Erasmus Projesi ile Evsizliğe Çözüm Arandı

Erasmus Projesi ile Evsizliğe Çözüm Arandı
27.07.2022
1.426
A+
A-

Sakarya Üniversitesi ana koordinatörlüğünde yürütülen 8 ortaklı Erasmus+ KA220 “Sokakta Yaşayan İnsanların Rehabilitasyon ve Arabuluculuk Yoluyla Eve Dönüşü (HOPE)” Erasmus+ KA2 projesinin son uluslararası final toplantısı, SAÜ Öğretim Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yusuf Genç başkanlığında Sakarya’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye’den Sakarya Üniversitesi, Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Altın Lale Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Dezavantajlı Grupları Anlama ve Sosyal Destek Derneği katılım sağlarken yurt dışında Avusturya’dan Austrian Association of Inclusive Society, İtalya’dan ARES Campobasso, Macaristan’dan Human Profess katılım sağladı.

Evsizliğe Çözüm Arandı

2019 yılından beri devam etmekte olan HOPE projesi kapsamında hayata geçirilen uygulamalar değerlendirildi ve evsizliğe çözüm arandı. Her kurum temsilcisi, projede sorumlu oldukları faaliyetlerin sunumlarını gerçekleştirerek evsizlik sorunuyla mücadelede uluslararası iş birliğinin önemini vurguladı.

Proje koordinatörü Prof. Dr. Yusuf Genç’in açılış konuşması ve sunumu ile başlayan toplantıda evsizlik sorunuyla mücadelenin üç paydaşı olan evsizler, evsiz aile üyeleri ve evsizlerle çalışan meslek elemanlarına dönük yapılan faaliyetler ve geliştirilen programlar hakkında açıklamalar yapıldı. Prof. Dr. Genç, küreselleşmenin ve dünyadaki sosyal travmaların önemli bir sonucu olan evsizlerin her geçen gün daha da arttığını, evsizlikle mücadelede en önemli etkenin aile bütünlüğünün korunması olduğunu, aile içinde meydana gelen sorunların çözümünde ilgili birimlerin daha hassas davranması gerektiğini, aile içi sorunların çözümünün sokakta değil aile içinde çözülmesi gerektiğini ve bu alanda toplumun üst düzeyde bilinçlendirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Dört Ülkeden 650 Evsiz

Proje kapsamında toplamda dört ülkeden 650 evsize ulaşıldığını belirten Prof. Dr. Yusuf Genç, evsizlerin evlerine dönebilmeleri için bu üç hedef kitleye yönelik oluşturulan 24 eğitim modülünü içeren çevrimiçi e-öğrenme platformunun hazırlandığını ve eğitim modüllerinin işlevselliğini ölçmek üzere pilot testlerin uygulandığını ifade etti. Uygulanan pilot testlerde oldukça yüksek katılım ve %100’e yakın memnuniyet yakalandığını ifade ederek, çok yakın zamanda e-öğrenme platformunun Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Macarca olarak beş ayrı dilde açık ve ücretsiz olacak şekilde hayata geçirileceğini belirtti.
Proje Koordinatörü Prof. Dr. Yusuf Genç, e-öğrenme platformu üzerinden çevrim içi olarak 24 modülün tamamını izleyen ve öğrenen bireylerin tam 6 adet farklı sertifika alacağına ve kendilerini geliştireceğine vurgu yaptı. Ayrıca, proje kapsamında evsizlerle ilgili literatüre kazandırılmak üzere bir uluslararası makalenin yayınlanma aşamasında olduğunu söyledi. Evsiz ve evsiz ailelerine dair güncel bilgileri derleyen ve proje bulgularını sunan bir uluslararası bilimsel kitabın da basım aşamasında olduğunu ifade etti. Proje kapsamında Türkiye’de 3; yurtdışı ortaklarının ülkelerinde birer adet olmak üzere konferans ve çalıştayların yapıldığı ve bu çalışmalarla proje faaliyetlerinin vatandaşlara tanıtıldığını belirtti. Yaygınlaştırma faaliyetleri ile farklı platformlar üzerinden de proje çıktılarının tanıtılmasına devam edileceğini duyurdu.

Proje gidişatına ilişkin yurtdışı temsilcilerin sunumları dikkatleri üzerine topladı. Projenin Macaristan temsilcisi, evsizlerin sorunlarının çözümünde sosyal inovasyon ve rehabilitasyon vurgusu yaptı. Dört ülkenin şart ve imkanları hakkında evsizleri bilgilendirmek üzere hazırlanmış broşür ve kitabına dair bilgilendirme yaptı. İtalyan temsilci ARES yetkilisi, pilot test sürecinin ve raporlarının genel bir sunumunu yaparak evsizlikle mücadelede profesyonel hizmet sunumunun ve eğitim modüllerinin hedef kitleye uygunluğunun önemini vurguladı. Ayrıca İtalya’da evsizlerin çok fazla olduğu ve sokakta yaşayan insan sayısının her geçen gün arttığı ve sağlıklı yaşayan insanlar için bu durumun önemli bir risk olduğuna işaret edildi. Öte yandan Avusturya temsilcisi, proje kapsamında Avusturya’daki evsizlere yönelik gerçekleştirilen yardım ve eğitim faaliyetlerinden bahsetti. Avrupa’da evsizliğin her geçen gün artmaya devam ettiğini söyledi. Bu sosyal sorunla mücadeleye getirilen uluslararası soluğun önemine vurgu yaptı.

Türkiye’de Evsiz Sayısı Oldukça Az

Projenin Türkiye’deki paydaşlarından olan Sakarya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü adına söz alan İl Müdürü Musa Zor, testlerin uygulaması kapsamında Sakarya’daki 78 evsiz, evsiz aile üyesi ve evsizlerle çalışan meslek elemanına, 24 farklı modülden eğitimlerin verilme ve modüllerin test edilme sürecini bizzat yürüttüklerini ifade etti. Sunulan eğitimden duyulan memnuniyet ve sağlanan faydanın önemini vurguladı. Zor, sokağa düşme riski taşıyan her bireye anında müdahale ettiklerini ve bu tür insanların uygun hizmet birimlerine yerleştirildiklerini söyledi. Türkiye’de evsiz sayısının oldukça az olduğunu vurguladı. Özellikle sokağa düşme riski taşıyan çocuklara ve kadınlara yönelik yeterli hizmet birimlerinin olduğunu ve bu alanda her türlü önlemi önceden aldıklarını belirtti.
Diğer ortaklar ise, proje kapsamında ulaşılan bilgi ve birikimin evsizlikle mücadelenin kamu ve sivil toplum kuruluşu paydaşlarıyla paylaşımı için gerçekleştirdikleri yaygınlaştırma çalışmaları ve toplantılarından bahsetti. Evsizlikle ilgili toplumun bilinçlendirilmesinin önemine atıfta bulunuldu.

İki gün boyunca süren toplantı sonucunda, evsizlikle mücadelede uluslararası iş birliğini sürdürmenin önemi vurgulandı. Projenin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ve proje bittikten sonra da bu işbirliğinin devam etmesinin önemine değinildi. İş birliğinin sosyal sorunun çözümüne katkı sağlayacağı temennisiyle katılımcılara sertifikaları sunuldu.


1.426 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.