İletişim Fakültesi İş Birliğinde Afet Projesi

İletişim Fakültesi İş Birliğinde Afet Projesi
19.12.2022
847
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi iş birliğinde İçişleri Bakanlığı’nın da desteğiyle gerçekleştirilmesi hedeflenen deprem tatbikat projesinin toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda afet farkındalığı, gerekli eğitimler ve afet anında etkili iletişim kurma konuları hakkında konuşuldu.

Gerçekleştirilen toplantıya; İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, Yangın, Yanma ve Enerji Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği (YETA) Başkanı Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan, SAÜDAK Arama Kurtarma Birimi Başkanı Mesut Oktay, YETA Ar-Ge Koordinatörü Mehmet Can Soyhan, Sakarya AFAD İl Müdürlüğü Gönüllü Birim Koordinatörü Zeliha Akçe, Sakarya AFAD İl Müdürlüğünde görevli Dr. Özge Aktaş Panta, Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli Muhammed Mert Canca, Proje Ekibi Koordinatörü, AFAD Eğitmeni İlknur Koç, Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Çalapkulu, Gülay Ortak, Büşra Gözalan, Arzu Pamuk Erdem ve AFAD Gönüllüsü Volkan Toy katıldı.

Temel amacı gençlerde afet bilinci oluşturmak olan projede, gençlerin gerekli eğitimlerden geçirilerek çevresindeki bireylere afet durumunda yapılması gerekenleri aktarmasının sağlanması hedefleniyor.

Gençlere afet öncesinde, esnasında ve sonrasında yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verilmesi amaçlanan projede, “Afete Dirençli Toplum” oluşturmak hedeflendi. Afet anı ve sonrasında mağdurlar ile etkili iletişim kurma yeteneklerinin geliştirilmesine vurgu yapılan projede, gençlere afet durumlarındaki doğru davranışların aktarılması hedefleniyor.

Projede eğitim ve sertifikasyon programı yürütülecek. Üniversitemiz tarafından gönderilen formu dolduran gençler arasından seçilecek 250 kişi eğitim sonrasında afet gönüllüsü olacak. Üniversitemizde teorik ve uygulamalı eğitim görüldükten sonra sertifika sahibi olunabilecek.

Eleme sonucu seçilecek 25 kişi ise Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde eğitim görecek.

Haber: Furkan Özcan
847 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.