İlahiyat Fakültesi’nde Filistin ve Kudüs Temalı Arapça Şiir Okuma Yarışması Gerçekleşti

İlahiyat Fakültesi’nde Filistin ve Kudüs Temalı Arapça Şiir Okuma Yarışması Gerçekleşti
22.12.2023
621
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde, Arapça Eğitimi Öğrenci Topluluğu (Mülteka lügati’t-dât) tarafından düzenlenen Filistin ve Kudüs Temalı Arapça Şiir Okuma Yarışması gerçekleştirildi.

SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şükrü Şirin, Hazırlık Sınıfları Koordinatörü Doç. Dr. Hamza Ermiş ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

18 Aralık Dünya Arapça Günü münasebetiyle düzenlen ve sunuculuğunu Arş. Gör. Semra Kaya Aıtaourı’nin yaptığı programın açılış konuşmasını İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı yaptı.  Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Arapça Şiir Okuma Yarışmalarının fakültelerinde uzun yıllardan beri yapılarak bir gelenek haline geldiğini belirterek, yarışmaya katılan öğrencilere ezberden Arapça şiir okunan bir etkinliğe katılarak gösterdikleri medeni cesaretten dolayı tebriklerini iletti ve finale kalan bütün öğrencilere ödül verileceğini söyledi. Bu sene özel olarak Filistin ve Kudüs temasının seçildiğini kaydeden Bostancı, bu temanın Filistin konusunda bir duyarlılık oluşturacağını umduklarını söyledi. Konuşmasında Gazze’deki katliamlara değinen ve Müslümanların birlik ve beraberlik içinde kendi meselelerine sahip çıkmalarının önemine dikkat çeken Bostancı, programı düzenleyen Mülteka Lügati’t-dât Öğrenci Topluluğu Akademik Başkanı Öğr. Gör. Hülya Afacan’a ve topluluk öğrencilerine teşekkürlerini ilettikten sonra sözlerini tamamladı.

Ön elemelerde başarılı olan 8 öğrencinin katıldığı yarışmanın jüri üyeliklerini Öğr. Gör. Dr. Seyfettin Haruni, Öğr. Gör. Nada Antar ve Öğr. Gör. Sümeyye Balıkçı yaptı.

Arapça Eğitimi Öğrenci Topluluğu’nun (Mülteka lügati’t-dât) tanıtım videosunun izlenmesiyle başlayan programda, jüri başkanı Dr. Seydettin Haruni’nin yarışmaya dair yaptığı bilgilendirme konuşması sonrasında Arapça Şiir Okuma Yarışmasının final bölümünün birinci kısmı gerçekleşti. Devamında Anabilim Okulları 10. sınıf öğrencisi Mehmet Akif Şahin, Mahmud Derviş’in “Âbirûn fî kelâmin âbir” isimli şiirini seslendirdi. Akabinde Arapça Şiir Okuma Yarışmasının ikinci kısmı yapıldı ve fakülte öğrencilerinden Mustafa Tokyay’ın ilahi dinletisi eşliğinde katılımcılar oylamalarını gerçekleştirdi.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri ve izleyicilerin oylamaları sonucunda yarışmacılardan Faizah Rahmany birinci, Leyla Albayrak ikinci, Hüseyin Şanverdi üçüncü oldu.

Etkinlik, dereceye girenlere ve diğer yarışmacılara hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


621 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.