Hocalı Soykırımı Unutulmayacak

Hocalı Soykırımı Unutulmayacak
06.03.2015
1.165
A+
A-

Hocalı Soykırımı’nın 23’ncü yıl dönümü dolayısıyla Sakarya Üniversitesi’nde bir etkinlik düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri ve Aktif Yaşam Topluluğu tarafından Hocalı Soykırımının 23’ncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen ‘Hocalı Soykırımı’ konferansı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

5 Mart Perşembe günü düzenlenen anma programına SAÜ Azerbaycan Topluluğu Akademik Başkanı Doç. Dr. Malik Beyleroğlu konuşmacı olarak katıldı. Konferans’ın açılışında, Sakarya Üniversitesi öğrencileri Emin Alişan ve Aliq Bagirov bir konuşma yaptı.

Hocalı’da insanların hunharca katledildiğini söyleyen SAÜ Azerbaycan Topluluğu Başkanı Aliq Bagirov, “23 yıl önce şubat ayının 25’ini 26’sına bağlayan gece, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı ilçesinde zihinlerin kolay unutmayacağı, 20’nci yüzyılın en korkunç en acımasız soykırımı yapıldı. Ermeniler, Rusya’nın 366’ncı Motorize Alayı yardımıyla Hocalı’ya saldırdı. Karlı, rüzgârlı bir gecede 613 kişiyi acımasızca katlettiler” dedi.

Azerbaycan’da Ermenilerin büyük bir soykırım yaptıklarını ifade eden, SAÜ Azerbaycan Topluluğu Akademik Başkanı Doç. Dr. Malik Beyleroğlu, Hocalı’da ki soykırım, sadece o dönemki yaşanan gelişmelere dayanmadığını ve katliamın asıl amacının Büyük Ermenistan devletini kurmak olduğunu söyledi. 2015 senesinin bu olay açısından önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Beyleroğlu, “AB’nin kararıyla 2015 senesinde, Ermenilerin işgal ettikleri toprakların, Azerilere geri verilmesi kararlaştırıldı. Bu sene bu girişimler devam ediyor” diye konuştu.

Etkinlik, konuşmacılara plaket takdim edilmesi ile sona erdi.

06/03/2015  – YC
1.165 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.