Endonezya’dan Sakarya Üniversitesine Ziyaret

Endonezya’dan Sakarya Üniversitesine Ziyaret
10.04.2023
2.026
A+
A-

Sakarya Üniversitesi’ni Endonezya Sultan Mevlâna Hasenuddin İslam Üniversitesi’nden bir heyet ziyaret etti.

Endonezya Sultan Mevlâna Hasenuddin İslam Üniversitesi Usûlu’d-dîn Fakültesi Dekanı Dr. Muhammed Hudayri, Dekan Yardımcısı Dr. Aang Saeful Milah ve beş öğrenciden oluşan heyet ilk olarak SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özer Köseoğlu’nu da ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi.  Daha sonra SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığını ziyaret eden konuk heyete fakülte hakkında bilgi verildi. Akademik iş birliği imkanlarının müzakere edildiği görüşmede İki fakülte arasında protokol imzalandı.

Ziyaret kapsamında Usûlu’d-dîn Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Aang Saeful tarafından İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Mehmet Erkal Toplantı Salonunda “Endonezya’da İslam” konulu Arapça bir konferans verildi. Konferansa İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcıları, fakülte hocaları ve öğrencileri katıldı. Konuşmasına Sakarya Üniversitesinin Endonezya’da tanınan bir üniversite olduğunu, SAÜ İlahiyat Fakültesinde okuyan çok sayıda Endonezyalı öğrencinin bunun delillerinden birisi olduğunu söyleyerek başlayan Dr. Aang Saeful, konferansının başında Endonezya ve Sultan Mevlâna Hasenuddin İslam Üniversitesi hakkında genel bilgiler verdi. Konuşmasının devamında Endonezya’ya İslam’ın nasıl geldiğini anlatan Dr. Aang Saeful, Endonezya halkının yüzde doksanının Müslüman olduğunu ve ülkede hoş görüye dayalı bir İslam anlayışının hâkim olduğunu belirtti.

Konferans sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Dr. Muhammed Hudayri ve Dekan Yardımcısı Dr. Aang Saeful Milah’a günün anısında hediye takdim ederken konuk Dekan Dr. Muhammed Hudayri de Endonezya’dan getirdikleri hediyeleri İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’ya takdim etti.

 


2.026 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.