Haberciler Toplumsal Yararı Gözetmelidir

Haberciler Toplumsal Yararı Gözetmelidir
01.04.2012
444
A+
A-

Sakarya Meslek Yüksekokulu Basın ve Yayıncılık Bölümü öğrencileri yerel basınla buluşmaya devam ediyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sakarya MYO Basın ve Yayıncılık Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Cihan Haber Ajansı Sakarya Muhabiri Salih Hamurcu, şiddet ve intihar içerikli haberlerin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini belirterek “ haber yaparken toplumsal yararı da düşünmek zorundayız” dedi.

SAÜ Sakarya Meslek Yüksekokulu Basın ve Yayıncılık Bölümü öğrencileriyle yerel basını buluşturma etkinlikleri kapsamında Sakarya Meslek Yüksekokulu Konfrerans Salonu’nda gerçekleşen “ Basın Söyleşileri” programının konukları Bizim Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve sakaryasondakika haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Recai Yüksel ile Cihan Sakarya Muhabiri Salih Hamurcu oldu.

Hayat Haberden İbaret

Cihan Sakarya Muhabiri Hamurcu, ajans haberciliğinde yoruma yer verilmeden abonelere tarafsız haber sunulma zorunluluğuna dikkat çektiği konuşmasında haberciliğin toplum yararı gözetmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Hamurcu “İntihar ve trafik kazası haberleri, insan moralini bozacak cinsten haberler, kriz zamanı işsizliğin sürekli ön planda tutulması da insanları psikolojik olarak kötü etkiler.  Hayat haberden ibarettir; fakat her şey haber yapılmamalıdır” dedi. Öğrencilere habere ulaşmayla ilgili bilgiler de veren Hamurcu, Muhabir yapacağı haber öncesi iyi bir gözlem ve sonrasında plan yapmalıdır. Bir muhabir aynı zamanda çevresinden gelecek haberlerle beslenir. Güven esaslı geniş bir haber kaynağı oluşturmak bir muhabir için büyük avantajdır.” Şeklinde konuştu.

Cesur  Olmalısınız

Hamurcu’nun ardından konuşan Recai Yüksel’de gazetecilik mesleğinin cesaret istediğine değindiği konuşmasında “ ‘Bu işi yapabilir miyim? olur mu?’ diye düşünürseniz başarılı olamazsınız. Cesur olacaksınız haberin peşinde koşacaksınız.” diyerek, meslek yaşamından örnekler verdi.   Yüksel Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın Kandıra Cezaevi’nde kaldığı dönemle ilgili anısını öğrencilerle paylaşarak “Samast, hastaydı ve hastaneye gitmesi gerekiyordu diye bir bilgi aldık. Bunun üzerine yola koyuldum,  15saniyelik  bir görüntü için saatlerce bekledim. O gün bir yolunu bulup hastaneye girerken ki fotoğraflarını çekmem gerekiyordu ve çektim. Sonrasını hepiniz biliyorsunuz haber gündeme bomba gibi  düştü” dedi.

01/04/2012 – Haber Merkezi
444 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.