışık tutmak amaçlanmaktadır. Bunların yanı sıra para vakıfları konusunda Osmanlı ilmiyesi arasında en hararetli tartışmaların yaşandığı, vakıfların ebediliği meselesinin bir nebze de olsa açıklığa kavuşturulması hedeflenmektedir. Projenin nihayete erdirilmesinin akabinde konuyla ilgili kapsamlı bir Çalıştay düzenlenmesi ve elde edilen bilgilerin kitap halinde yayınlanması planlanmaktadır.

02.04.2018 – YC


510 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.