İlahiyat Fakültesi Yeni Binasında

İlahiyat Fakültesi Yeni Binasında
02.10.2017
1.575
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Esentepe Kampüsü’nde yapımı tamamlanan yeni binasında eğitime başladı.

Adapazarı Ozanlar’da 1994 yılından beri eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren İlahiyat Fakültesinin mevcut binası eskimiş, kapasite olarak ihtiyacı karşılayamayacak duruma gelmişti.  2016 yılında Esentepe Kampusü’nde yapımına başlanan yeni bina tamamlanarak hizmete girdi.

Sakarya Üniversitesi’ne yakışır bir mekân daha kazandırdık

Yeni eğitim-öğretim yılına yetişen İlahiyat Fakültesi binasının Sakarya Üniversitesi’nin adına yakışır bir mekân olduğunu söyleyen SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Öğrencilerimiz kampüsün çeşitli sosyal imkânlarından yararlanma fırsatı bulacaklardır. Fakültemizin kampüse taşınması, İlahiyat Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin üniversitemizin diğer birimleriyle etkileşimine olumlu katkıda bulunacak. Özellikle Kampüs Cami ve Külliyesi merkezli aktivitelerin daha zengin ve nitelikli bir içerik kazanmasına yardım edeceğine inanıyorum. Yapılan yeni binamızın İlahiyat Fakültesi öğrencilerimize ve akademisyenlerimize hayırlı olmasını ve yeni eğitim döneminde başarılar diliyorum ” dedi.

Kampüse yeni bir heyecan ve motivasyon katacak

Yeni binada eğitimin başlamasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, “Ozanlardaki binamız hem eski oluşu hem de kapasitesi itibariyle uzaktan eğitimle birlikte yaklaşık dört bin öğrenciye hizmet veren fakültemiz için yeterli değildi. Yeni binamızın Türkiye’de ilahiyat fakülteleri arasında her daim ön sıralarda kendisine yer edinmiş olan Fakültemize yeni bir heyecan ve motivasyon katacağına inanıyoruz. Binamızın hızlı bir şekilde tamamlanmasında sayın Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın çok ciddi çabaları oldu. Kendilerine Fakültemiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca binanın yapımında emeği geçen tüm ilgililere ve görev süresince konuyla yakından ilgilenen önceki Dekanımız Prof. Dr. H. Mehmet Günay’a çok teşekkür ediyorum. Yeni binamızın öğrencileri, hocaları ve idari personeli ile fakültemizin tüm mensuplarına hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

8 bin metrekare açık alan

Nisan 2016’da ihalesi yapılan ve aynı yılın Mayıs ayında inşaatı başlayan SAÜ İlahiyat Fakültesinin yeni binası, proje kapsamında çevre düzenlemesi ve altyapı imalatları da dâhil olmak üzere 8 bin 988 metrekare açık alana sahip. Proje A, B, C, D ve E blokları, konferans salonu ve ısıtma merkezi olmak üzere 7 bloktan oluşuyor. Fakültenin çevre düzenlemesinde ise 100 araçlık otopark, bin 100 metrekare iç bahçe alanı ve 6 bin 136 metrekare açık alan yer alıyor.

Proje bünyesinde 67 adet öğretim görevlisi odası, 23 adet 50 kişilik sınıf, 312 kişilik konferans salonu, 333 metrekare alana sahip kütüphane, birer adet öğrenci temsilci odası, öğrenci topluluğu, tiyatro, çalıştay salonu, stüdyo odası ve seminer odası bulunuyor. Modern teknoloji kullanılarak yapılan binanın kurulacak panellerle kendi elektriğinin bir kısmını kendisi üretecek ve daha pek çok teknik özellikleri barındıracak.

02/09/2017 – MA
1.575 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.