İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

İlahiyat Fakültesi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi
27.08.2022
1.279
A+
A-

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2021-2022 Öğretim Yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, dekan yardımcıları, bölüm başkanları, fakülte öğretim üyeleri, mezun öğrenciler ve velileri katıldı.

Tören; Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve ardından İlahiyat Fakültesi öğrencisi Muaz Tiryaki’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmalarını gerçekleştiren SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, katılımcıları selamlayarak “Hoş geldiniz. Bu yıl fakültemiz örgün öğretimden 246 ve İLİTAM programından 152 olmak üzere toplam 398 mezun verdik. Yaz okulu ve tek ders sınavlarının ardından bu sayı bir miktar daha artacak. Öğrencilerimizin mezuniyetlerinin, kendileri, aileleri ve ülkemiz için hayırlar getirmesini diliyorum. Yetişmelerinde çok önemli katkıları bulunan değerli ailelerini ve hocalarını tebrik ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Konuşmasının devamında SAÜ İlahiyat Fakültesinin Türkiye’nin en büyük ve önde gelen ilahiyat fakültelerinden biri olduğunu belirten ve ulusal ve uluslararası arenada tanınırlık kazanmış bir kurum olduğu ifade eden Prof. Bostancı, fakültenin bu yıl elde ettiği uluslararası akreditasyon başarısından da söz ederek, “Fakültemiz, bu öğretim yılı sonunda aldığı uluslararası akreditasyon ile hem Türkiye’de hem de İslam dünyasında yüksek din öğretimi alanında akreditasyon alan ilk fakülte olmuş ve bu şekilde pek çok alanda sergilediği öncü konuma bir yeni alan daha eklemiştir. Aynı zamanda 30 yılda 25. mezunlarını vererek alanında köklü bir kurum haline gelmenin haklı gururunu yaşamaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘Çeyrek asrın mezunları’ diye hitap ettiği mezun öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunan Dekan Bostancı, Türkiye’de çok sayıda ilahiyat fakültesi olduğunu, artık sadece ilahiyat fakültesi mezunu olmanın tek başına çok fazla bir anlam ifade etmediğini, kaliteli bir ilahiyattan mezun olmanın ve kendini iyi yetiştirmenin hem meslek hayatında yetkin bir hizmet sunabilmek ve bu sayede rıza-ı ilahiye erişebilmek hem de rekabetin arttığı bir ortamda fark ortaya koyabilmek için hayati önem arz ettiğini ifade etti. Mezunlardan beklentilerinin kendilerinin ve Sakarya İlahiyatın farkını her platformda ortaya koymaları ve aziz milletimize en güzel şekilde hizmet etmeleri olduğunu söyleyen Prof. Bostancı sözlerini “Allahutaala, iki cihanda yolunuzu açık, yüzünüzü ak etsin. Allah yâr ve yardımcınız olsun! Efendimizin Livâu’l-hamd sancağının altında buluşmak üzere.” diyerek tamamladı.

Protokol konuşmalarının ardından önce dereceye giren öğrencilere, sonra da törene katılan bütün öğrencilere plaketleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, Dekan Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları ve Fakülte hocaları tarafından takdim edildi.

Törende mezunlar adına bir konuşma gerçekleştiren Fakülte Birincisi Rumeysa Aydın “5 yıl önce çıktığımız yolu, bugün burada sonlandırıyoruz. Bu nedenle içimizde buruk bir sevinç var. Bir tarafımız, çıktığımız bu uzun yolun sonunu görmekten mutlu, diğer bir tarafımız ise ayrılığın hüznü içerisinde. Elbette bu hüznün haklı bir gerekçesi var. Zira biz, kocaman bir aileye veda ediyoruz. Şairin de dediği gibi ‘Hüzün, içinde sevinç getiren bir zarftır.’ Biz inanıyoruz ki; burada yaşadığımız ayrılık, yeni sevinçleri de beraberinde getirecektir.” şeklinde konuştu. Desteklerinden dolayı ailelere ve katkılarından dolayı hocalara teşekkür eden Aydın, “Bizlerde bu denli iz bırakan, eşine az rastlanır hocalarımızı gördükçe iz bırakanlardan olmanın ümidi ile hareket edeceğiz.” dedi. Rumeysa Aydın konuşmasını “Uzun soluklu bu yolda bizlere yoldaş olan arkadaşlarım! Hayatınızın geri kalanında sizi mutlu edecek, insanlara faydanızın dokunacağı yerlerde olmanız dileğiyle, her şey gönlünüzce olsun. Allah’a emanet olun!” sözleriyle tamamladı.

Tören, İlahiyat Fakültesinden Arş. Gör. Dr. Tahir Çağman’ın solist olduğu tasavvuf musikisi konseri ve kep atma merasiminin ardından sona erdi.


1.279 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.