Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 20°C
Az Bulutlu

Entelektüel ve İktidar

Entelektüel ve İktidar
04.05.2018
314
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezi’nin (SASGEM) düzenlediği Çarşamba Konferans’larının bu haftaki konuğu, Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi  oldu.

SASGEM tarafından Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda “Entelektüel ve İktidar ” konusu ele alındı.

Entelektüel meselesi bir şekilde herkesin gündeminde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kenan Çağan, “Çok gerçek bir dünyada yaşıyoruz ve dolayısıyla bu gerçek dünyada yaşamanın da şöyle doğal durumları söz konusu. Örneğin yaşadığımız dünyada hak ve özgürlükler konusunda, adalet konusunda, sömürü konusunda, eşitsizler konusunda süre gelen bir durum söz konusu yani gerçek toplumların böyle reel sorunları vardır. Dolayısıyla bu reel sorunların anlaşılması, çözülmesi konusunda bazı toplumsal aktörlere ihtiyaç var. Bu toplumsal aktörlerden bahsettiğimizde belki en öncelikli olarak entelektüellerin rol ve sorumluluk olarak öne çıktıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Entelektüel kimdir? Ne yapar?

Türkçede kullanılan entelektüel kelimesinin İngilizcedek “intellect” kavramından esinlenerek kullanıldığını belirten Prof. Dr. Çağan, “İnsanın akılcı yönüne vurgu yapan bir kavram. Manuel iş yapmayıp da zihninle iş yapan kişiye entelektüel denmiş. Peki bu tanım bugün içinde yeterli midir? Kişisel fikrim yeterli olmadığı kanaatindeyim yani Zihniyle iş yapmak manuel çalışmamak bir entelektüel tanımı için yeterli olmaz, zihniyle çalışmakta entelektüel kılmak için yetmez. Başka bir entelektüel tanımını yürürlüğe koymamız gerekiyor” dedi.

Günümüzde entelektüel kavramının her koşulda, ne pahasına olursa olsun hakikati savunan kişiler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çağan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Her tür bedel ödemeyi göze alarak doğruyu, hakkı, adaleti savunan bunun mücadelesini veren kişidir. Tabi hakikat mücadelesi yapmak, her koşulda doğrunun yanında durmak, adil olanın yanında durmak, hakikatin yanında durmak beraberinde bir çok riski de getirir. Bu da bir çok pratik bilgi uzmanını entelektüel halkasının dışında bırakır İster istemez çünkü çok doğal bir durumla karşı karşıyayızdır hepimiz korkarız, korktuğumuz içinde hakikati her koşulda söyleme refleksini göstermeyiz.

Entelektüel iktidarla karşılaştığında kendini belli eder yani kürsüde derslikte yada laboratuvarda bilginizin mükemmel varlığını işletmeniz sizi entelektüel kılmaz. Örneğin saf bir bilgiyi sınıfa gelip öğrenciye aktarmak entelektüel bir performans değildir. Entelektüel performans şurada ortaya çıkar siz iktidarla karşılaştığınızda iktidara rağmen bir hakikati dillendirme cesareti sergileyip sergilemediğiniz sizi entelektüel yapar.

İktidar deyince hepimizde yaygın olarak siyasal iktidar anlaşılıyor aslında iktidar sadece siyasal iktidardan ibaret değil. Aslında iktidar dediğimiz durum her yerde  iki insan ilişkisinden tutunda daha karmaşık büyük bir organizasyon olan devlete kadar iktidar çeşitli biçimlerde kendini gösterir”

Etkinliğin ardından Prof. Dr. Kenan Çağan’a teşekkür plaketi takdim edildi.

04.05.2018 – YC


314 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.