”İlahiyat ile Eş Zamanlı Hafızlık Projesi” İlk Mezunlarını Verdi

”İlahiyat ile Eş Zamanlı Hafızlık Projesi” İlk Mezunlarını Verdi
30.10.2020
11.453
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Sakarya Müftülüğü iş birliğiyle yürütülen “İlahiyat ile Eş Zamanlı Hafızlık Projesi”nin ilk mezunları online törenle verildi.

İlahiyat Fakültesi öğrencileri Firdes Çiftçi ve Şüheda Nur Acar’ın hafızlıklarını tamamlamaları münasebetiyle online olarak düzenlenen törene İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, Serdivan Müftüsü İsmail Keskin, Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Betül Özdirek, İlahiyat Fakültesi Kur’an-ı Kerim hocaları, projede görevli olan hafızlık hocaları ve proje kapsamında hafızlığa devam eden öğrenciler ile aileleri katıldı.

Öğr. Gör. Musa Öziş’in Kur’an tilaveti ile başlayan programda ilk önce Öğr. Gör. Betül Özdirek tarafından projeye dair bilgiler verildi. Projede 51 öğrencinin hafızlık yapmaya devam ettiğini, 2 öğrencinin ise hafızlığını tamamladığını söyleyen Öğr. Gör. Özdirek, hafızlığa devam eden öğrencilerin fakülte dersleri ile hafızlığı birlikte götürebilmeleri için öğrencilere özel çalışma programı yapıldığını, ara dönemlerde öğrencilere motivasyon olması için kültür gezileri düzenlendiğini ve tüm bu süreçlerde İlahiyat Fakültesi ve İl Müftülüğünün öğrencilere maddi ve manevi destek sağladığını ifade etti.

Programın açılış konuşması Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı tarafından yapıldı. Prof. Dr. Bostancı, projeye katkı veren herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, projenin 29 Ocak 2019 tarihinde o tarihteki Sakarya Müftüsü İhsan Açık ile imzaladıkları protokol ile başladığını, şu anki il müftüsü Hasan Başiş’in destekleri ile de devam ettiğini söyledi. 2 öğrencilerinin hafızlığı bitirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Prof. Dr. Bostancı, “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve öğretendir” hadis-i şerifini hatırlattı ve hadisin “Kur’an okumayı öğrenme” ile sınırlı olmayan çok daha geniş bir manasının olduğunu söyledi. Hafızlığın da şüphesiz Kur’an’ı öğrenmenin bir parçası ve çok önemli bir adımı olduğunu belirten Bostancı, Kuran’ı tam olarak öğrenmenin ve anlayabilmenin ise ancak çeşitli ilimleri öğrenmek ile mümkün olabileceğini ilave etti. Farklı İslamî ilimleri öğrenen İlahiyat Fakültesi öğrencilerine yönelik hafızlık projelerinin öneminin bu noktada ortaya çıktığını söyleyen Dekan Bostancı, “Hafızlığı bitiren öğrencilerimizin transkriptlerini kontrol ettim ve fakülte derslerinde de çok başarılı olduklarını gördüm. Kendisine fakülte olarak aldığımız hediyeleri kargo ile gönderdik. İnşallah tüm öğrencilerimizin çok hayırlı hizmetler yapacaklarına inanıyorum. Projenin kurumlar arası iş birliği ile gerçekleşmesi de çok önemli. Projede yer alan ve destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Programda konuşma yapan Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş de projeye katkı sağlayan herkese teşekkürlerini iletti. Kuran’ı anlamak ve onunla amel etmenin çok önemli olduğunu ifade eden Başiş, “Kuran’ı ezberlemek elbette ki ayrı bir güzelliktir. Kur’an-ı Kerim’i öğrenen öğrencilerimizin dersleri de çok iyiymiş. Elbette bu Kur’an’ın bereketidir. Öğrencilerimizin zihinleri de açılıyor” dedi. Müftü Hasan Başiş sözlerini “Şu an projede 53 öğrencimiz var. Allah sayılarını arttırsın. Allah öğrencilerimize hafızlıklarını tamamlamayı ve Kur’an ile yaşamayı nasip etsin. Bu güzel ayda bize bu müjdeyi veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı. Serdivan İlçe Müftüsü İsmail Keskin de hafızlıklarını tamamlayan ve hafızlık yapmaya devam eden öğrencilerini tebrik etti.

Daha sonra söz alan İlahiyat Fakültesi hocalarından Öğr. Gör. Musa Öziş ve Öğr. Gör. İlyas Şanlı ile hafızlık hocaları adına konuşan Ayşe Hendek öğrencileri tebrik ederek, hafızlığın öneminden bahsetti ve projede devam eden öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

Hafızlıklarını bitiren İlahiyat Fakültesi öğrencileri Firdevs Çiftçi ve Şüheda Nur Acar da yaptıkları konuşmalarda proje kapsamında kendilerine böyle bir imkân sağlandığı için emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Program, Öğr. Gör. İlyas Şanlı’nın yaptığı dua ile sona erdi.

 


11.453 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.