‘Diriliş Ertuğrul’ İlhamını Sakarya Üniversitesinden Aldı

Başarısıyla rakiplerini gölgede bırakan Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) tarafından düzenlenen SAÜFEST’in onur konuğuydu.

Üniversite yıllarından minnet ve özlemle bahseden Mehmet Bozdağ, “Kendi evime ve yuvama geldim bugün. Biraz da heyecanlıyım. Çünkü eğer ben bugün bu güzel işlere imza attıysam bunda en başta Sakarya Üniversitesindeki değerli tarih hocalarımdan aldığım dersler vesile oldu. Buradan değerli hocalarıma şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Benim hikâyem Sakarya Üniversitesinde başladı”

SAÜFEST kapsamında düzenlenen 8. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali ödül töreninde Türk dizi ve film sektörüne olan katkıları nedeniyle onur ödülü alan Bozdağ, “Benim hikâyem burada, Sakarya Üniversitesinde başladı. Bol okumalı, bol yazmalı güzel bir üniversite eğitimi dönemi geçirdim. Sakarya Üniversitesi tarih bölümünü okurken bir makale yazdım ve senaryo yazmaya, sinema sektörüne girmeye karar verdim.” ifadelerini kullandı.

“Sakarya bana hayatımın en önemli dersini vermiş oldu”

Mehmet Bozdağ, Sakarya’nın kendisi için ne anlama geldiğini şöyle ifade etti:

“Sakarya’da biraz da kulağıma bir hikâye fısıldandı benim. Kayseriliyim. Sakarya’ya geldikten sonra Kafkasya’yı Balkanlar’ı ve koca bir devletin hikâyesini öğrendim. Devlet-i Aliye’yi; büyüklüğünü ve kudretini aslında ben, Sakarya’da tanıdım. Kafkasya’yı; Çeçenleri, Çerkezleri, Abhazaları, Gürcüleri, muhacirleri, akıncıları, Evlad-ı Fatihan’ları tanıdım. Bu bana hayatımda bambaşka bir deneyim sağladı. Eğer Türkiye’de çalışıyorsanız ve Türkiye ile ilgili bir hayal kuracaksanız bütün bu coğrafyaların hikâyesini bilmeniz ve buna göre söz söylemeniz gerekiyor. O yüzden Sakarya bana hayatımın en önemli dersini vermiş oldu.”

“Sakarya Üniversitesi, Diriliş Ertuğrul dizisinin hayat hikâyesinde önemli bir yere sahip”

Üniversitenin her bir köşesinde anısı olduğunu ve bugün yüze yakın ülkede izlenen Diriliş Ertuğrul’u yazarken sık sık Sakarya’ya geldiğini söyleyen Bozdağ, “Oyuncu arkadaşlara da söyledim, bu üniversitenin her köşesinde anılarım var. Öyle bir dönem içerisine girmiştim ki, Diriliş Ertuğrul’u yazarken bu atmosfere ihtiyaç duyuyordum, İstanbul’da yazamıyordum. Kalkıp buraya geliyor, burada yazıyor ve tekrar geri gidiyordum. O yüzden Sakarya Üniversitesi gerek benim hayat hikâyemde gerek Diriliş Ertuğrul dizisinin hayat hikâyesinde önemli bir yere sahip.” dedi.

“Birçok üniversite gezdim ancak bu üniversitede ‘ben’ oldum”

Sakarya Üniversitesinin çok değişmiş, güzelleşmiş ve büyümüş bulduğunu belirten Bozdağ, Birçok üniversite gezdim ancak bu üniversitede ‘ben’ oldum. Öncelikle bu festival çok anlamlı. Bir öğrencinin kültürel anlamda hayatında iz bırakacak zamanların yaşanmasına vesile olacak bir imkan sunuyor. O yüzden hocalarıma ve çalışma arkadaşlarına canı gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bozdağ, mezunu olduğu Sakarya Üniversitesi öğrencilerine staj sözü verirken Sakaryalılara da film platosu müjdesi verdi.


10.731 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.