Hocalı Katliamı Paneli

Hocalı Katliamı Paneli
26.02.2013
872
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen ‘Hocalı Katliamı’ isimli panel SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından ‘Hocalı Katliamı’nı konu alan bir panel düzenlendi. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen panele, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Ceyhun Mamadov, Azerbaycan Talebe ve Mezunlar Derneği Eski Başkanı Saday Alişov, Kafkasya Uzmanı Karim Asghari ve Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muharrem Öçalan konuşmacı olarak katıldı.

Hocalı’da Yaşananlar Soykırımdır

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşanan Hocalı katliamını ‘soykırım’ olarak değerlendiren Ceyhun Mamadov, 1915 yılınca yaşanan tehcir olayının intikamını aldı Ermeni’ler. Şu anda Ermenistan Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Sarkisyan’ın ‘Azeriler bizi oyun oynuyor sanmasınlar. Sivillere karşı yaptığımız operasyonla şaka yapmadığımızı kanıtlamış olduk’ dediğini belirterek, Pakistan ve Meksika’dan sonra dün de Çek Cumhuriyeti tarafından “Hocalı Katliamı’nın’ “soykırım” olarak kabul edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Kasıtlı olarak yapılan bu katliamın Türkiye Cumhuriyeti tarafından da soykırım olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Mamadov “Azeri halkı Türkiye’den destek beklemektedir. Karabağ’da Azeri bayrağı dalgalanmadıkça Türk milleti başı dik yürüyemeyecektir” diye konuştu.

Ermenistan Devletinin ilk kurulduğu dönemden bugüne kadar sınırları içerisinde yaşayan Türklerden arındırıldığının üzerinde duran Saday Alişov, “Ermenistan kurulduğunda nüfusunun yarısı Türklerden oluşuyordu. Fakat bugün Ermenistan’da tek bir Türk yaşamamaktadır” dedi.

Panelin sonunda, SAÜ Öğrenci Konseyi tarafından konuşmacılara çiçek ve plaket takdim edildi.

26/02/2013 CP
872 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.